• $15,7069
  • €16,7892
  • 936.728
  • 2368.85
2 Temmuz 2011 Cumartesi

Başlangıç, her şeydir!

Kızımı doğurmadan 2 yıl önce anne olmaya karar verdiğimi daha dün gibi hatırlıyorum. Ve aslında Duru'nun doğumunun o gün, o an, aklıma ve kalbime düştüğü an olduğuna inanıyorum. Önce hayallerde tohumlanıyor çocuklarımız... Bu hayaller ne kadar endişesiz, sevgi ve güven doluysa, başlangıç enerjisi de o kadar sağlam oluyor. Sonra, nasıl bir sevişmeyle bebeğinize hamile kaldığımızın da önemli olduğuna inanıyorum ben... Düşünsenize, o sevişmenin enerjisi, atılan tohuma direkt olarak yansıyacaktır. Sonra, anne ve baba bu bebeği istiyor mu, hazır mı; hazır değillerse de 9 ay boyunca sevgi, ilgi, bilinç ve emekle hazırlanacaklar mı? Bebek anne karnında rahat mı? Anne, bebek karnındayken rahat ve güvende hissediyor mu? Baba, bu çemberi kucaklayabiliyor mu? Bütün bunlar bizim daha doğmadan önce karakterimizi, hatta biraz ileri gideyim kaderimizi etkileyen unsurlar.
Üstatlar, her şey başlangıç enerjisinde, der... Bir şey nasıl başlarsa genellikle öyle de devam eder. Her zaman telafi mekanizmaları kullanılabilir elbet... Fakat telafi mekanizmalarını kullanmaya gerek bırakmayacak yolları en başından seçebiliriz. Özellikle de bebeklerimizi dünyaya getirirken...
O nedenle de fiziksel, duygusal, ruhsal, hatta maddi hazırlık çok önemli. Bir bebek hayallerde doğar önce... Anne ve babanın her türlü ilişkilerinin sağlıklı olup olmadığı ve sonrasında seçilen süreçler bebeğimizin hayat boyu sağlığı üzerinde hep etkilidir.
Bugün her türlü korkumuzun ve bağımlılıklarımızın temeline inildiğinde, anne karnına düşmemizden başlayarak, doğum anı ve sonrasındaki ilk 6 yılda yaşanılan sıkıntıların anahtar rol oynadığını bilim bizzat kanıtlıyor.
Öte yandan, doğum anının bir travma olmayabileceği de artık kanıtlanmış durumda.  Hiç unutmuyorum, doğum yaptıktan yıllar sonra, bir kitapta doğum anında bebeğe nasıl davranıldığının çok önemli olduğunu okuyup,  panikle doktorumu aramıştım. Ve korkuyla, 'Bebeğimin poposuna şaplak attınız mı?' diye sormuştum. 'Atmadım' demişti... 'Artık bu tarz uygulamaları kullanmıyoruz...'
Evet, artık çoğu bebek dostu hastanede eski, bebeği ve anneyi travmatize eden uygulamalar yok.
Bu arada, doğum anının ve doğumdan sonraki ilk 6 saatin de hayati önem taşıdığını artık biliyoruz. Doğum anında ve ilk 6 saatte bebek, gelişmiş bir bilince sahip ve her şeyi hissediyor. Dolayısıyla da hissettiği her şeyi kayıt ediyor. Böylece hayata dair ilk izlenimleri, dolayısıyla da hisleri oluşuyor. Tam da bu süreçte onu seven, ona nazik davranan insanlarla çevrelenmişse ne ala... En önemlisi de annenin sevgisi tabii; bebek dışarıya çıkar çıkmaz, annenin göğsüyle buluştuğunda, onun sesini, kokusunu, tenini hissettiğinde rahatlıyor. Ve bu ilk aşamayı sakin geçiren bebeklerin ileride de sakin mizaçta insanlar olduğu gözleniyor.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor