• $15,9447
  • €16,7986
  • 933.002
  • 2393.61
12 Haziran 2013 Çarşamba

Koruculara iş yaratılmak zorunda

Türkiye çok önemli bir yol ayrımına gelmişti, barış süreci ya olacak ya olacak. Gündemimizde 15 gündür Gezi Parkı olsa da, kimileri ‘barış süreci’nin nasıl başarıya ulaşacağına dair beyin fırtınası yapmaya devam ediyor.
DİSA (Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü) daha önce İrlanda IRA sürecinin tecrübesine başvurmuştu, bu sefer Guatemala.
Orta Amerika ülkesinin Tarihsel Gerçekliği Ortaya Çıkarma Komisyonu danışmanı Prof. Elisabeth Oglesby’nin konuşmasında dikkat çeken başlıkların birini ‘korucular’ oluşturuyor.
“İnsan hakları ihlallerinin yüzde 85’ini ordu, yüzde 12’sini korucular gerçekleştirmişti” diyor.
Sivillerin silahsızlandırılmasının etkili bir biçimde yapılmasının önemini vurguluyor, Oglesby. Guatemala’da ‘barış’tan altı yıl kadar sonra koruculuk sistemi yeniden, bu sefer başka bir misyonla hortlamış.
Ülkede iyi bir toprak reformu yapılmadığından korucular bu sefer ‘ağaların’ paralı askerleri oluvermiş. Bir kısmı da ‘gücünü’ kullanarak ‘ağalaşmış.’

Hakikatleri ortaya çıkarmak bir başlangıç
Guatemala tecrübesini anlatan Oglesby, Hakikatleri Araştırma Komisyonu’nun üç gerilim noktasından söz ediyor.
Hakikatler ortaya elbette çıkarılsın ama burada amaç ne olmalı? İntikam mı ki komisyonun amacı bu olamaz. Geçmişte olanlar oldu deyip, eteklerdeki taşları dökmek ve sırttaki yükü atmak da olmamalı.
Olması gereken ‘barışmaya’, ‘affetmeye’ yardımcı olacak, insanların ‘affetmesini’ sağlayacak ortamı yaratmak.
Şunu da vurguluyor Oglesby:
“Komisyon’un çalışmasını tamamlayıp, rapor hazırlaması sadece bir başlangıçtır. Sadece gerçeği ortaya koymaya yarar.”
Komisyon ‘kişiselleştirmeden’ olayları, olayların nedenlerini raporlamalı. Kişiselleştirip hak aramak ise avukatların görevidir.
Olaylar net bir şekilde ortaya konmalı ki ‘tüm toplum’ ne olup, bittiğini öğrensin.

Siyasi pazarlık olmaz
Oglesby, Hakikatleri Araştırma Komisyonu’nun profesyonelce, insanların ‘vasıfları’ temel alınarak oluşturulması gerektiğini vurguluyor. Siyasi pazarlığın yapılması halinde komisyonun yazacağı raporun ‘hakikatleri’ oluşturmayacağını söylüyor.
Sivil toplumun önerdiği, ‘isyancıların’ önerdiği ve devletin önerdiği üç kişinin Guatemala’da komisyonu oluşturduğu anlatıyor. Bu üç kişiye 350 kadar danışman tahsis edilmiş.
El Salvador örneğini veriyor: Bu ülkede çok kalabalık bir komisyon oluşturulmuş, maalesef ki tatmin edici sonuç alınamamış.

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister