• $13,1138
  • €14,929
  • 755.825
  • 1809.53
7 Nisan 2014 Pazartesi

Gül, AB ayarları diyor, dinleyenler de duymuyor

Cumhurbaşkanı Gül'ün Kuveyt seyahatine katılan gazetecilerin yazılarını okuyorum. Bir, ikisi Gül'ün 'AB ayarlarına dönmeliyiz' mesajını önemsemiş olmalı ki, okuyucularına aktarıyor. Oysa Cumhurbaşkanı Gül sık sık 'güçlü reform sürecine' ve 'AB standartlarında demokrasi hedefine' vurgu yapıyor.

Cumhurbaşkanı Gül siyasi, hukuki, toplumsal pencereden bakarken, ekonominin iki önemli yöneticisi Ali Babacan ile Mehmet Şimşek de 'AB ilkelerinin ekonomi içi ne kadar önemli olduğuna' sık sık dikkat çekmeye çalışıyor.
Bugünlerde aslında AB yine bir kesimin gündeminde, Türkiye'nin yeniden AB ayarlarına dönmesi gerektiğini savunuyor.
TÜSİAD,geçen hafta AB dönem başkanı Yunanistan'daydı. Yunanistan Başbakanı Samaras ile görüştü.
Dünya Bankası, Avrupa Komisyonu'nun talebi üzerine 'Gümrük Birliği Değerlendirmesi' raporunu kaleme aldı. Raporda şunlara işaret ediliyor:
"Türkiye ekonomisi son 15 yıl içinde bir dönüşüm gerçekleştirmiş ve bugün yüksek gelir eşiğine ulaşmıştır. Birçok kişi, 1995'de imzalanan Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin bu dönüşümünde kilit bir katalizör rolü oynadığını savunmaktadır."
Türkiye'nin yılan hikayesine dönen AB üyelik sürecinde, müzakerelerin başlaması için var gücüyle çalışan, AB'nin 'itibarlı' politikacılarından oluşan Bağımsız Türkiye Komisyonu da yeni bir raporla karşımıza çıkacak.
Aslında dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz, AB'ye üyelik Türkiye için gerçekten tartışılabilir. Ancak AB standartlarında demokrasimiz, hukuk sistemimiz olsun canımız isterse üye oluruz. Yol önemli, yolun sonundaki kapı değil.

Büyük ekonomi ama rekabet endeksinde 44'üncü

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz geçenlerde AB'nin 'havuç' özelliğine vurgu yapan şu sözleri söylüyordu: "Hepimiz biliyoruz ki, ülkemizin reform dinamizmini sağlayan en önemli etkenlerin başında 'Avrupa Birliği tam üyelik müzakere süreci' gelmektedir. Bu müzakere sürecinin aksaması, fasılların açılmaması, ülkemizde reformların duraksamasına neden oldu.
Bu durumun en bariz göstergesi, yeniden yapılanamayan, reformlarını tamamlayamayan ve rekabet gücünü kaybeden ekonomimizin verdiği cari açık ve bu cari açığa neden olan iç tasarruf yetersizliğidir.
Büyüme hızında ilk sıralarda ve ekonomik büyüklükte de ilk 20 ekonomi arasında yer almamıza rağmen, 'Küresel Rekabet Endeksi'nde 44'üncü sırada olmamız, işte bu paradoksun ifadesidir. Hem 20 büyük ekonomi arasında oluyorsunuz, hem de ilk 10'da büyüme performansı yakalıyorsunuz, ama endekste 40'lı sıralardasınız. Bu paradoksu çok iyi anlamamız, çok iyi incelememiz ve bunu kırmamız, aşmamamız lazım."

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)