• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
16 Ocak 2011 Pazar

Bir kış masalının sonu

Bu hafta kesin kararlıydım Osmanlı'daki civelek taburlarını yazacaktım. Ama bu ilginç konu daha sonraya kaldı. Başbakan Kars'taki insanlık heykeline ucube deyince, bir Kars yazısı yazmam şart oldu

Başbakan Erdoğan, Karslı Settar Güldür'ü tanısaydı yine de o heykele ucube der miydi?

SİZE bir mucizeyi anlatacağım... Ülkemizin en ücra ilinde yaşatılan bir Cumhuriyet mucizesini... Ve  bu mucizeyi okuduktan sonra Kars'ın tam orta yerinde yoksulluk ve sefalet içindeki mahallede yükselen o devasa heykele daha farklı bir gözle bakacaksınız.

Teşekkürler
Serhat Kültür Dergisi'nden Cafer Akyol'a, Kars'ta sosyal hayatı yüksek lisans  tezine konu edinen Aydan Gürlüyer'e, Kars sevdalısı gazeteci büyüğüm Tuncer Kırhan'a ve Nesrin Askeran Ünal'a  kaynaklarını cömertçe benimle paylaştıkları için teşekkür ederim.

GÜRSEL TEKİN'LE 1.5 SAAT
CHP'nin en çok konuşulan ismi Gürsel Tekin'e bugünlerde ulaşmak kolay değil. Partili milletvekilleri, seçmenler, yeni partililer derken görüşme listesi uzayıp gidiyor. Günde ortalama 300 kişi... Telefonu abartısız 3'er saniye aralıklarla çalıyor. Ben şanslıydım. Telefonlarını sessize aldı ve kimseye haber vermeden geldiği tenha bir otel lobisinde tam 1.5 saat baş başa konuştuk. Merak edilen birçok şeyi sordum. Önce Kars'taki heykel tartışması... Karslı Tekin bir gün önce gazetelere de yansıyan esprili yanıtını bana da tekrarlıyor. Ben yine kahkahaya boğuluyorum. 'Kars'ta insanlar açlıktan heykele dönmüş, Başbakan halen oradaki heykelle uğraşıyor. Sana ne oradaki sanat eserinden ey Başbakan? Sen halkın ekmeğiyle suyuyla ilgilensene...'

CHP DOĞAN'IN KONTROLÜNE GİRİYOR?
Baş başa sohbetimizde, fırsat bu fırsat deyip, yakalamışken Gürsel Tekin'e soruyorum... 
- Parti Aydın Doğan'ın kontrolüne mı giriyor?
Öyle olsa kendisi gelirdi. Kesinlikle böyle bir şey yok. Nebil İlseven'i ben tanıyordum. İstanbul'a hareket getireceğine inanıyorum. Kaldı ki Aydın Bey'in bu işten hiç de hoşnut olduğunu zannetmiyorum. Boğazında iktidarın prangası dururken, niye muhalefet partisini istesin. Oktay Ekşi Hürriyet'ten zaten ayrılmıştı. Gazeteciler de siyaset yapabilir.  
- Bir gün önce bir gazetede ilan ettiğiniz CHP'nin oy oranı % 37'dir iddiası, psikolojik bir hamle miydi?
Hayır ben inanıyorum. Bu çıta benim çıtamdır. Bu sayı bizi iktidara taşır.
-İktidarın formülü ne?
Bizim mevcut seçmenimizin desteğini zaten arkamızda hissediyoruz. Bakın Kemal Bey'e gösterilen ilgiyi görüyorsunuz. Milletvekili çıkartamadığımız Sakarya'da Kemal Bey'e olan ilgiden dolayı sokakta yürüyemedik. Şimdi onlara merkez sağda aklı karışık halde duran seçmenle, doğuda uzun yıllardır partimize küs duran Kürt seçmeni de ekleyince iktidar bize doğru gelecek. Araştırmalarda bunun işaretlerini görüyoruz. 
-Merkez sağdan transfer tekliflerine dönüş oldu mu?
Ali Bardakoğlu aradı, çok memnun olduğunu söyledi. Ahmet Ertürk'ün de gurur duyduğunu ve memnuyetini ifade ettiğini ilettiler. 
-MHP'yle koalisyon düşüncesinde samimi misiniz?
Türkiye'yi iktidarsız bırakacak değiliz. MHP bize en karşıt parti gibi gözükse de Türkiye'nin AKP'den kurtulması için her türlü işbirliğine varız. Ama biz tek başına iktidar olacağız. 
-İçki düzenlemesine neden CHP olarak sessizsiniz?
AKP'nin popülist politikalarına alet olmayacağız. Ben şimdi bu düzenlemeye karşı çıkış yapacağım ve Sayın Başbakan hemen diyecek 'bakın görüyor musunuz içkiyi savunuyorlar' Hiç o tuzağa gelmem. STK'lar, aydınlar, halkımız o tepkiyi en güzel şekliyle veriyor. Bize gelince... Kısa bir süre sonra iktidar oluyoruz. Olunca ne yapacağımızı görürsünüz.

Son bir not : Gürsel Tekin 'Sevdamız İstanbul' kitabını Caddebostan Kültür Merkezi'nde imzalayacak. Kitabın gelirinin tamamı CHE (Cumhuriyet Halk Evleri'ne) bağışlanacak.

Serhat Kültür Dergisi’nden Cafer Akyol’a, Kars’ta sosyal hayatı yüksek lisans  tezine konu edinen Aydan Gürlüyer’e, Kars sevdalısı Gazeteci büyüğüm Tuncer Kırhan’a  ve Nesrin Askeran Ünal’a  kaynaklarını cömertçe benimle paylaştıkları için teşekkür ederim.


www.twitter.com/gurkanhacir

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi