• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
18 Ocak 2013 Cuma

'Haylaz' turizmciye Bakan'dan ödül

TÜSİAD başkanlığından ayrılan Ümit Boyner dün, üç yılın muhasebesini yaparken, 'Biz vatandaşlar olarak söz söylemek için izin almamız gerektiğini düşünmedik. Ülkenin meselelerinin bizim üzerimize vazife olduğuna inanarak hareket ettik' diyordu. Nokta.
Önceki akşam da turizmcilerin 'teşekkür' gecesi vardı. Sektörün temsili yüksek örgütlerinden TUROB'un (Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nin) gecesi.
Aslında TUROB tek de değildi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla işbirliği içinde düzenlenmişti ve 'turizme katkılarından dolayı' yurtdışında izlenen Türk dizilerinin yapımcılarına, oyuncularına, emek harcayanlarına teşekkür etmek istiyorlardı.
TUROB Başkanı Timur Bayındır'a yorum-soru yönelttim: 'Başbakan kızarken, siz ödül veriyorsunuz?'
Güldü, 'Bizim kamuyla işimiz yok ki.'
Ve ekledi: 'Ortada bir gerçek var. Arap ülkelerinden İstanbul'a geçen yıl 1 milyon 372 bin turist gelmiş. İstanbul'a gelen turistler arasında bir araştırma yaptırdık, dediler ki 'Türk dizilerinden çok etkilendik, görmeye geldik'. Hatta çekim yerlerine turlar düzenleniyor.'
Pek çok ülkede çekilmiş, 'sokak röportajlarını' izliyoruz, hiç şüphesiz Muhteşem Yüzyıl açık ara etki bırakmış, yabancılarda.
Malum Başbakan Erdoğan birkaç kez Muhteşem Yüzyıl'a kızgınlığını ifade etti. 'Bizim ecdadımız böyle değil' dedi, 'Birileri bizim tarihimizin savaştan, kılıçtan, entrikadan, iç çekişmeden, maalesef haremden ibaret olduğunu iddia ediyor. Bizden olmayan birileri son derece kasıtlı şekilde bizim tarihimizi bize böyle anlatmaya çalışsa da biz kendi tarihimizi böyle göremeyiz, görmeyeceğiz' dedi.
Hatta bir AK Parti milletvekili, Muhteşem Yüzyıl ve diğerlerinin yasaklanması için kanun teklifi verdi, 'Türk toplumunun aile yapısına uygun, zıvanadan çıkarmayacak dizi yapılmasını istedi.'

'Kadirbilirliğe hepimizin ihtiyacı var'
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da sırf 'teşekkür gecesi' için gelmişti İstanbul'a ve toplantı sonrasında da Ankara'ya geri döndü.
Kabine değişikliği 'toto'sunda en çok adı geçen Ertuğrul Günay için turizmciler üstü kapalı bir veda gecesi mi düzenlemiş oldu?
Bir turizmci 'Bakan bey altı yıldır görevde, görevden alınacağı söylentisi ilk günden beri hiç bitmedi ki' diyor.
Haklı.
O sıra Bakan Günay kapıdan giriyor, ayaküstü konuşuyoruz:
'Göreve geldikten sonra turizmciler ile yaptığınız ilk toplantıda kimileri sizin kültüre daha ağırlık vereceğinizi, turizmi arka planda bırakacağınızı söylemişti' diye hatırlatıyorum.
Bakan Günay, 'Turizmciler de kültürü pazarlamanın daha etkili olduğunu öğrendiler' diyor ve ekliyor:
'İltifatlarını köşende, eleştirilerini maille bana ulaştırman dileğiyle' diye espri yapıyor. 'Turizmciler sizi yere göğe koyamıyor' diyorum.
Sahnede de Ertuğrul Günay söze 'Marifet iltifata tabidir, iltifatsız marifet zayidir' diyerek başlıyor.
Bir de şunu: 'Kadirbilirliğe hepimizin ihtiyacı var.'
<h2>NEDEN YÜRÜRKEN  KOLLARIMIZI SALLARIZ?</h2><p>University of Michigan'da ki bilim insanları

Vücudumuz Neden Böyle?

Hibe desteğiyle kurduğu mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı