• $7,3662
  • €8,9592
  • 437.3
  • 1536.11
20 Aralık 2012 Perşembe

Amerika'nın Suriye çıkmazı

Bu çerçevede Amerika Beşşar Esad'a karşı savaşan ve El-Kaide ile bağlantılı olduğu ileri sürülen Cebhet El-Nusra'yı terörist örgüt listesine aldı ve Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK) 'Suriye halkının meşru temsilcisi' olarak tanıdığını duyurdu. Bu iki karar Washington'da Amerika'nın Suriyeli muhalifleri silahlandırmaya hazırlandığı olarak yorumlansa da aslında Obama yönetiminin Suriye resmi sanıldığı kadar net değil.
Amerika SMDK'yı tanıyarak kendi eliyle oluşturduğu bu örgütü Esad'dan sonra yönetimi eline alacak geçici bir hükümete dönüştürmeyi ümit ediyor. Böylece hem Suriye'nin geleceğinde rol oynamak istiyor hem de Esad'dan sonra kimin geleceği konusunda endişe duyduğu için rejim karşıtı ayaklanmaya katılmayan binlerce Suriyeli'nin saf değiştireceğini düşünüyor. SMDK'nın tanınması uluslararası yardımın muhalif gruplara daha etkili kanalize edilmesi bakımından da önemli. El-Nusra'yı terörist örgüt listesine alarak da Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin örgüte yaptığı yardımın önünü kesmeyi ve Suriye muhalefeti içinde El-Nusra'yı izole etmeyi umuyor.

EL NUSRA SAHADA GÜÇLÜ
Fakat bu hamleler Amerika'nın istediği sonuçları doğurmayabilir. Suriye'de çatışma uzadıkça güç politikacı ve diplomatlardan çıkıp milislere kaydı. SMDK'nın ise sahadaki askeri güçler üzerinde etkisi sınırlı. Dolayısıyla SMDK'nın geçici bir hükümete dönüşmesi ve Amerika'nın da SMDK üzerinden Esad sonrası Suriye siyasetinde etkili bir rol oynaması beklentisi gerçekçi değil. El-Nusra'nın terörist grup listesine alınması da örgütün muhalefet içindeki etkisini sınırlandırmayabilir. Her şeyden önce El-Nusra sahada oldukça etkili. El-Nusra savaşçıları daha evvel Irak ve Afganistan gibi yerlerde savaşmış deneyimli savaşçılar. Ülkedeki hassas devlet kurumlarına karşı yürüttükleri etkili saldırılarla Suriye askeri muhalefeti içinde pek çok grup tarafından destekleniyorlar. Sofistike silahlara ve körfez ülkelerinden akan nakit paraya erişimleri var. Tüm bunların yanında kırsal bölgelerde halka yiyecek, elektrik kesintisi yüzünden çalışamayan hastanelere jeneratörleri için yakıt dağıtarak sosyal alanda da etkili çalışıyorlar. Bu yüzden de El-Nusra'yı Suriye muhalefeti içinde izole etmek güç. Obama yönetimi El-Nusra'yı saf dışı bırakmak istiyorsa Suriye muhalefetini silahlandırmak zorunda. İşte tam da bu noktada Amerika'nin Suriye çıkmazı başlıyor.

ABD'NİN 'LİBYA' KORKUSU
El-Nusra gibi radikal grupları Suriye muhalefeti içinde güçlendiren faktörlerden bir tanesi Amerika'nın Suriye muhalefetini silahlandırmayı reddetmesi. İki hafta önce Washington'da konuştuğum Suriyeli bir muhalif pek çok grubun cihadi örgütlerin ideolojisini paylaşmadığı halde silah ve mühimmata erişebilmek için bu örgütlere bağlılık yemini ettiğini söyledi. Fakat Obama yönetimi muhalifleri silahlandırırsa Libya'da yaşananlar gibi bu silahların El-Kaide gibi örgütlerin eline geçmesinden korkuyor.
Amerikan yönetimi şimdiye dek ihtiyatlı bir Suriye politikası izledi, Suriye denkleminin karmaşasına bakıldığında bu politikayı sürdürmesini beklemek yanlış olmaz. Fakat Amerika'nın suya sabuna dokunmayan üslubu Suriye askeri muhalefetini kızdırmışa benziyor ve Amerika'nın Esad sonrası Suriye'de elini zayıflatabilir. Tabii Esad'ın kimyasal silahları tüm bu denklemi tamamıyla değiştirebilir.

Gönül TOL

<p>Yozgat'ta aydınlatma direğindeki Türk bayrağının katlanmış olduğunu gören yaşlı bir vatandaşın, ş

Yozgat'ta vatandaşın 'bayrak' hassasiyeti kameraya yansıdı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mutfakta işinizi yarayacak pratik bilgiler! Yumurtayı pişirirken içine buz atarsanız...

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor