• $17,9299
  • €18,2394
  • 1023.57
  • 2913.3
27 Şubat 2015 Cuma

Her şey para değildir

Meclis’te kadınların daha çok temsil edilmesini savunanlara karşı hep tek sözüm oluyor: “Erkek diliyle konuşan, erkekler gibi davranan kadınlara ihtiyacımız yok. Meclis’teki kadın vekillerin çoğunluğu ‘kadınları temsil’ etmiyor ki.”

Kadın duyarlılığını unutmadan bunca yıldır siyasette mücadele veren biri Fatma Şahin. Son günlerde ‘kadın düşmanı söylemler’ arasında onun da cımbızlanmış sözleri yer alıyor ki yapılmış olan haksızlığa sosyal paylaşım sitelerinde rastladıkça elimden geldiğince düzeltmeye çalışıyorum.
Karşılığında sadece bir örnek vermek bile yeterli: Sabancı Vakfı’nın sorumluluğunda devam eden ‘Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı’, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmayı, kadınları ve kamuoyunu kadınların insan hakları konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor. Program 11 ilde uygulanıyor.
Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ile gittiğimiz Gaziantep’te, “Cinsiyete duyarlı bütçelemede Gaziantep pilot belediye olmak istedi. Fatma Şahin ile gurur duyuyoruz, iyi örneklere ihtiyacımız var” diyordu. Toplantı sonrası, eski şehirde kahvelerimizi yudumlarken Fatma Şahin’i dinliyoruz: “Şehrin göbeğinde, Demokrasi Meydanı’nda 5 bin metrekarelik kapalı alanı olan AVM vardı, yıkıyoruz. AVM’nin sahiplerine başka bir yerde 14 bin metrekare kapalı alan inşa edebilecekleri yer gösterdim, onlar da kazandı, şehir de, Antepliler de, herkes memnun. 1 ay sonra yıkım bitecek, kapalı otopark kalacak, üstüne de meydana çevireceğiz. Çocukluğumda Çınarlı Parkı’ydı. Çınar ağaçları dikeceğiz. Her şey para değil. Şehrin parka ihtiyacı var.”

Belediyecilik erkek işi değil

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, sohbetimizde anlatıyor: “Belediyecilik erkek işi değil. Belediyeciliğe yol, su, altyapı olarak bakarsanız erkek işi de, insanı merkeze koyarsanız kadın işidir.” Sonra keyfini çıkararak ekliyor: “Benim başkanlığımdan önce 13 daire başkanlığından sadece birinde kadın başkan vardı, şimdi imar, fen işleri, mali işler, çevre, kültür, işletme ve iştirakler daire başkanlıklarında kadınlar var. Paranın başında kadınlar var. Paranın başında kadın varsa korkmayın.”

Üçüncü dört kritik kızlar okulu bırakıyor

Belediye Başkanı Fatma Şahin’in şu sözleri de aktarmadan geçemeyeceğim: “Çok yasa çıkardık, mevzuatta hiçbir geri tarafımız yok. Gelişmiş AB ülkeleriyle kâğıt üstünde aynıyız.”
Ve ekliyor: “Kâğıtta aynıyız da zihinsel devrim gerekiyor. Toplumun yarısının aklını, potansiyelini, duygusal zekasını yok saydığımızda hiçbir hedefe ulaşamayız. Şehrimizdeki kızların okulu bırakma ihtimali yüksek. Büyükşehir olarak her türlü tedbirleri alıp kızlarımızın yanında yer alacağımızı duyurduk. Gaziantep pilot uygulamasıyla tüm Türkiye’ye örnek olabilecek.”
Gaziantep’te 4 üniversitede 52 bin öğrenci eğitim görüyormuş, Fatma Şahin 23 bininin kız öğrenci olduğunun vurgulayarak, devam ediyor:
“Kızlara soruyorum, neye ihtiyacınız var? İhtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. Üniversiteyi bitiren kızların yüzde 70’i iş hayatında yer alıyor. Çünkü birey oluyor, özgüven devrimi budur.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar