• $9,5985
  • €11,1771
  • 556.86
  • 1473.2
2 Kasım 2013 Cumartesi

Maliki Washington’da

WashIngton

Bu hafta Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Obama ile görüşmek için Washington’a geldi. Bu yazının yazıldığı saatlerde henüz Obama-Maliki görüşmesi olmamıştı fakat bütün hafta Washington’da Maliki’nin ziyareti konuşuldu. Kongre’de bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat, Başkan Obama’ya yazdıkları mektupta Irak’taki kaostan Maliki’nin politikalarının sorumlu olduğunu söyledi ve yönetimi Maliki’ye açık çek vermemesi konusunda uyardı. 

Amerika’nın Irak’tan çekilmesinin üzerinden iki yıl geçti. Bu iki yılda bölgede yer yerinden oynadı. Ve Washington’da sayıları hiç de azımsanmayacak bir grup, tüm bunların ardından Irak’ın Washington’ın dış politika gündeminden düştüğünden bahseder oldu. Böyle bir dönemde Maliki’nin ziyaretinin küllenmiş tartışmaları alevlendirmesinin işaret ettiği bir şey var. Irak hem bölge siyasetinde hem de Amerikan dış politikasında hâlâ önemli. Ayda ortalama 68 aracın terör saldırılarında havaya uçurulduğu, sadece 2013 yılında 7000 Iraklı’nın bu tür saldırılarda hayatını kaybettiği, etnik ve mezhep çatışmasının içine gömülmüş, hava sahasını ve sınırlarını kontrol edecek güce dahi sahip olmayan bir Irak bölgedeki sorunları çözemeyebilir ama bölgesel meseleleri daha da karmaşıklaştırdığı muhakkak. Bu yüzden Obama Irak’ı kapanmış bir dosya olarak görmekten vazgeçip ülkede olup bitenlere kulak vermeli. 

IRAK'TAKİ KAOS İRAN'I GÜÇLENDİRDİ

Irak 10 yılın ardından hala Amerikan işgalinin etkilerinden kurtulabilmiş değil. Bush yönetimi Saddam’ı devirirken ülkenin tüm kurumlarını da yerle bir etmişti. Ve hâlâ ne etnik ve mezhep çatışmasını dindirecek kurumsal yapı ne de bunlara çözüm üretebilecek, toplumun her kesimince meşru kabul edilen güçlü bir yönetim var. Irak’taki yönetim eksikliği ve istikrarsızlık El Kaide gibi grupları hem Irak’ın içinde hem de bölgede güçlendirmeye devam ediyor ve bu, Amerika’nın terörle mücadelesini güçleştiriyor. Irak’taki kaos İran’ın etki alanını genişletiyor ve Suriye iç savaşında hem rejimin hem de muhalefetin değirmenine su taşıyor. Irak kökenli pek çok Şii grubun Esad’ın saflarında savaştığı söyleniyor. El Kaide uzantısı Irak Şam İslam Devleti Suriye’de rejime karşı savaşıyor ve her gün Irak sınırında daha fazla toprak elde ediyor. Bütün bunlar orta vadede Amerika’nın çıkarlarına zarar verecek dinamikler. 

2014 SEÇİMLERİNDE DESTEK İSTEYECEK

Tüm bu dinamiklerin oluşmasında Maliki’nin izlediği otoriter ve mezhepçi siyasetin rolü büyük. İşte bu yüzden Maliki’nin Washington ziyareti önemli. Muhtemelen Maliki, Obama ile görüşmesinde Amerikan yönetimini en zayıf yerinden vurmaya çalışacak. El Kaide gibi terör örgütlerinin Irak’ta hızla güç kazandığını ve bunun Amerika’ya zarar verdiğini anlatacak. İran’la nükleer müzakerelerde aracı olabileceğini, Suriye meselesinin çözümünde rol üstlenebileceğini söyleyecek. Amerika’nın tüm hassas düğmelerine bastıktan sonra hizmetlerinin karşılığında Obama’dan teröre karşı insansız hava aracı ve helikopter dahil askeri destek ve istihbarat desteği talep edecek ve gelecek kendisi için en önemli meseleye. Maliki, Obama’dan tıpkı 2010 seçimlerinde olduğu gibi 2014 seçimlerinde de destek isteyecek. Bunlar Maliki’nin istekleri. Fakat önemli olan o toplantıda Obama’nın Maliki’den ne isteyeceği. Obama Amerikan desteği karşılığında Maliki’den terörle mücadelede yakın işbirliği talep etmekle yetinip Maliki’nin gittikçe otoriterleşen politikalarına kulak tıkamayı tercih edebilir ve böylece Irak bir dört yıl daha hem Amerika’nın hem bölgenin başını ağrıtmaya devam eder. 

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler