• $15,4918
  • €16,1469
  • 900.327
  • 2419.23
28 Haziran 2013 Cuma

Gençlere ‘mutlu yaşamı’ öğretiyorlar

Sanayici Bekir Okan, “İş dünyası eleman bulamıyor diğer tarafta diplomalı işsizler ordusu var” derken, Okan Üniversitesi’nin farklı yola çıktığına vurgu yapıyor ve ekliyor: 
“Mühendislik her zaman geçerli de, Arapça, Rusça bilen mühendislere ihtiyaç var.” Türkiye henüz Türkçe Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptı. Çin de Çince Olimpiyatları’na hazırlanıyor. Okan Üniversitesi’ndeki Çince mütercim-tercümanlık bölümü sayesinde bir öğrenci, Türkiye ve Balkanlar bölgesinde birinci olmuş. 
Bekir Okan, “İngilizcenin yanında Rusça veya Çince konuşan, kendine güveni olan, donanımlı, hobisi olan gençler yetiştiriyoruz” diyor. Zorunlu koşulları da gençlerin mutlu olması. 
Rektör Prof. Dr. Şule Kut, devam ediyor: “Mutluluk öğrenilecek bir şeydir, edinilecek bir şey değil.” 
Okan Üniversitesi’nde mutluluğu öğrenmek zorunlu. Dersin adı ‘Happy Life.’ ‘Mutlu yaşam’da öğrencilerin 100 puan üzerinden en az 70 puan almaları gerekiyor. Basketbol, futbol, voleybol, tenis, golf, yüzme gibi sporların yanı sıra dans, müzik, tiyatro, satranç, resim, el sanatları gibi kültür-sanat faaliyetlerine katılan öğrenciler her bir faaliyet için 10 veya 20 puan kazanıyormuş. 

5 yaşında iki dil
Yeni eğitim sistemi devreye girerken eleştirilerden biri de 5 yaşındaki çocukların eğitime hazır olmayacağıydı. 
Bekir Okan’ın kızı Işıl Okan Gülen, “Okan Koleji’nde okul öncesi eğitimden başlayarak İngilizcenin yanı sıra Çince, Rusça, İspanyolca, Fransızcayı ikinci dil olarak öğretiyoruz” diyor. 
Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy da ekliyor: “Türkiye’de işadamı sıkıştı mı, dünyanın her tarafına gidiyor iş yaratıyor. Bir de bu gençlerin geleceğini düşünün. Dil sorununu aşmış, gerçek dünya vatandaşları.” 

‘Başbakan gitti ama’ 
Başbakan Erdoğan son ABD seyahatinde Silikon Vadisi’nde ‘self driving car’ denilen sürücüsüz otomobili de incelemiş, araca binip, kendi kendine yolunu bulan otomobille, tur atmıştı. 
Bekir Okan diyor ki, “Başbakan Silikon’a gitti ama sürücüsüz araba Türkiye’de de var.” Okan Üniversitesi iki yıl kadar önce ‘sürücüsüz aracını’ kamuoyuna duyurmuştu. Bekir Okan, Ford, Tofaş ve elektrikli araba konusunda Nurol Grubu ile araştırma-geliştirmede beraber çalıştıklarını vurguluyor. 
Bir meslektaş, “Demek ki babayiğit sizlerden çıkacak” diyor. Başbakan Erdoğan’ın yerli otomobil üretimi için ‘babayiğit aradığına’ atıfta bulunarak. 
Bekir Okan devam ediyor: 
“TÜBİTAK’tan şu ana kadar onaylanan projemiz 5 milyon lirayı buldu. 10 milyon liralık projemiz de bekliyor.”

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Kupa artık sahibinin ellerinde!

Başkan Erdoğan Bir Şiir Bir Hayat-Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'ni gezdi

Başkan Erdoğan Katar emirini Vahdettin Köşkü'nde kabul etti