• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
20 Mayıs 2013 Pazartesi

‘Güler Sabancı akıl verdi, otel yapabilirim’

Dilek Sabancı ile randevumdan önce uğradığım eczanedeki bey, “Buralar çok değişecek” diyor. “30 yıldır buradayım, birkaç yıl sonra tanınmayacak hale gelecek.”
Cenevizlerin ticaret merkezi Galata, bankerler, bankalar caddesinin olduğu Karaköy ve bir dönem Türkiye’nin büyük holdinglerinin sıralandığı Tophane-Salı Pazarı hattı. Ekonominin bu yüzyılda da merkezlerinden biri olmaya aday bölge. Şekil değiştirerek.
Doğuş Grubu’nun, Galataport olarak bilinen Karaköy’den Tophane’ye bin 200 metrelik sahil şeridinin ihalesini kazanması, bölgenin dönüşümünü daha da hızlandıracak. 1980’lerin sonunda, 90’ların başında holdinglere Salı Pazarı dar gelmiş, hepsi terk etmişti. Çoğunluk eski merkezlerini elden de çıkarmamıştı.
İlk büyük adımı Şekerbank attı, binasını otele çevirdi.
Rahmetli Sakıp Bey’in Güneş Han’dan sonra ikinci yönetim merkezi olan bina ise, kızı Dilek Sabancı’nın Vista’sının mekanı. Vista Plaza için Dilek Sabancı, “Aslında Güler (kuzeni, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı) fikir verdi. ‘Biz, Galataport ihalesiyle ilgilenmiyoruz ama dosya aldık. Bu bölge çok değişecek, sen de otel yapabilirsin’ dedi. Ben de düşünüyorum, otel olabilir mi araştırıyorum” diye anlatıyor.
Dilek Sabancı’ya biraz ilerideki Aksigorta binasını soruyorum:
“O binayla Haluk Dinçer ilgileniyor. Onlar da fizibilitesini yapıyorlar. Bildiğim kadarıyla onlar da otel olabilir mi diye bakıyor.”
Dilek Sabancı bir hayalini daha söylüyor:
“Sultanahmet civarında da otel yapabileceğim yer arıyorum.”

Türkiye engellisine sahip çıkacak kadar zengin
Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi, Vista Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Nihat Berker’e soruyor:
“Engelliler ile ilgili Türkiye gerçeğini ortaya koyabilir miyiz?”
Sabancı Üniversitesi öncülüğünde ‘Engelsiz Türkiye İçin Yolun Neresindeyiz?’ adlı rapor hazırlanıyor, geçen akşam da bu raporun değerlendirileceği toplantıdayım. Ne acı ki davet edilen köşe yazarları arasında katılan bir ben varım. Sabancı Üniversitesi Bireysel ve Akademik Gelişim Merkezi Direktörü Neyyir Berktay” Funda artık sana özel sunum yapacağız” diyor.
Can kulak dinliyorum.
Sonucu baştan söyleyeyim: Yolun ta en başındayız.
Türkiye Özürlüler Araştırması 2002 verilerine göre nüfusun yüzde 12.3’ü engelli.
Dikkat buyurun lütfen, 10 yıl önce engellilere devlet dili bile “özürlü” diyordu. Bu ülke, kadın-erkek-çocuk nüfusunu bilecek kadar gelişmiş ama engelli nüfusumuzu hala tahminen hesaplıyoruz.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in ‘engelliler’ konusunda ne kadar duyarlı olduğunu toplantıda hatırlatıyorum. Engelsiz kentler yaratmak için canla başla çalışıyor.
Türkiye ise topyekun engelli bir ülke.
Fatma Şahin’in son çalışması Bakanlar Kurulu’nda ve engelli çalıştıranlar teşvik edilecek, kurumlar vergisinde indirim, çevre vergisinde muafiyet sağlanacak.
Bir acı gerçek var: 2012 TÜİK verilerine göre, kamunun bile istihdam etmesi gereken 23 bin engelli memur kadrosu açık. bin engelli istihdam edilse Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payı sadece ve sadece binde 4 olur.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi