• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
29 Temmuz 2013 Pazartesi

Antep Obama’nın Suriye politikasının kalbi

Washington - Halk ayaklanmaları Mısır'da, Tunus'ta, Libya'da birkaç ay içinde rejimleri devirince pek çok insan Esad'a da 6 aylık ömür biçmişti. Meselenin mezhepsel bir çatışmaya dönüşüp yıllar süreceğini, İran'ın, Rusya'nın, Hizbullah'ın Esad'ı kaderine terk etmeyeceğini, azınlıkların rejimin arkasında duracağını çok az insan öngörebilmişti, buna Obama yönetimi de dahil. 
Obama'nın yakın danışmanlarının basına sızan beyanatlarına göre Esad'a karşı ayaklanma 2011'de başladığında Obama yönetimi Esad'ın bir yıl dahi dayanamayacağını, dış müdahaleye gerek kalmadan rejimin devrileceğini düşünüyormuş. İşte bu yanlış hesap Washington'ın Antep'te yürüttüğü Suriye politikasını açıklıyor. 

ESAD SONRASI SURİYE 

Antep'te hangi otele girerseniz girin mutlaka lobide Amerikan Dışişleri'nden görevlileri, Amerikalı sivil toplum örgütleri ve Suriyeli muhaliflerle toplantı yaparken görürsünüz. Bu toplantıların hemen hemen hepsinin konusu Esad sonrası Suriye. Dışişleri yetkilileri ayaklanma başladıktan beş ay sonra Washington'dan Esad sonrası Suriye için hazırlık yapma talimatı aldıklarını söylüyor. Dışişleri Bakanlığı Esad sonrasına hazırlanmak için sivil toplum örgütlerine milyonlarca dolar aktarıyor. Bu örgütler düzenledikleri çalıştaylarla Suriyeli muhaliflere sivil toplum örgütü kurma, anayasa yazma, ekonomi politikası belirleme gibi konularda eğitim veriyor. Amaç Esad sonrası süreçte söz sahibi olmak. 
Fakat Amerika'nın Esad sonrasına odaklı Suriye politikasının bir ikilemi var: Obama yönetimi Esad'ın her an düşeceği varsayımıyla hareket ettikçe daha aktif bir politika izleme konusunda ağırdan alıyor ve rejimin ömrünü uzatıyor. Ayrıca yeni Suriye'de söz sahibi olmak için yatırım yaptığı Suriyeli muhaliflerin pek azının Suriye içindeki gruplarla güçlü bağı var ve çatışma uzadıkça bu iki grup arasındaki gerginlik de artıyor. Suriye içinde savaşan gruplar Türkiye'deki muhalifleri 'beş yıldızlı otellerde oturup Avrupa ve Amerika'nın parasıyla Suriye'nin geleceğini tayin etmeye çalışmakla' suçluyor. Batı'nın Suriye içindeki gruplarla koordinasyonu o kadar az ki insani yardım dağıtımında bile güçlükler yaşanıyor. 
Yerel dinamiklerden bu kadar kopuk olmak bugüne kadar Washington'ın üçüncü yılına giren Suriye iç savaşını doğru okuyamamasına neden oldu ve Esad'ın ayaklanma başladıktan en fazla bir yıl sonra düşeceği inancına neden oldu. 
Antep'teki dışişleri bürokrasisi hâlâ bu varsayımla yaklaşıyor Suriye'ye. Fakat Amerikan Genelkurmay Başkanı birkaç gün önce Kongre'de, Esad'ın herkesin tahmininden çok daha fazla direneceğini, bir yıldan önce düşmesinin çok güç olduğunu söyledi. Bu Washington'ın Suriye politikası açısından önemli bir gözlem. Bu yeni varsayımın Obama yönetiminde bir politika değişikliğine neden olup olmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor