• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
31 Ocak 2016 Pazar

Bir insan tipi ki…

1

Son zamanlarda etrafımda fazlaca duymaya başladım;
Bazı tipler var ki; muhkem olduğuna inandıkları mahrem alanlarında, o alana girebilen dostlarıyla konuşurken içindekileri/özündekini açıkça ortaya koyarlar, ama meydana çıktıklarında, mahrem alanda söylediklerini tekrarlamadıkları gibi, tamamen farklı şeyler söylerler.
Niceleri var ki; kapalı kapılar ardında, Ak Parti’ye, Ak Parti’nin yöneticilerine, liderliğine ve liderine ağır hakaretlerde bulunurlar, ama nerede bir Ak Parti etkinliği varsa orada ön saflarda yer alırlar ya da Ak Partili yetkililerle içli dışlı ilişkilere girerek hayatlarını sürdürmeye çalışırlar.
İslam literatüründe bunlara ne dendiğini, nasıl aşağılık varlıklar olarak nitelendiğini biliyoruz.
Her ne kadar bizim geleneğimizde ‘gemisini yürüten kaptandır’ deyişiyle bu tür insanları arkalayan bir anlayış bulunsa da, modern paradigmada da bu tür kişiler muteber addedilmez, itimat ve emanet ehli sayılmazlar.
Belli ki bu bir kişilik bozulması. Ancak bu tür bozulmalar her ne kadar insanın özüne/cibilliyetine dair özellikler olsa da bunda dış etkenlerinde payı yadsınamayacak derecede yüksektir.
2
Ne diyor C. Afgani; “İnsanlar ne kadar az muhtaç ise o kadar açık görüşlüdür. Aksine ne kadar çok muhtaç ise o kadar ketumdur.”
Eğer bir sistem/düzen sürekli muhtaç insanlar yetiştiriyorsa, bu muhtaçlıkla malul insanlar kamuda köşe başlarını tutuyorsa, o topluluk/o sistem sağlıksızdır, problemlidir.
Böyle bir toplum önderler ve kahramanlar yetiştiremez.
Önderliğin/kahramanlığın tabiatında adalet vardır ancak adil insanlar önder ya da kahraman olabilir.
Adalet ise insanlara öngörülebilir ve kabul edilebilir bir gelecek sunmakla sağlanır ancak.
İnsanların geleceklerini makuliyet çerçevesinde öngörebilmeleri ise, geleceği kuracak olan önderlerin/öncülerin/kahramanların açık sözlü/açık görüşlü olmalarıyla mümkündür.
Eğer siz, her türlü insanın yetişmesine/gelişmesine vasat sağlayacak mekanizmaları ve imkanları; zamana ve zemine göre konuşan, çıkarına ve menfaatine göre hareket eden, güçlünün karşısında yerlerde sürünüp güçsüzün tepesinde boza pişiren, kapalı kapılar ardında başka, meydanlarda başka konuşan tiplerin eline verirseniz; toplumu topyekun ifsad etmiş olur, toplumun önderler/öncüler/kahramanlar çıkarma ihtimalini ve imkanını yok etmiş olursunuz.
3
Tek tek kişilerin toplulukları/cemaatleri/dernekleri/partileri oluşturduğu gerçekliğinden hareket edersek; bu konudaki en ufak bir ihmalin ve görmezden gelmenin bütün bir yapıyı bozacağını/bozabileceğini unutmamalıyız.
Dünyanın/dünyamızın gidişi/geleceği hep ve hala insanın yapıp-etmelerine göre şekil aldığına/alacağına göre…
Hepimizin geleceği, karar verici ve toplum adına uygulama yapacak kişilerin doğru tespiti ve iyi yönlendirmesine bağlıdır.
Ve toplum topyekun; doğru, adil, güvenilir, karar ve ehliyet sahibi, güçlü, ne istediğini ve kendinden ne istendiğini bilen kişiler ve nesiller yetiştirmekle mükelleftir.
Hangimiz, ne kadar başta kendimiz ve çocuklarımız olmak üzere, etrafımızdaki insanlara bu hassasiyet çerçevesinde bakabiliyoruz.
Bir kez daha tekrarlamak gerekirse;
Milletimiz ve ülkemizin geleceği, açık görüşlü, öngörülebilir bir hayat tasavvuru olan, işlerini adalet içinde işleyen insanların varlığına bağlıdır.
Umarım içimizde bu insanlar yeterince vardır/var olacaktır, vesselam.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı