• $13,405
  • €15,1621
  • 790.67
  • 2014.21
24 Ağustos 2013 Cumartesi

Eyvah! Yaz ödevleri bitmedi mi?

Okulların açılma zamanı yaklaştı. Çocuklarınızı hem yeni eğitim-öğretim döneminin temposuna hazırlamak hem de tatilin son günlerini keyifli geçirmelerini sağlamak istiyorsanız Uzman Psikolojik Danışman Belin Güner Nas’ın önerilerine kulak verin. 

Çocukları, eylüldeki yeni eğitim-öğretim döneminin temposuna hazırlarken bir yandan da onların tatil haklarını elinden almak istemiyorsanız sıkılmadan ders çalışabileceği, bir yandan da oynayabileceği günlük rutin oluşturun… 

Bu rutini oluştururken önceliğiniz, çocuklarınızın farklılıklarını kabul etmek olsun. Anneanne ya da babaannesinin, dedesinin evinde yaz tatilini geçiren çocuklara yapılacak, “Burası anneannenin evi ve burada onun uygun gördüğü bir düzen var. Evimize döndüğümüzde yine bizim evin kuralları geçerli olacak” uyarısı da bu rutinin bir parçası olmalı. 
Okulların açılmasına kadar geçecek sürede çocuklarına hem dinlenme ve tatil fırsatı vermek, hem de bu süre içinde onlara öğrendiklerini unutturmamak önemli. 

DERS PROGRAMI HAZIRLAYIN!

Her erkek çocuğun futbol dahisi olamayacağı, her kız çocuğunun da tatilini kitapların başında geçiremeyeceği gerçeğini kabul edin. Okulların kapanmasından bugüne kadar geçen süreyi de bir kenara bırakın. Bu dönem içinde yapılmamış ödevler, spor aktiviteleri; çözülmemiş testler ya da okunmamış kitapların hepsini kalan zamana sıkıştırmak çocuğu daha da sıkmaktan başka bir işe yaramaz. İşe, çocuğun okuldan ruhsal olarak da kopmaması ve öğrendiklerini unutmaması için bir ders programı hazırlayarak başlayabilirsiniz.

BUNLARA DİKKAT!

- Günde 1-1,5 saati geçmeyecek bir ders programı hazırlayın. Özellikle öğleden önce yapılan çalışmalar, zihni açık olduğundan daha faydalı olacaktır. 
- Programın en önemli kısmını 
okumaya ayırın. Okuldan verilen tatil okuma kitaplarının yanı sıra yine çocuğunuzun ilgisini çekecek kitapları da programına dahil edin ve okuma zamanını çocuğunuzun isteği dışında artırmayın.
- Programına, akademik eksikliklerini gidermeye yönelik bir sonraki yılın matematik problemlerini çözme gibi ona artılar kazandıracak çalışmalar ekleyin.
- Okuldan verilen yaz ödevlerini 
programı içinde farklı gün ve saat dilimlerine yayın.
- Çocuklar en iyi sokakta öğrenir. Bu sayede keşfeder, öğrenir, rahatlar. Bu yüzden çocuklarınızı televizyon izleme, bilgisayar oyunlarıyla oyalanma gibi aktiviteler yerine sokakta oynamaya teşvik edin. 
- Çocuğunuzu bir spor dalına yönlendirin ya da yaptığı bir spor varsa geliştirmesi için imkân tanıyın.

OKULA SAYILI GÜNLER KALA...

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına neredeyse üç hafta kaldı; hatta bazı okullar için iki hafta… Çocukları sıcak yaz aylarının verdiği rehavetten yavaş yavaş çıkartmanın zamanı geldi!
Tatil bu, nasıl geçmiş olursa olsun uzun, sıcak ve güzeldi… Bol bol dinlenildi, eğlenildi, okul dönemi boyunca vakit bulunamayan etkinlikler gerçekleştirildi.
Bu arada da tabii, çocukların çoğunun beslenme ve uyku düzenleri bozuldu. Genellikle her zamankinden geç yatıldı, geç kalkıldı, dolayısıyla öğünler sarktı; yapılması gereken ödevlerin, okunması gereken kitapların büyük bir bölümü de öylece kaldı.
Şimdi, okullar açılmadan uyku ve beslenme düzenini yeniden oluşturmak, okula hazırlanmak gerekiyor.

ERGENLİĞİN ETKİSİ

Altıncı sınıfa geçen, 11 yaşındaki kızım Duru’ya bakıyorum da, bu yaz hem iştahında belirgin bir azalma hem de gece geç saatte yatmaya yatkınlığı önceki yazlardan çok daha belirgindi.
Yaz boyunca küçük hatırlatmalar yaptım ama genellikle esnek davrandığımı itiraf etmeliyim. Çünkü artık çocukluktan genç kızlığa geçmekte olan bir birey… Kendi kontrolünü kendi sağlasın istiyorum. Ve tam da bu noktada kendime ve tüm annelere, kirpi de yavrusunu; “Yavrucuğum ne yumuşak, ne güzel tüylerin var” diye severmiş hatırlatmasını yapıyorum! 

DÜZEN ŞART!

Aslında çocuğa hep bir düzen oluşturmak gerekiyor, yaz ya da kış fark etmiyor. Tabii, bu düzenin onların yaşlarına ve mizaçlarına bağlı olarak ihtiyaçları ve ilgi alanları doğrultusunda sağlanması gerekiyor. Çünkü her çocuk biricik!
Öte yandan, yaz tatilinde hiçbir düzene maruz kalmayan çocukların okula adaptasyonları daha zor oluyor... İşin sihri ise, düzeni düzen gibi değil de günü renklendiren aktiviteler halinde sunmak!
Yani, “Ödevlerini yap” demekle çocuklar ödev falan yapmıyor. Fakat, kahvaltıdan sonra saat 11.00-12.30 saatleri arası ‘ders zamanı’, ardından öğle yemeği ve 13.30-15.00 ‘sinema keyfi’ gibi bir periyot, daha doğrusu günü planlayan bir çizelge özellikle okul zamanının yaklaştığı şu günlerde çocuğun çok işine yarayabilir, hatta zamanla bundan zevk bile alacaktır. Bıkmadan, denemenizi tavsiye ederim. 
Herkese harika bir yeni eğitim-öğretim yılı dileklerim ve sevgilerimle...

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında