• $15,5449
  • €16,2424
  • 907.526
  • 2390.79
20 Ağustos 2012 Pazartesi

'Kürt' mantolu Madonna

Gazeteciler olarak devlet büyüklerimizden fırça yemeye alışmıştık. Önceki gün ilk kez bir PKK militanındanda yemiş olduk. Şemdinli yolunda BDP'lilerin önünü kesen PKK militanı, Kanal D muhabiri arkadaşımız Cem Tekel'e döndü ve bağırdı.
'Kanal D!.. Kanal D!.. Yalan söyleme, tamam mı? Türk halkına gerçekleri anlat!..'
Cem şaşkındı. Twitter'ına şu mesajı yazdı:
'Görüntüler çok tartışılacak. Ve elbette çok tepki çekecek 'Şaplaklardan serseme dönmüş, paramparça Türk medyası, bu tehdidi de duymazdan geldi. Ben iş edinip, bu daveti üzerime alayım. PKK'lı gencin istediği gerçekleri yazmayı deneyeyim...
Ama hangi gerçekleri yazmalıyım?
Dünyanın en büyük silahlı örgütü oldukları ve bağımsızlık mücadelesi verdiklerini söyledikleri halde, tek Amerikan tavuğuna kışşt demediklerini mi yazayım?
İster dinci, ister Marksist, isterse ayrılıkçı olsun; Ortadoğu'daki hemen her örgütün kuruluş mottosundaki emperyalist hedeflere saldırma fiilini bugüne kadar hiç akıllarına getirmediklerini mi?
Yoksa
CIA'nin istese, bir gecede nokta operasyonla Karayılan, Bayık, Kalkan ve Fehman'lı bir paket yapıp Türkiye'ye verebileceğini ama vermediğini mi?
Ya da...
Can dostumuz (!) İsrail'in, yemeyip içmeyip Bağımsız(!) Kürdistan için oluk oluk para harcadığını mı?
PKK'lı genç acaba hangi gerçekleri ister?'
MAĞDURİYET VE HARİTA
Kürtlere haritada yer açılıyor...
Ve tarihten biliyoruz ki, haritadaki her yer açma bir mağduriyet üzerine kurulur. '2. Dünya Savaşı mağduriyeti' olmasa Ortadoğu devletleri bir kilim gibi büzdürülüp, İsrail'e yer açılabilir miydi?
Güneydoğu'da yaşanan insan hakkı ihlalleri üzerinden bir mağduriyet algısı yaratıldı. Ve Ortadoğu coğrafyasına yeni bir 'kurgu devlet' sıkıştırılmaya çalışılıyor.
PKK'lı gencin sorması gereken soru şudur:
Burası kime kalacak? PKK'ya yaptırılan alan temizliğinden sonra kim gelip buraların efendisi olacak?
RAİF BEY'İN MACERASI
Sabahattin Ali, 'Kürk Mantolu Madonna'sında,kahramanı Raif Efendi'nin umutsuz ve karmaşık aşkını konu eder. Sakin, içine kapanık kişilikteki Raif Efendi, yurtdışında gördüğü 'Kürk Mantolu Madonna' tablosundan çok etkilenir ve tablonun sahibi Maria Puder'e aşık olur. Ama bu imkansız aşktır. Kısa sürede alevlenen aşk ve ansızın gelen ayrılık... Raif Efendi yıllar sonra o aşktan doğan kızının büyümüş halini ancak birkaç dakikalığına görebilmiştir.
Kürtlerin bağımsız devlet kurma hayalini Raif Bey'in trajik macerasına benzetirim... Önce bağımsızlık ülküsüne aşık oldular, sonra heyecanlanıp silaha sarıldılar. Maddi imkanları, istihbarat oyunlarını, yüzyıllık planları ve para baronlarının tezgahını hiç hesaba katmadan...
KUMAŞI İNGİLİZ, TERZİSİ...
Ortadoğu'ya yepyeni bir elbise dikiliyor.
Yeni elbisenin adı 'Kürt Manto'sudur. Kumaşı İngiliz, terzisi Yahudi'dir. Ve elbette o mantoyu sırtına, mahallenin fettanı 'Madonna' geçirecektir. O 'Madonna'nın adı belki Barzani belki de Talabani olacak... Kim bilir?
Ama bildiğim... Biz 'Kürt Mantolu Madonna'nın maceralarını uzaktan seyredeceğiz.
Muhtemelen PKK'lı o gençle beraber...Elimiz yüzümüz sıyrıklar içinde...
twitter.com/gurkanhacir 
- Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali / Yapı Kredi Yayınları

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı