• $13,2362
  • €15,0335
  • 757.645
  • 1857.4
28 Eylül 2013 Cumartesi

Emzik vermeli mi, vermemeli mi?

Bebek doğunca, annelerin bir derdi de bebeğine emzik verip vermeme konusunda yaşadıkları kararsızlıktır. Emzik kullanmak gerçekten gerekli midir, gerekliyse nelere dikkat etmek gerekir, emzik hangi durumlarda bebeğe zarar verir ve emzik ne zaman bırakılmalıdır? Emzik konusunda aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabı, bu yazıda…

Hiç unutmam, daha hamileliğimde karar vermiştim, bebeğime emzik vermeyecektim. O meme olarak bir tek annesinin memesini bilecekti! Fakat gelin görün ki yani bildiğiniz üzere, annelik asla “Asla!” dememeyi öğrenmek konusunda harika bir öğretmen… 
Kızım Duru, emme refleksi çok güçlü bir bebekti! 
Doğumdan sonra, memelerime bir yapıştı ki sormayın. Tamam, emzirmek istiyordum, fakat 24 saat değil! Ah, ah, daha hastaneden çıkmadan memelerim kan revan içinde kalmıştı bile… Güya, ilk başlarda bir memede 10 dakikadan fazla tutmayacaktım bebeğimi; gittiğim hamilelik kursunda Sevgili Ayşe Öner, biz anne adaylarına bunu sıkı sıkı tembih etmişti. Fakat heyhat; bebeğim sürekli emmek istiyordu. Emzirmek harikaydı ve bebeğim iştahla emdiği için de mutluydum elbet; ama sürekli emzirdiğim için de sürekli uykusuz ve bitkindim. Ve açıkçası, her anne gibi bu durumda da yine tek endişem sadece ve sadece bebeğimdi!
Öte yandan, çoğu doktor emzik kullanımı için -mecburi durumlar hariç- bebeğin en az 1 aylık olmasını beklemeyi tavsiye ediyordu. Çünkü “1 aydan önce emzik ya da biberon kullanımı çocuğun annesini emmeyi reddetmesine ve anne sütü alamamasına neden olabilir” deniyordu. 

PEKİ, BEN NE YAPACAKTIM? 

Doğumdan 15 gün sonra, bebeğimin bu çok güçlü emme refleksiyle nasıl baş etmem gerektiğini netleştirmek üzere doktorumu aradım. Bana; “Hemen emzik kullanmaya başla, kendini perişan etme” dedi. Kullanmayı hiç mi hiç istemediğim emzik, böylece hayatımıza giriverdi! Ve ben de biraz olsun nefes aldım… Emzik konusunda en dikkat ettiğim nokta ise, bebeğimin, uykuya daldıktan sonra emziğini yavaşça ağzından almaktı! Zaten 1-2 aylık olduktan sonra anne sütü zamanları kendiliğinden düzene girdi. Memelerim de iyileşti… 
Ve bebeğim 9 aylıkken de emziği bıraktı… Mutluydum; emzik bir bağımlılığa dönüşmeden yardımcımız olmuştu…  Ve bana asla, asla dememeyi öğretmişti; ölçü ve denge hayatın her aşamada anahtarlarıydı…
Fakat bu konuda uzmanların da görüşleri var elbet… Bakınız onlar emzik konusunda biz anneleri hangi noktalarda uyarıyorlar…

Amerikan Pediatri Uzmanları Birliği ani bebek ölümleri sendromunu engellediğini düşündüğü için 1 yaşına kadar emzik kullanımını tavsiye ediyor. 

Oyuncağına sarılıp uyumayı öğrenebilir...         
Duygu Çalışır 
(Pedagog)

“Bebek dünyaya emme refleksiyle birlikte gelir. Buna ‘oral dönem’ denir ve yaklaşık 2 yaşına kadar devam eder. Bebek başta anne memesi olmak üzere her şeyi ağzına götürür, tadına bakar, tanımaya çalışır. Bu dönemde görülen emme refleksi bebeğin hem beslenme hem de güven gereksinimlerini gideren bir işlev görür. Bu noktada emzik, bebeğin hem fiziksel olarak emme gereksinimini gidermek hem de duygusal olarak bebeği güvende hissettirmek, rahatlatmak ve anne memesinin beslenme dışında kullanımını azaltmak amacıyla kullanılabilir. 

YARARLARI VE ZARARLARI

Emzik, alışkanlık yapan bir nesnedir. Kullanım zamanı ve süresi sınırlandırılmadığı takdirde bebekler tüm gün ağızlarında emzikle dolaşabilirler. Bu durum hem anne sütü alımını hem de diğer besinlerin yenmesini azaltır. Beslenme konusunda sıkıntı yaşanmasına, buna bağlı olarak da gelişim geriliklerine neden olabilir. Ayrıca uzun süreli emzik kullanımı ağız ve diş yapısının bozulmasına, konuşmanın ve psikolojik olgunlaşmanın gecikmesine, kulak ve burun hastalıklarının daha sık görülmesine neden olur. 

UYKUYA GEÇERKEN... 

Emzik kullanımının alışkanlık haline dönüşmemesi için sadece uykuya geçiş amaçlı kullanılması daha uygundur. Emzikler genellikle damaklı ve damaksız şekillerde üretilmektedir. Damaksız modeller şekil olarak anne memesine daha yakın oldukları için yeni doğan bebekler tarafından daha çok tercih edilir. Ancak bu modeller diş ve damak yapısında bozulmalara neden olur. Ancak her iki modeldeki emzik de çocuk 2 yaşına gelmeden önce bırakılmalıdır. 21 yaşından itibaren bebeğe yatmadan önce emzikle birlikte sevdiği yumuşak bir oyuncağın verilmesi, oyuncağına sarılarak uyumayı öğrenmesi sağlanabilir. Daha yoğun olarak emzik kullanan bebeklerde ise önce emziğin sadece uyku zamanlarında verilmesiyle işe başlamak daha uygun olacaktır. 
Her konuda olduğu gibi emziği bırakma konusunda da anne babaların öncelikle kararlı olmaları, hem kendi içlerinde hem de aralarında tutarlılık göstermeleri önemlidir. 

İŞTE BIRAKTIRMA YÖNTEMİ!

- Emziğin bırakılacağı uygun zamanı belirleyin, sıkıntısız bir dönem olmalı. 
- Evde bulunan tüm emzikleri atın. 
- Bebek emziğini istediğinde artık emziğin olmadığını söyleyin ve uykuya geçene kadar yanında oturun, ağladığında elini tutup güvende olduğunu hissettirin.
- “Sen artık büyüdün” tarzında ifadeler kullanmayın. Emzikten yoksun kalmak ve büyümek arasında ilişki kuran çocuk büyümenin iyi olmadığını düşünebilir. Bu durum bazı çocuklarda ‘büyümemek için yemek yememe’ davranışına neden olabilir. 
- Genellikle ‘bıraktırma’ işi 1 hafta içinde hallolur. Kararsız ve tutarsız davranışlar süreci uzatacaktır.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı