• $13,4983
  • €15,3545
  • 798.734
  • 2046.84
17 Ağustos 2011 Çarşamba

Radikal TFF!

Bir sabah uyandık... Şaka gibiydi.. Bize 'Tarlalar yeşillendi mi, buğdaylar başak saldı mı' diye sordular..
Anlamadık haliyle.. Meğer şikenin şifresiymiş bu.
Aradan 44 gün geçti.. Gürültü çok, ses yok..
Güya onca delil, onca konuşma, onca 'tutuklu' var. Ama ortada belgeli şike yok. Çünkü şu ana kadar bulunan hiçbir şey 'şu maçın skoruna etki edilmiştir' demiyor. Bu yüzden de Futbol Federasyonu ateşin içinden çıkamıyor..
İşleri hiç kolay değil..
Şu ana kadar gösterdikleri performans 'iyi sayılacak' düzeyde.. Sakin, mantıklı davranıyor, kriz politikası uyguluyorlar.
Peki TFF ne yaptı?
G.Saray 'Bu ateş sönmez' dedi, ligi erteledi..
Kamuoyu sakinleşti mi? Evet...
'Deliller kozmik odaya gelecek' dedi. Savcılığın verdiği 26 klasörü uzman hukukçular inceledi.. Etik Kurul 'ince' çalışılmış raporunu verdi. Federasyon onayladı, işi şimdilik iddianameye bıraktı..
Gözüken şu; TFF pası alıyor, yana veriyor ve kılı 40 yararak yasalara uygun davranıyor..
Kolay değil.. Çocuk oyuncağı hiç değil.. 3 tane Büyük kulüp şike ile suçlanıyor. Öyle hadi toplanalım 'radikal' karar alalım demekle bu iş çözülmüyor.
DÜŞME KRİTERLERİ
Şike sürecini TFF elinden geldiğince ve hassasiyetle yönetiyor. Eleştiri getirirken şu kritere dikkat çekmek isterim; amaç başkalarının uğrattığı hasarı en aza indirmek..
Tüm felsefe, tüm hedef bu.
Böyle olunca kimseyi mutlu edemezsiniz. Zaten şike soruşturmasından çıkacak karar ne olursa olsun, F.Bahçe düşsün-düşmesin vicdanlar sızlayacak.. İnsanlar şunu kendisine sorsun; F.Bahçe düşünce mi, Aziz Yıldırım bitince mi kamu vicdanı rahatlayacak? 
Diğer bir soru; 'Rakibi mamalayın' diyen Semih yüzünden Fener'in küme düşmesi mi doğru, yoksa 'nöbetçi'nin sportif suçtan ceza yemesi mi?
Sözüm o ki, yangın yapmanın alemi yok. Hele 'UEFA gelir düdüğü çalar, topumuzu elimizden alır' demenin. UEFA sen birşey yapmazsan asla bir şey yapmaz. Şike süreci başka türlü yürütülemezdi.. Yarın iddianame beklenir, sonra mahkeme.. Tutuklular dinlenir, 'kozmik oda' klasörlerle dolar. Ama bu sezon böyle geçer...
Ancak acı çekerek. Yarın her maçın ayrı bir hikayesi olacak. Ve süreç sancısız atlatılmaz. Öyleyse Aydınlar federasyonuna güvenmeli.. Kararlarına saygı duymalı.. TFF büyük risk alarak yeterince radikal davranıyor zaten!

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

İşte bankaların güncel konut kredi faiz oranları! Ev alacaklar dikkat!

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı