• $16,0914
  • €17,2587
  • 959.882
  • 2392.1
16 Temmuz 2011 Cumartesi

Revizyon 15 gün sonra

Haftaya 3. dalga var; ardından savcılık soruşturmayı bitirecek. 31 tutuklunun olduğu dosyayla ilgili delilleri iki haftaya dek TFF'ye akıtacak
TFF'nin üst düzey yetkililerine göre itiraflar çok önemli. Düğüm 5-6 ay sonra değil 15-20 güne çözülebilir, lig de böylece şaibesiz başlayabilir
Mehmet Ali Aydınlar 'Allahın emri değil kararları revize edebiliriz' dediği an düğmeye bastım.. Aradım, taradım, TFF'nin üst düzey isimleri ile konuştum..
İTİRAFLAR sonrası savcılıkla görüşen TFF ne yapacaktı? Bir kere şunu söyleyelim; artık 5-6 ayı beklemek gerekmeyebilir. Bu konuda ilk ışık doğdu!
SAVCILIK, soruşturma bitince, yani 10-15 gün sonra bir kısım delilleri verecek.. Özellikle ivedi olanları; yani itirafları.. Zaten bu itiraflar sağlamsa şike TFF açısından süreci müthiş hızlandırır, işler çorap söküğü gibi de çözülür..
DELİL DEĞİL Mİ?
GERÇİ itiraf yasada %100 delil değil, karşılığının da ispatı gerekiyor. Ama TFF'nin Etik ve Hukuk Kurulları'nın kanaat edinmesi açısından tarihi önem taşıyor.. Yani herşeyi Moggi (Juve Sportif D.)  İbrahim değiştirebilir.
YANİ TFF açısında revize edilmiş bir süreç dün başladı.. Önce 3. dalga beklenecek, sonra o bitecek.. Soruşturma tamamlanacak.. Deliller mahkemenin savcının iddianamesini tamamlanmasından çok çok önce yani 15-20 güne kadar gelecek.. Soruşturma bitip gizlilik kararının kalkmasıyla beklenen deliller akacak, bu da TFF'nin elini rahatlatacak.
ERTELEME OLUR!
5 Ağustos öncesi 'şaibesiz' bir lig başlama olasılığı da güçlenecek.. TFF'nin eli de böylece rahatlayacak. Malum; ligin başlaması çok tartışılıyor. Ancak delillerin gelişi ve incelenmesiyle (Ki bu süre ligin 2-3 hafta ertelenmesine de yol açabilir) aklanmış bir Spor Toto Süper Lig'in startı verilecek..

UEFA'yla yapılacak zirvede kriz olmaz!
ŞU kesin; Mehmet Ali Aydınlar'ın 'Pazartesi UEFA ile toplantı yapacağız' sözü herkesin merakını uyandırdı.. Hatta Beşiktaş'ın durumunun masaya yatırılacağı izlenimi yarattı bizde. Ancak işin aslı çok ama çok farklı..
LUTFİ Arıboğan, geçtiğimiz pazartesi Cenevre'ye gidecekti. Ama savcılık ziyaretleri için ertelendi. Cuma randevu alınmıştı, bu kez UEFA'cıların muhim işleri çıktı. Ve bilgi akışı amaçlı toplantı pazartesi gerçekleşecek.
HER ŞEY rutin gibi.. Aydınlar'ın 'Medyadan takip ediyoruz' dediği olaylarla ilgili TFF tüm bildiklerini anlatacak, UEFA dinleyecek ve ortaya yeni yol haritası çıkacak.. İşte bu önemli.. Bu haritadan buz dağı gibi bir sorun daha çıkabilir.. Özellikle de UEFA şu itiraflara takarsa.. Fakat bu itirafların da delili TFF'de yok ki!

3. dalgadan NE ÇIKAR?
PAZARTESİ sabahı neyle uyanayacağız? Bunu tahmin etmek imkansız, ama emniyet kaynaklarından edindiğimiz bilgi, 3. dalga yolda. 2 dalga sonrası 31 tutuklu var.
ÜÇÜNCÜ ve son olduğunu tahmin ettiğimiz dalga light mı, sert mi olur? Ve asıl bombalar sona mı saklandı? Eğer yoksa İbrahim Akın olayı ve para alışverişleri şikenin seyrini belirleyecek...
ŞİKENİN skorunu bilmek için ise Nostradamus olmak gerekir. Ama F.Bahçe, Beşiktaş ve Sivas küme düşerse şaşırmam; kişisel cezalar kesilip kurumlar yaşatılırsa da!

Beşiktaş'ın tavrı ETİK kalır TFF de kupayı almaz!
Öyle 'İstemiyorum iade ettim, ver kabul ettim' demekle bu işler olmuyor. Bunun için de belge-delil gerekiyor
ÇARŞI istedi, Beşiktaş kupayı iade etti.. Bu bomba haber olarak hepimizin ilgisini çekti. Üstüne onlarca insan mükemmel yorumlar yaptı.. Ama bu eylem yaptığım araştırmalara göre sadece 'etik' olarak kalacak, gerçeğe dönüşemeyecek..
ÇÜNKÜ kural ve talimatlara göre böyle bir şey yok.. 'Aklanana kadar kupayı iade edelim' teklifi samimi söylemek gerekirse güzel bir duruş ama ya 'şike' varsa!
İŞTE kanun-kural bunu söylüyor.. İade ederim demekle edemiyorsun, kabul ediyorum demekle kabul edemiyorsun ki! Bu da bir delil gerektiriyor! TFF soracak, 'Ey Beşiktaş kupayı niye iade ediyorsun?' Yanıt: 'Arkadaşlarımız şaibe altında, temiz çıksınlar geri alırız'... Ya sonrası!
İADESİZ İTİBAR MI!
PEKİ feregat ediyor musun, Avrupa Ligi'nden? 'Ediyorum' desen de fayda etmiyor. Gerekçe sunman lazım. UEFA'ya anlatman lazım.. Ve yazılı olmayan talimatlara göre gerekçe şaibe olamıyor!
YANİ böyle alışveriş yok! Tahmin ediyorum TFF'de sözde güzel bu eyleme şu günlerde su sıkmak istemiyor.. Çünkü kamuoyu için son derece önemli olan bir olayın büyüsü bozulmaz.. Ve özellikle konuyla ilgili delilleri bekliyor. O zaman akla kara zaten ortaya çıkacak! Ya kupa kalacak ya da zaten Beşiktaş'ın elinden alınacak...

Süper Kupa %100 iptal
HERKES Süper Kupa finalinin ne olacağını soruyor..! Ben söyleyeyim Süper Kupa maçı buzdolabına kaldırılıyor. Karar da salı günkü günü yapılacak yönetim kurulundan sonra açıklanacak. Zaten kimse bu ortamda böyle bir derbinin oynatılmasını istemez, isteyemez.. Derbi gergin ortamı daha da gerecektir.
FEDERASYON bu konuda yönetim olarak hem fikir.. İtiraflar sonrası ilk resmi adım da bu olacak.. Erzurumlular kusura bakmasın ama F.Bahçe-Beşiktaş finali maalesef oynanamayacak. Bu kadar hazırlık yapılmışken bu erteleme Erzurum halkını fazlasıyla üzecektir.
ŞİKE OLURSA YOK!
BU arada temkinli davranıp özellikle erteleme diyoruz ama yarın iki takım için şike belgelenir, ikisi de küme düşerse zaten Süper Kupa da fiilen ortadan kalkacak.. Yani 2.5 milyon dolar ödüllü Süper Kupa maalesef iptal tehlikesi ile karşı karşıya!

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç, Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı

Rus balıkçının ağına takıldı! Görenler dokunmaya bile korktu