• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
27 Mayıs 2013 Pazartesi

Esad, Kuseyr kentinde mevzi kazanıyor

WASHINGTON

Geçen hafta Rusya Dışişleri Bakanlığı Esad rejiminin Cenevre’de yapılacak uluslararası toplantıya katılacağını duyurdu. Uluslar- arası camia Suriye meselesine diplomatik çözüm arayışını hızlandırırken, Esad toplantıdan önce elini güçlendirmek için Suriye muhalefetiyle Lübnan-Suriye sınırına yakın Kuseyr şehrinde kıyasıya bir çatışmanın içine girmiş durumda. Arap medyasında çıkan haberlere göre rejim güçleri şehri elinde bulunduran muhaliflere karşı başarılı saldırılar gerçekleştirmeye devam ediyor.
Kuseyr Şam’ı Akdeniz’e bağlayan hat üzerinde ve stratejik olarak oldukça önemli bir kent, bu yüzden şehri kimin kontrol ettiği önemli. Kuseyr sadece Suriye’deki çatışmanın gidişatını belirlemeyecek, aynı zamanda bölge ülkelerini de etkileyecek. Şehrin rejimin eline geçmesi Esad’ın Rusya’dan petrol ve silah transferinin yapıldığı Akdeniz’deki Tartus Limanı’na erişimini kolaylaştıracaktır. Ayrıca Kuseyr’in düşmesi Şam’ın kuzey ve doğusunda muhaliflerin güçlü olduğu yerlerin de düşmesini hızlandırabilir.
Kuseyr muhalifler için de silah transferinin yapıldığı ve Lübnan’ın kuzeyindeki muhalif üslerine yakın önemli bir lojistik merkezi. Eğer şehir muhaliflerin elinde kalırsa hem Şam’daki rejimin Akdeniz kıyısında yaşayan Alevi gruplarla irtibatı kesilebilir hem de Esad’ın Rusya’dan aldığı lojistik desteğin transfer edildiği Tartus Limanı’na erişimi güçleşir.  

KUSEYR’DEKİ ÇATIŞMANIN BÖLGESEL SONUÇLARI

 Kuseyr’in kimin eline geçtiğinin Suriye için olduğu kadar bölge ülkeleri için de sonuçları olacaktır. Esad’ın Kuseyr’i ele geçirmesi Rusya’nın Tartus üssündeki varlığının devamı anlamına geliyor. Şam’dan Akdeniz kıyısına kuzey Lübnan’a ve Hizbullah’ın can damarı Bekaa Vadisi’ne paralel giden bir hattın rejim tarafından kontrolü İran’ın da Hizbullah’a direkt erişimini ve lojistik desteğini kolaylaştıracaktır. Tabii bu durum İsrail için oldukça endişe verici, bu nedenle İsrail de Kuseyr’de olanları yakından takip ediyor.
Fakat Kuseyr’in rejim güçlerinin eline geçmesi en çok komşusu Lübnan’ı etkileyeceğe benziyor. Suriye’de yaşanan iç savaş hali hazırda Lübnan’daki Sünni ve Alevi gruplar arasında gerginliği tırmandırmış durumda. Eğer Esad Kuseyr’i ele geçirirse Lübnan’ın kuzeyindeki Alevi gruplar ile Sünniler arasında çatışmanın yoğunluğu artabilir. Ayrıca Kuzey Lübnan’ın Suriye ile sınırında Sünni cihadist gruplar var. Esad bu grupların üslerine ve lojistik destek aldıkları hatlara saldırmak için Kuzey Lübnan’a girebilir. Bu da sınırları Suriye’yi aşan bölge çapında mezhepsel bir çatışmayı tetikleyebilir.
Kısacası marttan bu yana Kuseyr’de Esad ve muhalifler arasında devam eden çatışmayı yakından takip etmek gerek. Kuseyr’in Cenevre Konferansı öncesinde rejim güçlerinin eline geçmesi Suriye muhalefetine büyük bir askeri ve psikolojik darbe vuracaktır. Muhalefet müzakere masasına bu büyük askeri yenilgiyle oturup taviz vermek zorunda bırakılmak istemeyecektir. Bu durumda Suriye muhalefeti Cenevre Konferansı’na katılmak istemeyebilir. Bu da uluslararası camianın Suriye meselesine diplomatik çözüm arayışlarını sekteye uğratabilir.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi