• $13,4638
  • €15,3261
  • 770.851
  • 1857.4
27 Eylül 2013 Cuma

Maliye ve Çalışma Bakanı teşekkür etti

Kamuoyunun, siyasetin gündeminde değil ama siyasetçilerin en önemli gündemi yerel seçimler. Üstü kapalı ilk seçim seyahatindeyim. Gizlilik elbette benden değil, Konak Belediyesi Başkanı Hakan Tartan’dan kaynaklanıyor: 
CHP yönetiminin kararıyla 2 Eylül adaylık başvurusu için son tarihti. Hakan Tartan, “Aziz Bey’i (Aziz Kocaoğlu’nu) bekledim, aday olmayınca resmi adaylığımı koydum” diyor. 
Ne var ki, parti yönetimi daha sonra ‘mevcut başkanlar için başvuru tarihi olmayacağına, istisna yapılacağına’ dair açıklama yaptı. 
Dolayısıyla Hakan Tartan siyasi ahlakı ön planda tutup, projelerini anlatmıyor. Adaylık süreci netleşinceye kadar da sessiz kalacağını söylüyor. Konak’ta yaptıklarını anlatıyor: 
“Demokratik yerel yönetim diye güzel bir söylem var. Oysa özünde olmayan bir söylem bir kere başkanlar demokratik yolla gelmiyor ki. Onun yerine ekonomik yerel yönetim diyorum.” 
4.5 yılda Konak’ın kendi kendine geçindiren bir kent yarattığını vurguluyor. 
İller Bankası’na borcu ne kadar? 
“Resmi kurumlara borcu olmayan nadir belediyelerden biriyim. Maliye Bakanı ve Çalışma Bakanı’ndan teşekkür mektubu aldım. Yükümlülüklerimizi zamanında yerine getirdiğimiz için.” 
Maliye ve Çalışma bakanlarından söz açılmışken, unutmayalım ki yerel seçimlerin ‘en heyecanlı’ geçeceği yerlerden biri İzmir olacak. ‘Kale’ olarak görünse de İzmir’de konuşulan şu: Hükümet Binali Yıldırım’ı aday gösterirse, CHP’nin işi zorlaşacak.” 

NEŞENİN MÜZESİ

Hakan Tartan, eski gazeteci, eski Çalışma Bakanı, eski milletvekili. “İzmir’de müze yoktu. Atatürk müzesi kapalıydı. Arkeoloji Müzesi kışın soğuktan, yazın sıcaktan gezilmezdi. Avrupa gibi butik müzeler şehri hedefini koyduk” diyor. 
Oyuncak Müzesi ilk Konak’ta açıldı, ardından Antalya ve Gaziantep’te. 
Önce Mask Müzesi’ni geziyorum. Türkiye’de ilk, dünyada 35’inci.Dünyadaki ‘maske’ tarihini takip ediyorum.  
Ardından Neşe ve Karikatür Müzesi’ni. Konaklı ev hanımlarının ‘neşeli bebek’ oyuncakları yakında sergilenecekmiş. 
Hakan Tartan, “Sırada Radyo ve Demokrasi Müzesi, Kadın Müzesi ve İnönü Evi var” diyor. 
Turist ziyaretleriyle çoktan gelir elde etmeye başlamışlar. 

KONGRE, SPOR, SAĞLIK

İzmir turizm kenti olarak farklılığını koyuyor ama maalesef ki turizmden aldığı pay yüzde 4. Hakan Tartan, “Kongreleri çok basit nedenlerle kaybediyorduk. Şu ana kadar 20’ye yakın kongre yaptık. Toplam 15 bin kişi geldi” diye anlatıyor. 
Diğer başlık spor: Konak Belediyesi’nin kadın futbol takımı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda, ilk 16’ya kalmak için ter döküyor. 
Kadın basketbol takımı, kadın hentbol takımı Süper Lig’de. 
Şunu da vurguluyor: 
“5 bin sporcumuz var. Sporcularımızın yüzde 90’ı gelir düzeyi düşük ailelerin çocuğu. Ayda en az 350 lira gelir elde ediyorlar.” 

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı