• $15,8484
  • €16,9045
  • 944.398
  • 2363.55
22 Temmuz 2011 Cuma

Görüntülü şike analizi

TFF Etik Kurulu şikeyi ilginç ve 3 aşamalı bir yöntemle çözecek

1 - Etik Kurulu 19 maçla ilgili belge ve bilgileri satır satır inceleyip,  telefon konuşmalarına bakacak

2 - Bu bilgiler ışığında maçlar topluca kasetlerden yeniden izlenecek ve pozisyonların yorumları yapılacak

3 - Gerekli görülmesi halinde ismi geçen herkes duruşmaya davet edilecek savunması alınacak...

Türk futbolunu derinden sarsan şikeyi çözmesi için TFF'nin görevlendirdiği Etik Kurulu'nun çalışma şekli belli oldu.. Oğuz Atalay başkanlığındaki 5 kişilik kurul şike ile ilgili raporu hazırlarken 3 aşamalı bir çalışma yapacak. Kurul, özel oluşturulan ve parmak iziyle girilen kozmik odada hem belge delilleri değerlendirecek hem de görüntülü şike analizi yapacak.
KURUL şu aşamalarda dosyaları ele alacak.
1. ÖNCELİKLE savcılıktan gelen dosyalar incelenecek. Kurul üyeleri delil ve belgeleri birer birer okuyacak, belgelere odaklanacak. Tapeler, maçlar öncesinde yapılan konuşmalar, savcılığın gönderdiği maçlarla ilgili tüm bilgiler didik didik edilecek.
2. BELGE ve bilgi ışığında kurul görüntülü analize geçecek. Emniyetin 'şike ve eteşvik belgelenmiştir' dediği 19 maçın kasetleri alınacak. Maçların tamamı belge ve bilgiler ışığında izlenecek. Kurul özellikle sahada şike var mı onun tespiti için bu metodu uygulayacak. Bu çalışmada kurul üyeleri adeta bir yorumcu gibi maçın psikolojik yanlarına bakıp 90 dakikada olanlarla ilgili bilgi edinecek. Bu kanaatin oluşmasında önemli rol oynayacak.
3. BU aşamada kurul üyeleri maçla ilgili şikeye adı karışan isimleri isterse duruşmalı sorguya alacak. İsterse yazılı başvurusunu talep edebilecek. Örneğin Emenike, Mehmet Yıldız, Serdar Kulbilge, Sezer Öztürk, Bülent Ataman gibi şike soruşturmasında ismi geçen 83 kişi arasında bulunan ve bulunmayan tüm kişileri kozmik odaya davet edebilecek. Böylece kişilere savunma hakkı tanınacak. Ayrıca kurul üyelerinin kafasına takılan pozisyonlar ve konuşmalar bizzat şahıslardan dinlenecek.

HERKES GELEMEYECEK!..
TABİİ burada önemli bir sorun var.. Kurul, tutuklu bulunan 31 kişiyi Kozmik Oda'ya çağıramayacak. Ancak bunun formülü de aranıyor. Etik Kurulu ya bu kişilerin savunma ifadelerini delil olarak değerlendirecek ya da savcılıktan izin alıp Metris'e giderek bizzat şahıslarla görüşme yapacak. TFF bunun hukuki boyutunu ve olabilirliğini inceliyor.
İŞTE bu çalışmanın ardından Etik Kurulu, Futbol Federasyonu yönetim kuruluna nihai raporunu sunacak. Bu rapor Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki federasyonun karar almasında direkt rol oynayacak.
BİLİNDİĞİ gibi Aydınlar, 'Ben kozmik odaya girmem. Etik Kurulu, Hukuk Kurulu gerekli değerlendirmeyi yapacak' demişti.

2 AYDAN ÖNCE BİTMEZ
BİR diğer sıkıntı ise bu çalışmaların ne kadar zaman alacağı.. AKŞAM'ın edindiği bilgilere göre bu çalışma öyle bir iki haftada bitecekmiş gibi gözükmüyor. 5 hukukçu günde 15 saat çalışsa bile 26 klasörlük belgenin incelenmesi, 19 maçın izlenmesi, gerekli duruşmalı toplantıların yapılması 2 ayı bulabilecek.. İşte bu yüzden TFF'nin şike ile ilgili kararı ekim ayı başını bulacak. Bunun Tahkim Kurulu cephesi de var. Yani karar ekim sonu, kasım başı kesinleşecek..

Peker'den kontra
TUTUKLULARDAN Olgun Peker, Futbol Federasyonu'nun içinde de bu işlere karışmış yönetici bulunduğuna işaret ederek, 'Geçmişten içlerinde yönetici olarak kalan, hukukçu kimliği olup ama federasyondaki her dalaverenin, hukuksuzluğun içinde olan insanlara dikkat edilmelidir' açıklamasını yaptı.

POZİSYONLAR TEKRAR İZLENECEK
İddianamedeki maçları mercek altına alacak olan Etik Kurulu, pozisyonları tekrar izleyerek kanaatlerini de ortaya koyacak. Gerekli görürlerse bu kişileri federasyona çağırıp ifadelerine de başvuracaklar.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor

''TEKNOFEST Azerbaycan'' için geri sayım başladı! İşte ilk fotoğraflar