• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
18 Haziran 2022 Cumartesi

‘Eyvah, yalan söyleyemeyeceğiz!' diyor Sözcü'leri

Dezenformasyonu, bilgi kirliliğini, yalan haberi önlemek amacıyla hazırlanan, basın ve sosyal medyaya 3 yıla kadar hapis cezası getiren tasarı Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

Taslakta diyor ki;

"Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak nedeniyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Failin, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde ceza yarı oranında artırılacak..."

Ne güzel haber değil mi?..

Gazetecilik adı altında sahtekarlık peşinde koşanlar, kurgularla, yalan dolan haberlerle algı yönetenler cezalandırılacak. İtibar suikastçılarının basın ve sosyal medyada yaptıkları, yanlarına kâr kalmayacak...

Ama anlaşılan o ki, bazılarının paçaları tutuşmuş!..

"Bu yasa böyle çıkarsa dışarıda gazeteci kalmaz!" diye manşet atmış dezenformasyonun Sözcü'sü!

Altına da Özgür Özel'in fotosunu koymuşlar. Onun söylediğini de vermişler. "İktidarın yanlışlarını yazan gazeteciler hapse atılacak" demiş.

Yani "dışarıda gazeteci kalmaz" manşetini bu sözden aparmışlar!..

Çoğu vatandaş bilmez. 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan (değil basın mensubu) hiç kimse (suçu tekrarlamadıktan sonra) içeri girmez.

Daha önce defalarca (1-3 yıl arası hapis cezası) yargılanmış, bazı davalardan ceza almış bir basın mensubu olarak söylüyorum. (Hamdolsun şimdiye kadar yalan dolan kurgu sahtekarlık dezenformasyon..vs, sebebiyle açılmış hiçbir davam olmadı. Topa sert girdiğim için yargılandım.)

Ama net söylüyorum, yalan haber yapan, dezenformasyonla kurgularla operasyon çeken gazeteci ya da her kimse cezasını çekmeli...

Velhasıl Sözcü, "Eyvah" diyor...

Zira teklif yasalaşırsa, "gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yaymak", "toplumu bölmek", "yalan haber yapmak", "kandırmak" ve "haysiyet cellatlığı" o kadar kolay olmayacak...

E haklılar?!..

Nasıl gazete çıkarsınlar şimdi?!..

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?