• $12,5779
  • €14,2284
  • 727.662
  • 1782.04
23 Eylül 2013 Pazartesi

İstanbul iş âleminde ana konu Zorlu

Ankaralı gazeteciler diyor ki, Ankara’nın bu aralar tek gündem maddesi yerel seçimler ve kimin aday olacağı. Toplantılarda, yemek davetlerinde dönüp dolaşıp söz aday adaylarına geliyormuş. 
İstanbul’da ise iş âleminin tek konusu var: Önümüzdeki günlerde açılacak Zorlu Grubu’nun alışveriş merkezi. Zincirlikuyu’daki AVM için perakendeciler aralarında konuşurken birbirlerine soruyor: “Sen mağaza yeri aldın mı?” diye. 
Alanlar biraz övünerek anlatıyor, AVM’ye giremeyenlerden de yer ücretlerinin yüksekliğinden, kalan yerlerin alışveriş için sapalığından dem vuruyor. 
Malum Zincirlikuyu, üst gelir grubunun alışveriş yaptığı Maslak-Etiler hattında. Konuşulan konulardan biri de Zorlu’nun hangi rakibini vuracağına dair. 

İZMİRLİLER EXPO’YLA LOBİCİLİĞİ ÖĞRENDİ

İzmir EXPO yoluna baş koydu, almadan dönmeyecek inşallah. 2020 yılında EXPO’ya kimin ev sahipliği yapacağını öğrenmeye iki ay kaldı. İzmir’de kiminle konuşsam, karşılaşsam EXPO için ya ‘lobi’ seyahatine çıkmak üzere ya da görüşmeleri yapmış şehrine dönüyor. Bir önceki adaylık sürecinde maalesef ipi göğüsleyememişti. Ve maalesef başarısızlığında ‘iç çekişmelerin’ rolü büyük olmuştu. Dahası huruç harekâtlarıyla uluslararası organizasyonu ikna edeceğini düşünülmüştü. Uçak dolusu insan lobi yapmak için değil ama otellerin lobi katlarında toplanmak için gidiyor, herkes birbirine amiyane tabirle ‘gaz’ veriyor ve geri dönüyordu. Bu sefer en azından hedefi 12’den vuracak bire bir görüşmelerle lobi faaliyetleriyle işi yürütüyorlar. 

AKILLI ŞEHİR PLANLAMACILIĞI

Küresel ısınma dediğinizde kimi ‘konuya az hakim’ olanlar diyor ki, “Isınma diyorsunuz ama bu kış (bu sonbahar vesaire)  son bilmem kaç yılın en soğuk mevsimi olacakmış.” 
O yüzden ister küresel ısınma diyelim, ister küresel soğuma sonuçta iklim değişikliği insanlığın en temel sorunu. 2030’larda enerji, su ve gıda talebinin yüzde 40 düzeyinde artacağı söyleniyor. Bu temel sorunun daha da büyümesi demek. Tabii ki kaynakları daha verimli kullanmadığımız takdirde. Son dönemde şu önemli vurgu sık tekrarlanmaya başladı: 
Nüfus yoğunluğu olan şehirlerde enerji kullanımı, yaygın şehirlere göre çok daha tasarruflu. Kapımızdaki yerel seçimlerde yine bol bol vaat, program dinleyeceğiz. Dünyanın geleceğine bir nebze olumlu katkı yapacak akıllı şehir planlamacılığı acaba ne kadar seçim meydanlarında konuşulacak? 

 

KOCAELİLİ SANAYİCİLER KÖYÜ KURDU

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu anlattı: Sanayi Odası olarak ‘bizim köy’ adıyla üretim merkezi kurmuşlar. 100 kişi çalışıyormuş. 60’ı yüzde 40 ve üstü engelliymiş. Sera, gıda ve tekstil üretimi yapıyorlarmış. Şunu da belirtiyor Ayhan Zeytinoğlu: 
“Avrupa Birliği kaynaklarından destek aldık.” Türkiye’de artan AB düşmanlığı karşısında söyleyecek söz çok da, sadece AB’nin ‘muasır medeniyet’ adına Türkiye’ye sağladığı desteği sıralamak yeterli. 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar