• $12,6238
  • €14,2658
  • 730.073
  • 1780.07
11 Nisan 2014 Cuma

İstediği kadar et yiyemiyor ama akıllı telefonu, plazması var

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

İstanbul Kalkınma Ajansı ve Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun desteğiyle ‘İstanbul Yatırım Karar Destek Merkezi’ projesi kapsamında, yapılan ‘İstanbul Tüketim Eğilimi ve Talep Potansiyeli Hane Halkı Araştırması’nı incelerken, kredi kartlarıyla ilgili tartışmalara dönüverdim. Hoş, kredi kartı konusu zaman zaman geri plana itilse de, her daim vatandaşın gündeminde. Siyasetin gündemine ise sadece hükümet yeni bir düzenleme yaptığı zaman giriyor. En son kredi kartlarıyla alışverişte taksit sınırlandırmasında benzer bir tartışma izlemiştik.
Başbakan Erdoğan malum, dikkatli kullanma tavsiyesinin de ötesine geçiyor, sık sık ‘kredi kartı almayın’ diyor. Muhalefet de “Kart kullanmayıp da ne yapacak aç mı kalacak” gibi o an için vurucu sayılabilecek ancak aslında popülist söylemin ötesine geçmeyen tepki veriyor.
Oysa bizzat vatandaşın beyanı tüketim çılgınlığının kanıtını veriyor.
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Doç. Dr. Murat Şeker’in proje yürütücüsü olduğu ‘tüketim eğilimleri’ daha doğrusu İstanbul’da yaşamanın maliyeti araştırmasında yüz yüze konuşulan vatandaşların sözlerinden çıkan sonuç:
‘İstanbulluların yüzde 17’si istediği kadar et, tavuk, balık yiyemiyor. Yüzde 42’si tatile gidemiyor. Ancak yüzde 50’sinin akıllı telefonu var, yüzde 53’ünün de evinde plazma, LCD veya LED televizyonu.”
Doç. Dr. Murat Şeker bunu, “Toplumun tüketim eğiliminin geliriyle doğrudan doğruya ilişkili olmadığı da gözleniyor. Bu sonuç, tüketim toplumu haline dönüştüğümüzü onaylıyor” yorumunu yapıyor.

İstanbul’da yaşamanın maliyeti

Özellikle trafik çilesiyle İstanbul’da yaşamanın maliyeti ağır, bu ağırlığı her gün yaşıyoruz. Ekonomi penceresinde ise araştırmada şu rakamlar ortaya çıkıyor:
Sadece yemek, barınma, ısınma gibi ihtiyaçların karşılandığı asgari düzeyde aylık yaşam maliyeti 2 bin 148 lira.
Biraz daha İstanbullu gibi yaşayayım denirse aylık maliyeti 3 bin 570 lira.

Bahsettiğimiz 4 kişilik çekirdek bir ailenin maliyeti.

Yalıtımcılara çok iş düşüyor

Elbette yalıtım işiyle uğraşan firmalar ve örgütler sık sık ‘yalıtımın ekonomik getirisinden’ söz ediyor. İşin çevresel ve sürdürülebilir bir dünya için önemi de var ama henüz zaten toplum olarak o kadar duyarlı değiliz. İstanbul’un 39 ilçesinde yaşayanlara hane içi sorunlar sorulmuş. Her dört evden birinde sorun var. En fazla dile getirilen, yüzde 38.7 ile ısınma sorunu. İkinci sırada evin küçük olması yer alıyor ama izafi bir yanıt gibi geldi. 700 metrekare villada oturanlar bile, ev küçük diye balkonu kapatıp, gecekonduvari çıkma alanlar yapmasının kültürünü gururla taşır. Üçüncü sırada rutubet yer alıyor. Dördüncü sırada da gürültü. Başlıktaki yalıtımcılara büyük iş düşüyor demem boşuna değil. Isınma olduğu kadar su-nem izolasyonu da, ses izolasyonu da onların alanına giriyor.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar