• $7,421
  • €9,0046
  • 446.35
  • 1569.35
05 Eylül 2011 Pazartesi

O mektup ortaklığın belgesi

Kanarya, 'Men kararı hukuk dışı. UEFA da TFF'ye yazdığı mektupla bu karara ortak oldu. Bundan sıyrılamaz' tezini savunuyor

Fener avukatı Emin Özkurt, 'Hiç kimse tehditvari bir yazıyla davanın sürecini manipüle edemez. Milli kuruluşlar buna direnmeliydi' mesajı verdi

'BU DAVA ŞİKEDEN BAĞIMSIZ. CAS'TA ŞİKE SORGULANMIYOR'

F.Bahçe'nin CAS'ta UEFA ve TFF aleyhine açtığı Şampiyonlar Ligi için tedbir ve 45 milyon euroluk tazminat talepli dava, gündemi belirledi. AKŞAM, konuyla ilgili davada imzası bulunan Spor Hukuku Uzmanı Avukat Emin Özkurt'un bilgisine başvurdu. İşte Özkurt'un süreçle ilgili değerlendirmeleri:
UEFA ve Futbol Federasyonu'na karşı F.Bahçe Kulübü neden dava açtı?
- Davanın temel dayanağı, F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne alınmamasındaki usulde ve yöntemde sergilenen hukuksuzluktur. Bakınız; TFF tarafından 15 Ağustos'ta çok temel hukuk kaidelerine uygun bir şekilde verilmiş bir karar vardı ve süreç kendi mecrasında ilerliyordu. Sonrasında UEFA'dan bir mektup geldi ve bu mektupta TFF'ye şöyle denildi: 'Ya F.Bahçe çekilsin ya siz çekin ya da ben gerekeni yaparım.' Ardından Futbol Federasyonu F.Bahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden geri çektiğini duyurdu. İşte bu mektup ve sonrasında ortaklaşa atılan adımlar UEFA ile TFF arasındaki işbirliğini belgeliyor. Doğrudan bir müdahale durumu söz konusu.

ÇÖZÜMÜ DE UEFA BULSUN
Davadaki temel mantık ne?

- Bizim bu davada tek temel yaklaşımımız var. Hiç kimse, salt bir dilekçe ile Türk hukuk sistemi içinde ve belli bir karara varılmış hukuki süreçleri yönlendiremesin. Milli kuruluşlar (TFF) bu taleplere direnebiliyor olmalı. Bizim buradaki duruşumuz yurt içinde özenle yürütülen süreçlere saygı duyulmasını temin etme hareketidir. Aslında TFF bu krizi doğru çözebilmek adına bir takım doğru çıkışlar yaptı. Kararı iddianame sonrasına bıraktı. Ama UEFA konuya müdahil olmak suretiyle TFF'yi kendi kararından dönmeye mecbur kıldı. F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne gidememesi bu anlamda hukuka aykırı bir yöntemle yapıldı ve biz de davamızla CAS'tan bunun düzeltilmesini talep ediyoruz.  
Peki, 'Trabzon'un yerine Fener alınsın' mı diyorsunuz?
- Hayır, kesinlikle öyle bir söylemimiz yok. UEFA 33. takım olarak F.Bahçe'yi alabilir. Sorunu nasıl kendi başına çıkardıysa çözümünü bulmak da yine kendisinin görevidir.
Tedbir talebindeki mesaj ne?
- Ne F.Bahçe'ye ne Beşiktaş'a ne Trabzonpor'a ne de Bursa'ya UEFA'nın böyle bir muamele yapma hakkı var. Biz, aslında bu mücadeleyi ilerisi için ve her Türk takımının Avrupa kupalarında hak ettiği konumda yer alması adına veriyoruz.

RAKAMI YÜKSELTEBİLİRİZ
Devler Ligi umudu var mı?

- UEFA ve TFF dilekçemize bir cevap verecek, yani bir tavır sergileyecek. İleride doğacak yüklü tazminatlardan kurtulmak için F.Bahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne alması söz konusu olabilir. 'Kararı ben almadım' diyerek sorumluluktan kaçarsa yüklü tazminatları göze almış sayılacaktır.  
UEFA, TFF'yi yalnız bırakır mı?
- UEFA'nın Futbol Federasyonu'ndan kendini ayırmaya çalışacağını ve sorumluluğu ülke federasyonu olarak TFF'ye atmaya çalışacağını tahmin etmek güç değil.
Davanın şike ile ilgisi var mı?
- Kesinlikle hayır. Bu dava, F.Bahçe ile ilgili yürütülen şike soruşturması kararından bağımsızdır yani şike soruşturmasında ne türlü bir karar çıkarsa çıksın ondan ayrı bir hukuki süreçtir. CAS disiplin organı değildir, ceza kesmez. Zaten davanın konusu da şikenin varlığının sorgulanması değildir. 
 Tazminat neden 100 değil 45?
- Bu rakam şimdilik 45 milyon euro. UEFA'nın tavrına göre tazminat davasında rakamı yükseltebiliriz.

<p>Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genel  Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in IrakR

Sincar'daki PKK Varlığı Nasıl Son Bulacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi açılıyor

ABD'de güvenlik önlemleri arttırıldı! Askerler sokaklara indi