• $8,6636
  • €10,1812
  • 491.285
  • 1391.91
14 Eylül 2013 Cumartesi

Yeşil, egzersiz, doğal gıda

Hülya Yıldırım
Hülya Yıldırım

İnanılır gibi değil ama gerçek: “Çocuklarımız bizden daha kısa hayat süresine sahip olma riski taşıyor!” Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fazilet Karakoç, “Çocuklar, günde 60 dakika doğa içinde fiziksel egzersiz yapmalı. Bu egzersiz beyin gelişimi için de etkili” diyor. 

Richard Louv ‘Doğadaki Son Çocuk’ adlı kitabında “Doğadaki çocuk, soyu tehlike altında olan bir tür ve çocukların sağlığıyla yeryüzünün sağlığı birbirine sıkı sıkıya bağlı” diyor. Doğada oyun oynamak çocuk sağlığını tehdit eden en önemli kronik hastalıkları azaltmak için aslında oldukça ucuz ve devamlılığı olabilecek bir yöntem. Nasıl mı?

Yeşil egzersiz nedir? 

Parklarda, bahçelerde yapılan egzersizdir. Ve çocuklar için hayati önem taşır.

Neden hayati derecede önemli?

Çünkü; “Günümüz çocukları belki de ebeveynlerinden daha kısa hayat sürecek ilk jenerasyon olacak!”  Bilimsel bir makalede bu cümleyi okuduğumda hem çok şaşırdım hem de çok üzüldüm. 

Çocuklarımız neden böyle bir risk taşıyor?

Modernleşen dünyada çocuklar zamanlarının önemli bir kısmını iç ortamlarda, yeterli fiziksel aktivite olmadan geçiriyor. Yapılan araştırmalar bu yaşam tarzının obezite, astım, D vitamini eksikliği, dikkat eksikliği, depresyon, anksiyete, miyopi gibi hastalıkların sıklığını artırdığını göstermiş. Bu artışla çocukların yaşamında doğanın giderek daha az yer alması arasında bir ilişki var. 

Doğada az zaman geçiren çocuk ileriki yaşlarında hangi sorunlarla karşı karşıya?

Bu sağlık sorunları, erişkin döneme kadar uzanan akciğer, kalp ve ruh sağlığıyla ilgili problemlerin oluşmasına neden oluyor. Sosyoekonomik düzeyleri düşük olan çocuklar daha fazla etkileniyor. 

Dikkat etmemiz gerekenler neler?

Çocukların günde en az 60 dakika, mümkünse doğa içinde fiziksel egzersiz yapması şart. Çocuk doktorları da yapılandırılmamış serbest oyunları oynamayı motive etmeliler. Bu yaratıcılığı, hayal gücünü ve fiziksel gücü artırıyor. Sağlıklı beyin gelişimi için de önemli. Çocuklar gruplar halinde nasıl çalışacaklarını, paylaşmayı, aralarında çıkan sorunları çözmeyi ve sorumluluk almayı öğreniyorlar.

Fiziksel olarak yeterince aktif olmayan ve doğadan kopuk yaşayan çocuklarda en sık rastlanan tehlikeler neler?

‘Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010’ ön çalışma raporuna göre, her 4 çocuktan birinin ağırlığı sağlıklı ağırlıktan daha fazla. Obezite ile ilişkili olarak hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, obstrüktif uyku apne sendromu, astım, alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı, diyabet gibi çok önemli hastalıklar ortaya çıkıyor.

YEŞİL EGZERSİZ VE OBEZİTE İLİŞKİSİ
Neden çocuklarımız artık daha şişman? 


Tabii ki genetik, beslenme gibi birçok faktör var ama en önemli nedenlerden biri de çocuklarımızın artık çok daha az hareket etmesi… Gençler günde 7,5 saatlerini elektronik medya başında geçiriyorlar. Uzun saatler televizyon seyretmek sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Evine yakın park olan çocuklar, parklara ve oyun alanlarına ulaşması mümkün olmayan çocuklardan 5 kat daha fazla sağlıklı bir kiloda. Anlayacağınız, parkların varlığı çok önemli.

Yaz ayları dışında neredeyse tüm zamanları beton binalarda geçiyor ama...

Evet, öyle ve okullardaki teneffüs süreleri çok kısa. Çoğu okulda oyun alanları, beton… Beton binalar konusunda da şu kadarını söyleyeyim. Beton binalar öldürür! 

Küçükken ağaçlara tırmanır, ip atlardık… 

Evet öyle. İngiltere’de 1998 yılında yapılan bir çalışmada, 10 yaşındaki çocukların fiziksel özelliklerini, 10 yıl sonra aynı yaşlardaki çocukların fiziksel özellikleriyle karşılaştırmışlar. 10 yıl içindeki aynı yaş grubundaki çocukların çekebildikleri mekik sayısı yüzde 27, kol gücü yüzde 26 daha azalmış… Çocuklar düşe kalka büyür diye boşuna söylenmiyor. Bir çitten düşmek çocuk için bir sonraki denemede kendini kurtarmayı öğrenmesi için iyi bir ders olur, ama onları korumak adına fiziksel aktivitelerini kısıtlıyoruz. Yaşam tarzlarımızdaki olumsuz değişiklikler çocuklarımızın fiziksel olarak daha zayıf olmalarına neden oluyor.

<p>Dünyaca ünlü bilim-kurgu serisi Matrix'in 4. filmi için  çekimler devam ederken, senaryoyla ilgil

Matrix evreni hakkında merak edilen her şey Gişeci'de

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi