• $16,7248
  • €17,467
  • 964.669
  • 2429.71
11 Şubat 2014 Salı

Türkiye'nin İngilizce medya ihtiyacı

Türkiye'nin siyasi gündemi hayli hareketli. Ve bu hareketlilik yurtdışından da yakından takip ediliyor. Uluslararası medya organlarının, akademik camiaların, ekonomi çevrelerinin Türkiye'de neler olup bittiğine dair yoğun ilgi ve merakları var.
Peki dünya Türkiye hakkındaki haberleri hangi kanallar üzerinden alıyor? Medya kuruluşları Türkiye'de olup bitenler hakkında dünyayı doğru bilgilendiriliyor mu? Özellikle Türkiye menşeli İngilizce yayın yapan gazeteler nasıl bir Türkiye tablosu ortaya koyuyorlar?
Küreselleşen dünyada, özellikle de uluslararası medyada Türkiye aleyhinde yayınların arttığı bir dönemde bu sorular hayati önem taşıyor.
Bir ülkenin resmi diplomasi ağını saymazsak dış dünyayla bağını sağlayan ana mecra kuşkusuz medya. Büyük uluslararası medya kuruluşlarının Türkiye masaları, hem Türkiye'ye dışarıdan bakan hem de Türkiye siyasetini kendi siyasal duruşları üzerinden yorumlayan mecralar olarak Türkiye fotoğrafını tam olarak yansıtmak konusunda yetersiz kalıyorlar. Yetersizlik bir tarafa, Türkiye hakkında ürettikleri çoğu haber de, keskin oryantalist bakışlardan, önyargılardan ve siyasal angajmanlardan kurtulamıyor. Böylelikle uluslararası kamuoyu, Türkiye hakkında her şeyi bu zihinlerden süzülen haber ve yorumlarla öğreniyor.
Türkiye gerçeğini öğrenmek için kendini yalnızca uluslararası medyaya teslim etmiş bir yabancı için, Türkiye gerçeği aslında çok uzaklarda bir yerde... Bu nedenle Türkiye gündemini takip eden profesyonel bir okurun lokal perspektiflere ihtiyacı var. Zira çapraz okumalar her zaman okurun zihnine kurulan tuzakları bozuyor ve okuru işin hakikatine biraz daha yaklaştırıyor.
Bu noktada Türkiye merkezli İngilizce medya kuruluşlarının eksikliği ortaya çıkıyor. Türkiye gibi dış politika söylemi güçlü bir ülke için özellikle İngilizce yayın yapan gazete, televizyon ve web siteleri olmazsa olmaz birer ihtiyaç. Türkiye'den yayın yapan iki İngilizce gazeteden birisi, Today's Zaman, Türkiye gerçekliğini öğrenmek isteyen birisi için şu anda keskin tarafgirliğiyle güvenilir bir kaynak görüntüsü vermiyor. Özellikle 17 Aralık operasyonları sonrası hükümet eleştirisini aşıp, ülkenin itibarını zedeleyecek boyutlara ulaşan yayınlarıyla taraflı bir cemaat medyası olarak gün geçtikçe itibar kaybediyor. Hürriyet Daily News ise hem yetersiz uluslararası ağı, hem de yayınlarıyla Türkiye'nin düşünce ortalamasını temsil etmemesi bakımından Türkiye'nin ihtiyacı olan İngilizce gazete boşluğunu yine doldurmuyor.
Mevcut ortamda İngilizce gazete konusunda çeşitli hazırlık haberleri dolaşıyor olsa da şu anda en büyük umudu TRT-İngilizce'nin kuruluş haberleri temsil ediyor. Geç kalınmış bir girişim olmakla beraber bu çok önemli bir adım. TRT-İngilizcenin bir an önce medyadaki yerini alması, Türkiye'yi uluslararası medyanın oryantalist klişelerine hapsolmaktan bir nebze kurtarabilir. Öte yandan yurtdışında birtakım tarafgir medyanın kara propagandalarına karşı ülke menfaatlerini gözeten bir medya varlığı ortaya konabilir.
İngilizce yayın yapacak gazete ve televizyonların alt yapısını hazırlamak kuşkusuz kolay değil. Her şeyden önce ülke menfaatleri ile gazeteciliğin mesleki ilkelerini karşı karşıya getirmeme duyarlılığı taşıyan, çok dilli, iletişim, uluslararası ilişkiler gibi alanında yetişmiş, dünyaya geniş spektrumlu bakabilecek kadrolar gerekiyor.
Türkiye dış politikadaki aktif hareket alanını şimdiye kadar ciddi kamu diplomasisi çabalarıyla doldurdu ve doldurmaya da devam ediyor. Kuşkusuz bundan sonra da bu acil medya boşluğunu dolduracak adımlar atacaktır.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Yavrularını korumak için dev pitonun üzerine atladı! Vahşi doğada ölüm kalım mücadelesi

Bu mağara binlerce yıldır gizemini koruyor! Define avcılarının gözdesi

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok