• $8,4047
  • €10,1808
  • 506.756
  • 1460.86
10 Haziran 2013 Pazartesi

Hizbullah körüklüyor

WASHINGTON

Geçen hafta Irak’ta Şii yönetime karşı yapılan protestolarda Sünni grupların taşıdıkları Özgür Suriye Ordusu bayrakları, Suriye’de yaşanan hiçbir şeyin sadece Suriye’de kalmayacağına dair önemli bir hatırlatmaydı. Bu nedenle Hizbullah’ın resmi olarak Esad’ın yanında savaşacağını duyurması sadece Suriye için değil bölge için de önemli bir gelişme. 
Suriye’de Mart 2011’de birkaç gencin duvara rejim karşıtı yazı yazması ve bunun ardından tutuklanmasıyla başlayan ayaklanma bugün Sünniler ve Aleviler arasında bir ölüm kalım mücadelesine dönüşmüş durumda. Suriye ayaklanmasının hareketlendirdiği mezhepsel fay hatları Irak’ta, Lübnan’da ve hatta Şii popülasyonu oldukça küçük olan Mısır’da dahi mezhep gerilimini tırmandırdı. 
Bölgenin Suriye ve İran’la birlikte Şii eksenini oluşturan Hizbullah’ın Esad rejiminin yanında ‘Şiileri korumak için’ savaşacağını duyurması, zaten hareketlenmiş olan bu fay hatlarının tüm bölgeye daha büyük bir hızla yayılmasına sebep olabilir. 
Suriye’de yaşanan mezhep çatışmasından en çok etkilenen ülkelerden bir tanesi Irak. Ülke 2008’den bu yana yaşanan en ciddi Sünni-Şii çatışmasına sahne oluyor. Sadece mayıs ayında binin üzerinde Iraklı ülke çapındaki saldırılarda hayatını kaybetti. Bu saldırıların mezhep merkezli olması Irak’ın 2006-2008 yılları arasında yaşadığı iç savaşa benzer bir şiddet sarmalına girebileceğinin habercisi. 

ÇATIŞMANIN ŞİDDETİ ARTIYOR 
Benzer şekilde Lübnan’da da mezhepsel gerilim her geçen gün artıyor. Hizbullah’ın Esad’ın yanında yer alması ülkenin Sünnilerini ayaklandırdı. Kuzey Lübnan’da Suriye muhalefetini destekleyen gruplarla Esad’ı destekleyenler arasındaki çatışmanın şiddeti artmaya devam ediyor. 
Şii popülasyonu oldukça küçük olan Mısır’da dahi Şii karşıtlığı şiddetlenmiş durumda. Selefi gruplar camilerde ve televizyon programlarında Şiilere karşı etkili bir kampanya yürütüyorlar. İran ile ilişkileri geliştirmek için onlarca yılın ardından İran’a direkt uçak seferi başlatan Başkan Muhammed Mursi’nin, gelen tepkilerin ardından direkt seferi iptal etmek zorunda kalması meselenin vahametini göstermesi açısından önemli. 
Bölgedeki pek çok Sünni radikal grup, Hizbullah’ın Esad’ın yanında savaşmasını Sünnilere karşı başlatılmış bir yok etme kampanyası olduğunu söyleyerek Sünnileri harekete geçmeye zorluyor. Geçen hafta Mısırlı din adamı Şeyh Mohammed el-Zoghbi ve Suudi Şeyh Abdulaziz bin Al Şeyh gibi onlarca dini lider Sünnileri Suriye’de Esad rejimine karşı savaşmaya çağırdı. 
Tüm bu yaşananlar Suriye meselesinin bir an evvel çözüme kavuşturulmasının sadece Suriye’nin istikrarı için değil, bölge istikrarı için de önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Çözüm geciktikçe mezhep eksenli kutuplaşma kemikleşecek, toplumsal travmalar derinleşecek ve bu travmalar gelecek nesillere miras kalacaktır. 
Fakat Hizbullah’ın kararı meselenin çözümünü daha da güçleştireceğe benziyor. Radikal Sünni ve Şii gruplarca yapılan müdahale çağrıları Suriye’de halihazırda savaşmakta olan yabancı radikal grupların sayısını daha da artıracak ve radikal eğilimleri körükleyecektir. Bölgesel aktörlerin meseleye mezhep eksenli müdahalesi de çözümü zorlaştıracak önemli faktörlerden. Mezhepsel boyutun ön plana çıkması uluslararası dikkatin işlenen insan hakları ihlallerinden kaymasına sebep olup uluslararası kamuoyunu Suriye konusunda daha da bölebilir.

<p class='MSONORMAL'>'DÜNYADA 2 MİLYAR İNSAN BÖCEKLERİ BESİN OLARAK TÜKETİYOR'</p><p class='M

Gelecekte nelerle besleneceğiz?

Bakımı yasak maymun koruma altına alındı

Milli Savunma Bakanı Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti

Sümela Manastırı'nın saklı şapeli için restorasyon çalışması başlatılıyor