• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
01 Kasım 2015 Pazar

‘Bilgi’siz rey

1

Bugün, insani ve vatandaşlık görevimizi yapmak adına sandık başına gideceğiz.
Ülkenin ve devletin istikametinin belirlenmesi sadedinde reylerimizi ortaya koyacağız.
2
Yaygın olarak bilinenin aksine toplum adına karar verecek kişilerin belirlenmesi konusunda reye başvurulması insanlığa ‘demokrasinin bir armağanı’ değildir.
Belki de insanların topluluk olarak bir arada yaşamaya başladıkları tarihi derinliklerden bu yana toplumsal kararlar almak için rey’e başvuru olayı bir şekilde işlemiştir.
Kendi bulunduğumuz yerden geriye bakarsak; ‘dört halife’nin seçiminden, Asya steplerinde at koşturan Türklerin otağlarının içine kadar gidebiliriz.
O kadar uzağa gitmek bizi yorar, buna mecalimiz yetmez denilirse Osmanlı Sarayı’nda Divan’a bakıp gerekenleri görebilirsiniz de.
3
Bugün oy kullanacağız.
Keşke hepimiz, her birerlerimiz, sandığa giderken; bütün yaşanmışlıklarımızı, bilgilerimizi, ideolojilerimizi kapının arkasındaki çengele (kapısının arkasında çengelli evler kaldı mı sahiden?) asarak evden çıkabilsek.
Evden sandığa gidinceye kadar;
Hava yağmurluysa, yağmurun ağaçlara, damlara, asfalta vuruşuyla çıkan sesleri dinlesek.
Hafif bir rüzgar esintisi her halükarda vardır bu mevsimde, rüzgarın yapraklarla, dallarla, çiçeklerle, çimenlerle, börtü böcekle muhabbetine kulak kesilsek.
Sonbahar güneşinin altında gidiyorsak sandığa, kuşlar ve böcekler gibi bizde güneşin sıcaklığını sırtımızda hissetmenin duyarlılığıyla yürüsek,
Yolda ya da sandık başında; insanların söylediklerine değil, söyleyemediklerine kulak kesilsek, içinden geçenleri tek tek anlayabilsek.
Ve bunlardan,
Sadece bunlardan hareketle, içine hiç bilgi karıştırmadan, sadece duygularımızla bir sentez yapabilsek ve bir karar çıkarabilsek,
Bu hissi karar doğrultusunda oyumuzun rengini belirlesek…
Nasıl ki insan, beklenmedik bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığında sadece refleksleriyle tepki verir,
Ülkenin ve coğrafyanın geleceğinin belirleneceği bugün biz de reyimizi, topyekun varlığımızı korumaya yönelik bir refleksle tayin etsek.
(Bunun hiç te hafife alınacak bir teklif olmadığını; kaldı ki geleneğimiz içinde bu hususun ağırlıklı bir biçimde yer aldığını belirtmek isterim.
Türklerin İslam’ı, akabinde ameli ve itikadı mezhep olarak Hanefiliği ve Maturidiliği seçmesi, 1 Kasım seçimlerinden daha mı az ehemmiyetliydi mesela…)
4
Pratik şeyler söylemediğimin farkındayım.
Sizi ‘zor olan bir şeye’ çağırdığımın bilincindeyim.
Öte yandan; tarihte sayıları çok az da olsa;
Geriye dönüp baktığımızda bazı kişilerin,
‘Nice okumadan, öğrenmeden, tahsil ve terbiyeden sonra kitaplarını nehre atarak ‘gerçek bilge’, ‘sahici veli’ unvanlarını hak ettiklerini biliyorum.
Bilgilerden ve ideolojilerden arınarak yaşayabilmek, karar vermek bilgelerin ve velilerin şiarıdır da.
Hepinizin, hepimizin içinde potansiyel bir bilge bir veli olmadığı ne malum.
Ben, içinizdeki/içimizdeki o ‘veli’yi, ‘bilge’yi, isterseniz ‘deli’yi de ekleyebilirsiniz, selamlayarak reyimi kullanacağım.
Size de tavsiye ederim.

<p>İsrail ordusu, Gazze'de içinde Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ile Katar mer

İsrail Gazze'de medya binasını bombaladı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı