• $13,6859
  • €15,5552
  • 784.388
  • 1910.41
12 Eylül 2015 Cumartesi

W20

Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerinin oluşturduğu G20’nin dönem başkanlığını 2015 yılında Türkiye yapıyor. G20, dünya nüfusunun 2/3’sini, dünya ekonomik büyüklüğünün %85’ini, dünya ticaretinin %75’ini oluşturan temsil gücü yüksek bir yapılanma.

Youth20, Business20 gibi beş alt koldan oluşan girişime bu yıl Türkiye’nin katkısı olarak 6. çalışma grubu eklendi; Women20 (Kadın20). Bu çerçevede, kadınların iş dünyasına katılımı, sorunları ve ekonomik potansiyellerinin artırılması gibi önemli konular yanında lider kadın sayısının artırılması, kamu ve özel sektörde kadınların karar mekanizmalarında daha çok yer alması gibi konular gündeme getirilecek. 15-16 Kasım’da Antalya’da yapılacak liderler zirvesine kadar tüm alt çalışma grupları çeşitli platformlarda hazırlıklar yapıyor. Women20’nin temsilciliği, Türkiye’nin üç önemli sivil toplum kuruluşu tarafından yapılıyor. Bu bağlamda, KAGİDER, KADEM ve TİKAD, kadın merkezli bu oluşum çerçevesinde çeşitli toplantılar düzenliyor.

Küresel kadın sorunlarına yapılacak katkı esas amaç olmakla beraber, bu oluşum Türkiye’de kadın sorunları alanında çalışan ya da kadın girişimli STK’lar için de bir buluşma vesilesi oldu. Kutuplaşmanın ileri safhalarda olduğu böylesi bir dönemde farklı siyasal ve toplumsal kesimlerden gelen öncü kadınlar aynı masa etrafında buluşup konuşma imkânı buluyor. Bu platformun sürdürülebilir olması ve belli konularda ortak kampanyalar düzenleme kapasitesini güçlendirmesi Türkiye demokrasisi için kalıcı bir kazanım haline gelebilir. Kadınlar sözde değil, özde bir demokratik tavır sergileyebilirler. Bu toplumsal kesişmeleri artırmanın yolu elbette köşeleri yuvarlamaktan, ortak dil geliştirme çabasından geçiyor. Türkiye’nin bugünlerde en büyük ihtiyacı olan gri alan, sorun çözme kapasitelerinin yüksek olduğuna inanılan kadınlar tarafından oluşturulabilir. Bu konuda gösterilecek çaba, diğer başka meseleleri çözme konusunda da yeteneklerinin ne olduğuna dair bir sınav olarak değerlendirilebilir.

Bu platform, tabela yarışı yapmaksızın şiddet başta olmak üzere Türkiye’de kadını ilgilendiren 5 temel sorun üzerinde bundan sonra da işbirliği yapabilirse, kadın hareketi adına çok önemli bir kazanım olur.

Cuma günü üç STK öncülüğünde İstanbul’da yapılan W20 Ulusal İstişare Toplantısı’nda gündeme getirilen konular kadınların dayanışma yapmasını gerektiren devasa sorunlar içeriyor; kadınların ekonomik açıdan güçlendirilmesi, işyerinde cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılıp fırsat eşitliğinin sunulması, kadınlara ait işletmelerin ve inovasyonun desteklenmesi, lider kadınların sayısının artırılması, ekonomik, sosyal ve siyasal ağların güçlendirilmesi, iş ve özel hayatın dengelenmesi, çocuk bakımı gibi sosyal bakım altyapısının güçlendirilmesi, kırsal kesimde yaşayan kadınlar dikkate alınarak tarım ve gıda güvencesi politikasının geliştirilmesi gibi...

Elbette tüm bu alanların geliştirilmesi, sorunların çözülmesi için üç temel belirleyici var; devlet politikalarının gözden geçirilmesi ve uygulama sorunlarının ortadan kaldırılması, meselenin zihniyet kaynaklı boyutlarının tespiti ve bunlara yönelik eğitim ve kültür politikalarının oluşturulması ve bu alanda ortaya konacak sivil toplum çabası. Zira sivil toplum, baskı grupları oluşturarak geliştirilen politikaları etkileyen hayati öneme sahip bir güç. Hulasa, şu günlerde Türkiye, her alanda birlikte iş yapabilmenin sınavını veriyor.

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Bu yiyecekleri sakın buzdolabına koymayın!

Tokat'ta lise kütüphanesinde 2 el yazması Kur'an-ı Kerim bulundu

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 19 kilometreyi buldu