• $17,9495
  • €18,2604
  • 1022.53
  • 2913.3
12 Şubat 2015 Perşembe

Obama ‘çevre’ reyting getirmiyor diyor

ABD Başkanı Obama ‘İklim değişikliği medya için seksi bir haber değil. Medya için reyting getirmiyor” demiş. Türkiye’de çok ilgi görmüyor da, ABD’de de durum farklı değilmiş.

Medyaya reyting getirmiyor da, siyasilere oy getiriyor mu sanki?
Aksi olsa Başkan Obama dâhil tüm siyasetçiler daha duyarlı davranırdı.
Bugünün yazısına tam da güzel bir örnek.
Emekli öğretmen Rahim Demirbaş, e-posta göndermişti, kulak verelim:
“Ben 1940 doğumlu emekli öğretmen Rahim Demirbaş. Güzel yurdumun en kurak ve çok fazla erozyona uğramış bölgesinde orman oluşabileceğini insanımıza gösterdim. Çabalarım boşa gitmedi.Bu çalışmamın gündemde kalmasına yardımcı olursanız mutlu olurum.

ORMAN DİKTİM DE NE OLDU?

Büyük şehirlerde yaşayanlar pek farkında değiller, güzel ülkemiz giderek çölleşiyor. Bir taraftan da, ormanların bir kısmı kuraklıktan, bir kısmı yangınla, bir kısmı da insanların katli ile yok oluyor. Bundan 60 yıl önce çevre nasıldı kimse farkında değil. Köyler boşalıyor, şehirlerin şehir mi köy mü olduğu belli değil. Ben işin farkındayım ne yapılacağını da biliyorum
16 yılı geçiyor, Rahim Demirbaş olarak her gün gözümün önünde erozyonun erittiği topraklarımızda tek başıma ağaçsızlaşmaya karşı savaş açtım. 46 yıllık öğretmenliğimde biriktirdiğimi, (bir öğretmen ne biriktirebilirse o kadar), bu işe yönelttim. Araziler aldım, kuyular açtım, borular döşedim, hayvan sırtında su taşıdım, Konya’nın Karaca Dağı’nda, çölleşen araziyi yeşertmeye çalıştım. 500 dekarlık arazide 32 bin fidan yetiştirerek yeşil bir kuşak oluşturdum.”

Çevrecilik masa başında öğrenilmez

Rahim hoca anlatıyor:
“Çevreciliğin, yeşili korumanın, yaşatmanın ve genişletmenin, kısaca orman sevgisinin masa başında oturarak kazanılamayacağını, bu iş için sahada çalışmak gerektiğini göstermiş oldum.
Çölleşen araziden hayatını kazanamayıp köyü terk etmekte olan birkaç kişi orman oluşturmada çalışarak iş sahibi oldular. Onları büyük şehirlerde horlanmaktan korumuş oldum.
Orman yetiştirmek için fidan dikmek gerek. Fidanlıktan fidan alarak ekonomiye katkıda bulundum. Para dönmüş oldu.
Kazancımı ve emeklilik dönemindeki tüm birikim ve gücümü, Peygamberimizin emrettiği, çağ deviren Fatih dedemizin vakıf kurup yapılmasını vasiyet ettiği, Atatürk’ün, Orman Çiftliği’nin oluşmasındaki çabaya eş bir işe, ağaç yetiştirmeye harcamış oldum.
Bu çabamla birkaç kişinin sevap kazanmasına vesile oldum.
Kişisel olarak kahve köşelerinde pineklemek yerine ormanda vakit geçirerek zinde oldum, dinç kaldım, sağlığıma kazanç oldu.
Sevmek fedakârlık ister, bütün bu sıkıntılar ve güzel şeyler ülkemi sevmemden dolayı olduğu için mutlu oldum.”
Kişisel bir çıkarım yok. Olmayacak. Çabam, ülkemi, torunlarımıza, çorak ve kurak bırakmak olmaz. “Ben de varım” diyen insanları orman dikmeye davet ediyorum. Saygılarımla
Rahim Demirbaş, Konya Ereğli Beyören Köyü.”

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar