• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
14 Aralık 2010 Salı

Eziklik bitti

İhtilalin 'Adil havuz sistemi, adil hakem yönetimi' gibi önemli nedenleri var. Ancak yaşanan patlama tamamen 'Doğru kaynak kullanımı', 'Çalışan kazanır' ve 'Bizim neyimiz eksik' motivasyonu. Bu düşünce devrimi ligin eksenini kaydırdı

Geçen hafta sonu 3 Büyükler yine kaybetti... Üstelik 3'ü de 2 gol yedi. Zaten bugünlerde F.Bahçe, G.Saray ve Beşiktaş taraftarı olanlara üzülüyorum; çünkü her hafta ayrı bir işkence.. Üstelik bu sezon Elano, Misimoviç, Niang, Dia, Stoch, Yobo, Guti, Quaresma gibi dünya yıldızları aldılar.. Ama Anadolu devrimi önlenebilmiş değil.
Peki zengin 3 Büyükler niye başarısız, fakir Anadolu niye bu denli başarılı? Yazı işleri toplantısında Genel Yayın Yönetmenimiz İsmail Küçükkaya bu 'devrim' meselesinin sırlarını sorguladığında konunun sportif yönünü anlatmak ve yazmak bana düştü. İşte 15 maddelik analiz:

Düşünce devrimi yapıldı
3 Büyükler şirketleşti, Anadolu kulüpleşti... Dikkat edin; büyükler bir taraftan her gün yeni bir sponsorluk anlaşması imzalıyor, diğer yandan yeni krediler çekiyor. Tam bir A.Ş. anlayışı. Anadolu'da ise İstisnalar hariç çoğu para veren başkan modelini terketti, forma aşkına doğru gidişat var.

Adil havuz sistemi geldi
Önceki yıl 20'şer milyon dolardı 3 Büyükler'in havuz geliri. Geçen sezon 'adil sistem'e geçildi, Bursa aynı parayı aldı. Bu sezona bakın... Karabük'ün performans geliri 6.3 milyon TL. Buna 9 milyonluk katılım payını ekleyin. Oysa G.Birliği daha 5 yıl önce 5 milyon lirayı ancak alabilmişti.

Oyuncu ücretleri arttı
Eskiden Anadolu takımlarından oynayan futbolcuların tek hayali; 3 Büyükler'e gidip voleyi vurmaktı. Oysa şimdi Anadolu takımlarında 1.5 milyon Euro alan yerli ve yabancı oyuncular var. A sınıfı oyuncular için ortalama 1 milyon Euro.. Ayrıca oyuncular yüksek primlerle motive ediliyor.

Hakemler artık ezmiyor
Önemli bir değişim de hakemlerde.. Artık hakemler sahada maksimum adil ve hak edenin yanında olmaya çalışıyor, kimsenin hakkını yedirmeme duygusu Anadolu takımlarının ezilmemesine yol açıyor. Masum hatalar oluyor belki ancak hakemlerin her renge eşit mesafede durması 'hakem yardımı' ile Anadolu'yu ezen 3 Büyükler'in saltanatını tehlikeye sokan ögelerden.

Yan gelip yatmıyorlar
Büyükler ile Anadolu takımları arasında sahaya yansıyan çok net bir durum var. O da eskisi gibi 3 Büyükler'in kadroları fiziksel olarak rakiplerini ezemiyor, hatta aciz kalıyor. Bu da net bir şekilde gösteriyor ki, F.Bahçe, G.Saray, Beşiktaşlı oyuncular yeterince çalışmıyor. Yaşanan sakatlıklar da maçlara iyi hazırlanmadıklarını gösteriyor. Anadolu ise oldukça organize.

Tesislerde fark kalmadı
Bugün hangi Anadolu takımına giderseniz gidin 3 Büyükler'in tesislerinden geri kalmadığını görürsünüz. Modern tesisler, bol antrenman sahaları, farklı idman metodlarının uygulanacağı sahalar hepsinde mevcut. Bu konuda fark kalmayışı da Anadolu devriminde önemli etken. Eskiden çamur sahadan çıkamayan Anadolu takımları şimdi adeta çimde yüzüyor.

Bilgisayarcı hoca devri
Eskiden Türk antrenörü araştırma değil babadan kalma usülle takım çalıştırıyordu. Şimdi her hocanın 15 kişilik teknik heyeti var. Maç analizciler, antrenman bilimciler, uzman istatistikçilerle çalışılıyor. Üretken analiz ekibi, Lig TV'den alınan görüntüleri didik didik edip rakiplerin şifresini kırıyor.

Timsahlar cesaret verdi
Kim ne derse desin Sivas 2 sezon şampiyonluğa oynarken Anadolu takımları için bir umut ışığı yaktı. Bursa şampiyonlukla bu devrili iyice aydınlattı. Artık 'Bursa şampiyon oldu, biz neden 3 Büyükler'i yenmeyelim' duygusu Anadolu'da hakim oldu.

Anadolu'da Laila yok ki
Ciddi bir tablo da Anadolu'daki ortamın futbolcunun futbolla yatıp futbolla kalkmasına uygunluğu. Anadolu bir oyuncu günün büyük bölümünü tesiste futbol düşünerek geçiriyor. 3 Büyükler'inkiler ise İstinye Park'ta ve Bogaz gezmelerinde...

Doğru kaynak kullanımı
Kim ne derse desin Anadolu yorganını ayağına göre uzatıyor. Yapılan transferlere bakıldığında doğru kaynak kullanımı Anadolu'da daha iyi. 3 Büyükler bu konuda çuvalladı ve her sezon transferde 30-40 milyon Euro adeta çöpe gidiyor.

Maçı bilgisayarda alıyorlar
Anadolu'daki en büyük değişim maç analizinde. Doğru idman tekniklerinin    üstüne 15 kişilik teknik heyetler bilgisayarda 3 Büyükler'in şifrelerini kırıyor

Güçlü altyapı, satış yok
Dikkat çeken ögelerden birisi altyapısı güçlü olan takım başarılı oluyor. Örneğin Bursa... 5-6 oyuncu yetiştirdi, tecrübe kadroyla gençleri kaynaştırdı ve şampiyon oldu. Zira eskisi gibi Anadolu'daki flaş oyuncular İstanbul'un yolunu tutmuyor.

Küme düşme değil Avrupa
Eskiden her Anadolu takımı sezona 'Ligden düşmeyelim' diye başlardı. Şimdi iyi kadro kuran her takım 'Avrupa'ya gidelim' diye yola çıkıyor. Bursa bu sezon Avrupa'da 20 milyon Euro aldı. Hedef yükseltme politikası da 3 Büyükler'in tahtını salladı.

Yabancıyı doğru kullanma
Futbolda yabancı sınırının kalkması 3 Büyükler'in lehine görülmüştü. Ancak uygulamada görüldü ki tam tersine oydu. Büyükler'de kadro zenginliği verimsizliğe dönüştü. Anadolu için ise 10 yabancı serbestiyeti havuzunun genişlemesine yol açtı.

Anadolu cazibe merkezi
Hangi şehre bakarsanız bakın artık modern yapısı ile bir cazibe merkezi haline geldi. Bu da hem gurbetçi futbolcuların hem de yabancıların takım ayrımı yapmamasına neden oldu. Gurbetçi bir oyuncu rahatlıkla her şehire uyum sağlayabiliyor.

İstikrarlı bir anlayış
Büyükler'de her gelen hocaya göre tesislerin parkesi, odaların mobilyası değişiyor. Oysa Kayseri Genel Menajeri Süleyman Hurma şunu söylemişti: '7 yılda 4. hocamızla çalışıyoruz. Ancak her hoca için farklı bir beton top duvarı yıkıp yapmadık.'

ÇÖKÜŞÜN BELGELERİ
Ligde 16 hafta geride kalırken sadece F.Bahçe 1 haftada zirvede kaldı. Bursaspor 8 hafta liderlik koltuğunda oturdu. 7 haftadır ligin tepesinde bulunan Trabzonspor, 17. haftayı, yani ilk yarıyı lider kapatmayı garantiledi.
Trabzon, Fener'e 9, Beşiktaş'a 12, G.Saray'a 19 olmak üzere 3'üne 40 puan fark attı.
G.Saray son 31, F.Bahçe son 12, Beşiktaş ise son 6 yılın en kötü dönemlerini yaşıyor. Bursa tarihinin, Trabzon son 15 yılın en iyi performansına sahip.
Trabzon, Bursa ve Kayseri 32 gol yerken 3 Büyükler kalelerinde toplam 59 gol gördü. Yani zirveye oynayan 3 Anadolu takımını neredeyse 2'ye katladılar.
Üç Büyükler 16. hafta sonunda 48 maça çıkarken 67 puan kaybettiler. 23 galibiyet alan F.Bahçe, G.Saray ve Beşiktaş, 8 beraberlik, 17 mağlubiyet yaşadı. Bu sayı 52 yılın rekor puan kaybı oldu.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar