• $9,4946
  • €11,0614
  • 548.341
  • 1519.25
18 Kasım 2013 Pazartesi

Tezi keçe, doktorasını Türkiye’de yapamadı

500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmek için ar-ge diyoruz, tasarım diyoruz, inovasyon diyoruz. Geçen hafta bu sütunlarda ihracatçıların etkin örgütü TİM’in Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin inovatif düşünceyi topluma, daha da önemlisi gençlere aşılayabilmek amacıyla canla başla çalıştıklarını anlatmıştım. 29-30 Kasım’da da yurtdışından çok önemli konuşmacıların da katılacağı inovasyon toplantısı düzenleyecekler.
Bir örnek, maalesef ki Türkiye adına olumsuz bir örnek.
Marifetini, bilgi birimini ‘keçe’ye adayan, çoban kepeneğinden muhteşem koleksiyon hazırlayan Dr. Selçuk Gürışık anlattı:
“İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nde okuduktan sonra Central Saint Martin’s College of Art&Design’dan mezun oldum. Doktora tezim ‘keçe’ydi. Manchester Metropolitan Üniversitesi’nde doktoramı yaptım. Maalesef ülkemin üniversiteleri ilgilenmedi. Hatta ‘kıl kokar, bırak bu işi’ diyenler oldu.”

Teyze çocuklarından New York’ta sergi

Dr. Selçuk Gürışık’ın destekçisi Suteks’in sahibi Nur Ger. Daha önce Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin de başkanlığını yapmış olan Nur Ger, seri üretim ile başladığı mücadelesinde bugün dünyanın lüks markalarına üretim yapıyor.
Teyze çocukları Nur Ger ile Selçuk Gürışık 21 Kasım’da başlayacak New York’taki serginin heyecanını yaşıyor.
Gürışık, keçeyi, yün, pamuk, ipek gibi malzemeler ile harmanlayarak son teknolojiyle hazırladığı, sürdürülebilir ve çevre dostu kostüm ve aksesuvarlarını ‘Felt Them Again’ adıyla 21 Kasım- 8 Aralık tarihleri arasında New York La Mama Galleria’da sergileyecek.
Selçuk Gürışık kostüm performansını New York’ta Avant Garde tiyatroculara destek veren La Mama Deneysel Tiyatrosu’nun kurucusu olan ve 2011 yılında hayata veda eden Ellen Stewart ile Assos Gösteri Sanatları Festivali Kurucusu, artık aramızda bulunmayan Hüseyin Katırcıoğlu’nun anısına ithaf ediyor.

2023’e kadar 12 bin öğrenciyi yetiştirecekler

28-30 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek inovasyon toplantısının amacı olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Gençleri motive etmek, geleceğin inovatif liderlerini yetiştirmek” diyor.
Gençler feyz alsın, vizyonunu geliştirsin.
Konu inovatif lider oldu mu, inovasyonun, yenilikçiliğin ille de ekonomide, ticarette, sanayide olması gerekmiyor.
Inovatif liderlerin bilim ve teknolojide, tıpta, kentsel yaşam alanında var olması gerekiyor.
Mehmet Büyükekşi, “Konferansın duyurusu için üniversitelerin rektör ve dekanlarıyla bir araya geldiğimizde dediler ki, üniversite inovatif birey yetiştirmek için çok geç. İlköğretimde, hatta okul öncesi eğitimde başlamak gerekiyor.”
TİM, Hayal Ortakları Derneği ile beraber her yıl 7 ve 8’inci sınıf öğrencisi bin 200 çocuğa ulaşıyor. 2023’e kadar 12 bin öğrenci inovasyon konusunda yetişmiş olacak.

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu