• $13,4532
  • €15,3095
  • 795.125
  • 2042.08
22 Eylül 2012 Cumartesi

Dikkat edin, hastalıklar da okula başladı!

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda enfeksiyonlar görülmeye başladı. Daha okulun ilk haftasında çoğu burun akıntısı, öksürük, ateş gibi belirtilerle üst solunum yolu hastalıklarının şikayetlerini yaşadılar. Çocuklarımızı korumak için uzman önerilerini aldık.

Yeni eğitim-öğretim yılı herkese tekrar hayırlı olsun. Her okul dönemi başlarken heyecan ve stres aynı anda yaşanıyor,  tatilden dönen aileler ve çocuklar yeniden okul yaşantısına uyum sağlamaya çalışıyorlar. Bu yıl buna bir de yeni eğitim sisteminin getirdiği yükler eklendi.  Ve malum, mevsim değişimiyle birlikte hastalıklar da etkilerini daha yoğun olarak göstermeye başladı.
Önerim, çocukların beslenme ve uyku düzenlerini belli rutinlere oturtmanız ve bu iki konunun düzeninden ve kalitesinden asla ödün vermemeniz. İkinci önerim ise, rutin aşılar dışında grip aşısı da yaptırmanız. Tabii, grip aşısı olurken çocuğun mutlaka sağlıklı olması gerekiyor, eğer hasta ise iyileştikten sonra 10 gün bekleyip nekahat dönemini geçirmenizde yarar var.

Burnu akıyor, öksürüyor diye hemen antibiyotik vermeyin
Prof. Dr. Reha Cengİzlİer Çocuk Alerji Hastalıkları uzmanı

Burun akıntısı en sık rastlanan sorunlardan biridir. Genellikle virüs cinsi mikroplarla oluşan nezle, su gibi burun akıntısı şeklinde başlar. Çok hafif ateş olabilir, olmayabilir. Birkaç gün içinde burun akıntısı koyulaşmaya başlar. Bazen sarı, bazen yeşil renge döner. Yaklaşık
1 hafta; bilemediniz 10 gün içinde kendiliğinden geçer. Burada özellikle yapılmayacak olan şey; hemen antibiyotiğe başlamaktır.
Burun akınca, 'aman aşağı inmesin' diye hemen antibiyotik başlayan ebeveynler var. Bu çok yanlış; nezle kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Tek yapılması gereken; bu iyileşene kadarki sürede çocuğu rahat ettirmektir. Burnunun tıkalı kalmaması için sık sık sümkürtmek, bunu yapamıyorsa serum fizyolojik, okyanus suyu, hatta musluk suyu ile burnu temizlemek ve tıkanmayı önlemek gerekir.  Çocukta hafif bir halsizlik, kırgınlık da varsa, soğuk algınlığı ilaçlarından birisi sabah-akşam verilebilir. Ancak hastalığın uzun sürmesi, ateş eklenmesi, öksürük başlayıp şiddetlenmesi gibi doğal seyri değişirse; bu kez üzerine fırsatçı bir enfeksiyon binmiş olabilir; mutlaka doktor yardımı almak gerekir.

Süre uzarsa sorun var
Prof. Dr. Fazİlet Karakoç Çocuk Göğüs Hastalıkları uzmanı
Çocukların birçoğu yılda 5-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirler. Yuvaya giden çocuklarda bu sayı daha da artabilir. Yuvaya yeni başlayan yılda 5-8 kez hastalanan bir çocuk düşünün, her enfeksiyon 1-2 hafta sürebilir ki, bu nerede ise bütün kış demektir.
6 yaşından büyük çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları sıklığı azalır. Ergenlik çağındaki bir çocuk ise yılda 2-4 üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir. Ancak yılda 8 kereden fazla solunum yolu enfeksiyonu, 2'den fazla zatürre ya da yılda 3-4 kez orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda, bağışıklık sitemine ilişkin bazı testlerin yapılması gerekir. Öte yandan, viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının kesin bir tedavisi yoktur. Özellikle büyük çocuklarda kullanılan bazı tedaviler burun akıntısı, tıkanıklığı gibi bazı şikayetleri azaltabilir; fakat çocukların daha kısa sürede iyileşmesini sağlamaz. Tedavisiz 7 gün, tedavi ile 1 hafta da iyileşir diyebiliriz.

Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirin
Dr. Fazlı Yılmazer Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı
Bağışıklık sistemi; kötü beslenme, olumsuz çevre şartları, uykusuzluk, aşırı yorgunluk ve stresle beraber zayıflar. Bu nedenle çocuğunuzu enfeksiyonlardan korumak ve bağışıklığını güçlendirmek istiyorsanız belli başlı noktalara dikkat etmek gerekiyor. 
- Yeni doğandan itibaren tüm aşılarını yaptırın.
- Ellerini düzenli ve sık yıkamasını sağlayın. 
- Protein, karbonhidrat ve yağ içeriği dengeli, ayrıca vitaminden zengin meyve ve sebze tüketimine dikkat edin. 
- Bol sıvı tüketmesini sağlayın. 
- Yeterli ve düzenli uyumak şart.
- Sigara dumanından uzak tutun. 
- Mecbur kalmadıkça kalabalık mekanlara sokmayın. 
- Mevsimine uygun giydirin. 
- Düzenli spor yapmasını sağlayın.

DESTEKLEYİCİ TEDAVİ İÇİN ŞART OLAN MADDELER
- Çocukların sıvı alımının arttırılması.
- Serum fizyolojik ile burnun temizlenmesi önemli.
- Ateş 38-38.5 dereceyse, çocuğun genel durumu bozuk ve halsizlik var ise ateş düşürücü verilebilir.  
- Burun akıntısı ve tıkanıklığını azaltmaya yönelik tedavilerin etkinliği çok sınırlıdır ancak şikayetlerin belirgin olduğu durumlarda hekime danışılarak 4-6 yaşın üzerindeki çocuklarda verilebilir.
- Aspirin kesinlikle kullanılmaz. Viral enfeksiyonlar ile birlikte aspirin kullanılması Reye sendromu denilen karaciğer yetersizliğine kadar gidebilen ve hayati tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kulüp ile Türk dizileri listesinde Netflix'te büyük sükse yaptığ

Netflix'in heyecanla beklenen yeni dizisi: Şahmeran

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın