• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
16 Ağustos 2013 Cuma

Örümcek ağları ev fiyatını yükseltti

Avrupa’daki kentlerde her metroya bindiğimde kıskanırdım. Dünyanın en eski ikinci metrosu olan Tünel-Karaköy’den sonra nasıl yaya kaldık diye. Neyse ki İstanbul’un altı artık örümcek ağlarla örülüyor. 
İstanbul Havalimanı CİP’te gördüğüm TOKİ Haber dergisini karıştırıyorum. İlginç bir haber: Geçen yıl açılan Kartal-Kadıköy metrosu ile Kadıköy, Kozyatağı, Göztepe ve Kartal’daki dairelerin fiyatları 30 ila 100 bin lira arasında yükselmiş. Kira fiyatları da 200 ila 400 lira arasında artırmış. Anadolu yakasının ikinci metro hattı olan ve 2015’te açılacak Üsküdar-Sancaktepe hattı üzerindeki konutların fiyatları da şimdiden yükselmeye başlamış. Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe’de konut fiyatları ortalama yüzde 25 değerlenmiş. 
Avrupa yakasında da açılan Otogar-Başakşehir metrosu ile en yüksek konut fiyat artışı Küçükçekmece’de olmuş. Yüzde 38 değer artışı yaşanan Küçükçekmece’yi, yüzde 19’luk artışla Bağcılar takip etmiş. 

EYLÜLDE GEL

Her yıl “Eylülde kriz çıkacakmış” diyenler bıkmadı. Yanlış hatırlamıyorsam, 2001 krizinden sonra başladı bu muhabbet. 12 yıldır da her eylülde kriz bekleyenler, beklentilerinden en ufacık sapma göstermedi. Yine bol bol bu soruya muhatap olmaya başladım. İşadamından, sokaktaki sıradan insana kadar herkes soruyor: “Eylülde kriz çıkacakmış doğru mu?” Ben de diyorum ki, “O Alpay’ın şarkısı. Eylülde gel. Krizin randevusu değil.” 

İSTANBUL BİZE NELER YAPIYOR? 

Pazar günü okuyacağınız söyleşi için Kayseri’deyim. Söyleşi konuğum BRN Yatakları’nın sahibi Berna İlter ve iki kızıyla birlikte akşam 22 civarı yemekten dönüyoruz. Bulvardaki trafik ışıklarındaki sarhoş mu, tinerci mi genç bir delikanlıyı metrelerce önce fark ediyorum. Saniyeler içinde delikanlı arabanın önüne atlıyor. Ben başlıyorum, Berna’ya direktifler vermeye: “Kapıların kitli mi? Arabayı yavaşlat, sağa kır. Ezeceğiz yoksa.” 
Berna da, kızlar da şaşkın. “Belki park işçisidir, su istiyordur” diyorlar. Kayseri’de böyle riskli durumlar kolay kolay yaşanmazmış. Zaten onlar da hayatlarında ilk defa böyle bir olay yaşamışlar. Bir İstanbullu olarak halime üzülüyorum, açıkçası. Biz İstanbul’da her an her yerden tehlike gelebilir diye o kadar programlanmışız ki, o kadar çok ‘tatbikat’ yapmışız ki. 
İstanbul’da ‘merhaba’ deyip, bir şeyler sormak isteyene bile gardını almaya o kadar alışkınız ki. 

KAYSERİ TUVALET SORUNUNU ÇÖZEMEDİ, GİTTİ

İstanbul’dan kalkan uçak yine turistlerle dolu. Japon, Amerikalı, Alman, Fransız. İstikametleri Kapadokya, Ürgüp. Ne acı ki Kayseri turistlere transit nokta olarak hizmet veriyor. Turistlerin uçaklarını beklerken, sadece içtikleri suyu, çayı gelir hanesine yazabiliyor. Kayseri’nin turizm bakış açısı olduğu da söylenemez. Aksi olsa dünya insanlarına yıllarca ‘alaturka’ tuvalet imkanı sunmazdı. Neyse ki genişletilmiş yeni havaalanında ‘alafranga’ tuvalete geçmişler. Geçmişler de, sadece bir tuvalet var. Uçaktan indiğimizde yolu uzun olan turistlerin tuvalet kuyruğunu görmeliydiniz. 
Şunu da vurgulamam gerekiyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes master planıyla Erciyes’i kış turizm cennetine çevirmeye çalışıyor. Doğa var, her türlü zenginlik var, ince detay sorunlar da çözüldü mü yeni cennet iş yapar. 

 

<p>ABD'nin eski Başkanı Donald Trump devrildi. Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner da siyaset

Kushner siyaseti bırakıyor

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi