• $15,5359
  • €16,2322
  • 907.303
  • 2390.79
3 Temmuz 2018 Salı

Özgüvene davet eden alim

‘Alimin ölümü alemin ölümü gibidir.’ Gerçekten de alimlerin vefatı, yıldız kayması gibi oluyor. En son Fuat Sezgin Hoca’yı kaybettik. Geride bıraktığı ilim mirası rahmete vesile olsun.

Henüz lise yıllarında zihnimizde yepyeni bir sayfa açmıştı Hoca. Aile büyüklerim vesilesiyle tanıdığım Sezgin Hoca’nın eserleri kütüphanemizde yer alır, açtığı ufuk yolumuzu aydınlatırdı. İslam dünyasındaki bilim çalışmalarının Batı’yı nasıl etkilediğine dair yepyeni bir perspektifti sunduğu. Newton’u, Freud’u, Pascal’ı biliyorduk ama Cabir b. Hayyam’ı, El-Biruni’yi, Farabi’yi, Ömer Hayyam’ı, İbnul Heysem’i tanımıyorduk. Bu isimleri ve İslam dünyasında göz kamaştıran keşiflerin Batı’yı inşa ettiğini ilk ondan öğrenmiştik. Müslümanları özgüvenli olmaya davet eden bir ilim adamıydı o. Şöyle demişti bir röportajında;

‘Mensup olduğumuz bir ilim, kültür ve medeniyet dünyası var, bizler köksüz ve sahipsiz değiliz. Çok derinlere inen sağlam bir medeniyete beşiklik etmişiz. Fakat yüzyıllardır bu medeniyetin görmezden gelindiğini, hakkının yenildiğini, aşağılandığını, bütün yaptıklarının da elinden alındığını ve ona zulmedildiğini gördüm. İslam medeniyetinin, bu göz kamaştıran birikimini ve dünya bilimine yaptığı büyük katkıları, bunun farkında olmayan dünyaya tanıtmayı gaye edindim. Bu gayretimin bir kısmı, sadece bilim dünyasına hizmet için, ancak diğer çok mühim bir amacı da, koskoca bir İslam aleminin yitirmiş olduğu kendine hürmeti, güveni ve insanlık tarihindeki yerini hatırlatarak, kaybettiklerini iade etmektir.’

Gerçekten de, yaptığı buydu. Oryantalizme adeta kafa tutuyor, doğudan yükselen ışığı işaret ediyordu. Avrupa merkezci bakış açısıyla yazılmış dünya bilim tarihini yeniden yazmayı icbar eden bir paradigmanın alt yapısını oluşturdu çalışmaları.

Batı’nın 20.yy’da öğrendiği birçok şeyin, 15. yüzyılda Müslümanlar tarafından yapıldığını ortaya koydu. Bu yeni paradigmanın bugün yeni meyveler verdiğini görüyoruz. Türkiye, akademik alanda uç vermiş bu anlayışı siyaseten ve sosyolojik olarak da daha iyi anlayabilecek, etkisini genişletecek bir imkana sahip. Bundan sonra yapılması gereken, Fuat Sezgin Hoca’nın öncülük yaptığı bu ilmi mirası büyütmek, yeni nesillere tanıtmak ve elbette kurumsallaştırarak medeniyetimizin ihya ve inşa sürecini güçlendirmek. Ama en önemlisi, onun hatırlattığı özgüveni yeniden kuşanarak, kültürümüz ve medeniyetimizle tamamen barışarak onu layıkıyla temsil eder hale gelebilmek.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı