• $13,5348
  • €15,3318
  • 788.726
  • 1979.83
8 Aralık 2016 Perşembe

‘Bedbaht’lık hali…

1

Tamburi Cemil oğlu Mesud Cemil için diyesiymiş ki; “Musikiye istidadı var… Fakat keşke olmasaydı! Çünkü duyarak çalarsa kendisi bedbaht olur, duymadan çalarsa musikiyi bedbaht eder.”

Buradan açıkça anlaşıldığı gibi; öyle işler (meslek değil) vardır ki; eğer onu duyarak, içeriden/özden gelen bir sese uyarak yaparsanız, yaptığınız işin hakkını vermiş olacağınız gibi başkalarına da ulaşmış/dokunmuş olursunuz. Biz bu ‘iş’i sanat olarak tanımlayabiliriz.

Siyasette bu fasıldan bir iş olup, işleyişi ve amacı itibarıyla halisinden bir sanat olarak değerlendirilmeyi fazlasıyla hak eder.

Eğer siyaseti bir sanat duyarlılığıyla yaparsanız, vekaletlerini üstlendiğiniz insanlara dokunabilir, onların hayatlarını anlamlı kılacak eylemlerde bulunabilirsiniz.

Yok eğer, siyaseti profesyonel bir meslek gibi icra ederseniz, icranız bu bapta ne kadar mükemmel olursa olsun insanlara ulaşamaz, onların müşkillerini çözemez, yol gösterici olamaz, dolayısıyla vekaletlerinin gereğini yerine getiremezsiniz.

2

AK Parti kurulalı 16, iktidara geleli 15 yıl oldu.

Bu süre zarfında AK Parti’nin yaptıklarını ve Türkiye’ye kazandırdıklarını anlatacak değilim burada. Buna hem sayfalar yetmez, hem de bunu yapan çok mahfil var.

Biz meseleye herkesin yaklaşmadığı bir veçhesinden bakmaya çalışırsak…

Türkiye şartlarında 15 yıl aralıksız iktidar uzun bir süre. (Umarım nice 15 yıllar daha devam eder.)

Böylesine uzun bir süre, işin doğası gereği, kimi nakisaların çoğalmasına, kimi tortuların birikmesine sebep olur. Bu vadide en ‘bedbaht’ olanı ise siyasetin gittikçe profesyonelleşmesi, bir meslek haline gelmesidir.

Peki, AK Parti’de siyaset yapanlar için böyle bir durum söz konusu mudur?

Bunu çek etmek istersek eğer, AK Parti’nin kuruluş günlerine; o günlerdeki söylemlerine, uygulamalarına, siyaset yapma biçimlerine bakmakta fayda vardır kanaatindeyim acizane…

3

Bu kez de; Mesud Cemil’e kulak kabartırsak… Hastalığının iyice ilerlediği demlerde, ömrünün son günlerini yaşadığının farkında olan, buna rağmen her seferinde ‘bu sondur’ diyerek çalan (dikkat isterim: Bu aşamada yapılan hiçbir şey meslek gereği değildir. Olsa olsa var oluşa dair bir terennüm, bir haykırıştır) babası Tamburi Cemil için diyor ki Mesud Cemil; “Ne kibar meclislerinde, ne gramofon plaklarında, onu, Tanrı’nın karşısına çırılçıplak çıktığı bu münzevi âlemdeki gibi dinleyen olmamıştır.”

4

Şimdi sorulması gereken hayati soru şu: AK Parti dâhil, Türkiye dâhil acaba dünyada kaç kişi, kendini ‘bedbaht’ olma pahasına, hiçbir çıkar ve takdir beklemeden; sadece Hakk için, hakikat için, millet için siyaset yapıyor?

İşte onlar azizdir, onlar hazrettir. Azizlere ve Hazretlere selam olsun.

Not: Korkarım bu yazıdan haberdar olan siyasetçiler arasında bundan böyle birbirlerine ‘Azizim’ diye hitap etmek moda olur.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı