• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
12 Temmuz 2020 Pazar

2 asır sonra (2)

Cuma günkü yazımda, Avusturya Şansölyesi Klemens Von Metternich’in 1839 yılında Mustafa Reşit Paşa’ya yazdığı mektuba, Paşa’nın yerine 12 asır sonra R. Tayyip Erdoğan’ın muhatap olduğunu; mektuptaki tavsiyenin gereğini yani ‘güçlü devlet olmak için devletlerin evvela kendisine benzemeleri’ gerekir, düsturuna ve Osmanlı/Türkiye için bunun ancak İslam’a sarılarak mümkün olacağına dair görüşüne Erdoğan’ın itibar ettiğini söylerken;

Zinhar aklımızdan Cuma günü Danıştay’ın Ayasofya ile ilgili kararını açıklayacağı ve devamında Cumhurbaşkanı’nın bir kararname ile Ayasofya’yı yeniden cami olma vasfını iade edeceği düşüncesi, bilgisi yoktu.

Her şey kendiliğinden oldu.

Cuma günü, bizim yazımızın yayınlandığı günün akşamı karar netleşti, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yani, Türkler/Müslümanlar Metternich’in öngörüsünün ne kadar güçlü olduğunu da göstermiş oldular böylece.

***

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan kararın ardından uzun bir konuşma yaptı.

O konuşmadan sadece bir cümleyi buraya alıntılayıp altını çizmek istiyorum:

“Ayasofya’nın dirilişi, Türk milleti, Müslümanlar ve insanlık olarak dünyaya söyleyecek yeni sözlerimiz olduğunun ifadesidir.” (Not: Cümleyi metinden aynen alıntıladım)

Bu önemli;

R. Tayyip Erdoğan’ın şahsında Türkiye’nin son zamanlarda yaptıklarının özeti bu cümleyi kurmaya çalışmak ve bunu dünyaya duyurma çabasıdır.

Erdoğan “dünya beşten büyüktür” derken; Türkiye Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Suriye’de operasyonlara katılırken, Kıbrıs politikasında titizlenirken, Libya ile münhasır bölge anlaşması ve stratejik işbirliği anlaşmaları yaparken; Avrupa Birliği’ni açık ve net olmaya çağırırken, ABD ve Rusya ile ince/usta işi diplomatik ilişkiler geliştirirken… yapmak istediği o cümleyi kurmaktır.

Yani; bizim, Türkiye olarak, Türkiye Müslümanları olarak dünyaya söylenecek ve çarpık dünya sistemini düzeltmeye yarayacak sözlerimiz vardır, olmalıdır.

Bütün mesele o cümleyi layıkı veçhiyle kurabilmek ve sonra da dünyaya takdim etmektir.

Bakalım duyacak kulaklar olacak mı? 

<p>'Bir takım kuruluşlar Türkiye'deki medya kuruluşlarını  fonluyorsa bunun bir bedeli var. Bu kurul

Emin Pazarcı: Dijital vatan tehdit altında

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?