• $15,9095
  • €16,868
  • 942.675
  • 2393.61
20 Kasım 2018 Salı

Bitirirken

Bu köşede ilk yazımı, 1 Ekim 2013’te yazmıştım. O günlerde Türkiye siyasi gündemi, demokratikleşme paketi ile meşguldü. İlk gençlik yıllarını 90’lı yıllarda yaşayan biri olarak Türkiye’nin yaralı demokrasisinin bir gün kendini onaracağına ben de herkes gibi umut bağlamıştım. Çok şükür bu yolda önemli mesafeler katedildi. O günden bu yana, 17-25 Darbe girişimi, iki genel seçim, bir referandum, bir Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 15 Temmuz Darbe girişimi yaşadık. Ve nihayetinde Başkanlık sisteminin ilk Başkanını seçtik. Bu süreç demokrasimizi olgunlaştırdı. Tüm toplumsal kesimleri içine alan büyük dönüşümler gerçekleşti. Gelişmeler sadece içerideki sosyo-politik alanı değil, küresel sistemi de etkileyip, dönüştürdü. Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘Dünya 5’ten büyüktür’ manifestosu, yerleşik uluslararası sistemi sorgulamaya açtı, Türkiye’nin dünya siyasetindeki merkezi rolünü pekiştiren bir söyleme dönüştü.

Tüm bunlar yaşanırken, hararetli güncel siyasi tartışmalarla yüz yüze medya okuruna gündemin hararetini alacak konularla yaklaşmayı tercih ettim. Daha çok kültüre, sanata, eğitime, tarihe, edebiyata, müzeciliğe yer açmaya çalıştım. Bu süreçte yaptığım seyahatler yolumu, ufkumu genişletti. Zaman zaman gittiğim yerlerden okurlarıma pencereler açtım. Ruh akrabalarımla tanıştım. Sıkı siyasi gündem takipçileri dahi, bu köşenin, siyasi gündemden bunalanların uğradığı bir yer olduğunu söylediler. Hepsine şükran borçluyum.

Bana beş yıl boyunca düşünmeyi öğrettiler. Çünkü yazmak, insana en çok düşünmeyi, bakmayı, gördükleri arasında seçim yapmayı öğretiyor. Şimdi bu köşeye veda ediyorum. Cumhurbaşkanlığı danışman ve idari kadrolarına dair yeni düzenleme gereği, yazıyla ilişkim artık medya mecralarında düzenli olarak değil, başka şekillerde devam edecek. Biraz akademinin öğrencisi olacak, kültür-sanat alanında artan sorumluluklarıma eğileceğim. Ama hep öğrenmenin, yeni bir şeyler inşa etmenin arayışında olacağım, bazen kitap sayfalarında, bazen müze salonlarında…

Bitirirken, beş yıl boyunca bu köşede kalemime yer açan TürkMedya’ya ve Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu nezdinde AKŞAM Gazetesi’ne teşekkür ediyorum. Bir asırlık geleneği olan bir medya organında okurlarla aramda kelimelerden köprüler kurmak benzersiz bir tecrübeydi. Tüm okurlarıma teşekkür ediyorum.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister