• $12,4727
  • €14,0976
  • 712.97
  • 1776.41
25 Eylül 2013 Çarşamba

Geceleri de çalışan güneş enerji santralı

Elektrik elektronik mühendisi Hasan Umut Umar, “Eksik biliyorsunuz” diyerek, geceleri üretim yapan güneş santralıyla ilgili bilgiyi paylaşmış. 
Pazar günü söyleşi konuğum Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, bugünkü teknolojiyle güneş enerjisinden elektrik üretmenin yüksek maliyetine dikkat çekerek, güneş enerjisi maliyetinin diğer enerji maliyetlerine göre 2-2.5 misli olduğunu belirtiyor ve şunları söylüyordu: 
“Rekabetçi oldu, ucuz oldu diyelim. Sadece güneş enerjisiyle yaşayacağım derseniz en basiti gece ne yapacaksınız. Elektrik şu anki teknolojilerle depolayamadığınız bir meta.” 
Okuyucu Hasan Umut Umar’ın maili tam da bu sözlere yanıt veriyor: 
“İspanya’nın Sevilla ile Cordoba kentleri arasında kalan Andalusi’nin ovalarında kurulu Gemasolar güneş enerjisi santralı, 7-24 elektrik üretme özelliğiyle dünyada bir ilk.” 

YATIRIMI PAHALI AMA İLERDE PARA BASACAK

Gemasolar’da sistem şöyle çalışıyormuş: 
Her biri 120 metrekare büyüklüğünde 2 bin 600 güneş panelinden oluşan enerji santralı, 480 dönüm arazi üzerinde kurulu. Paneller, güneş ışınlarını kuleye iletiyor. Böylece ışınların dünyaya ulaştıkları enerji bin kat daha yoğun olarak elde ediliyor. Enerji, 500 dereceden daha yüksek sıcaklıkta erimiş tuzla dolu depolarda saklanıyor. Tuz, elektrik üreten türbinlerin dönmesi için buharın ortaya çıkmasında kullanılıyor. Santral, gün içinde elde ettiği enerjiyi kullanarak gece boyu elektrik üretimine devam edebiliyor. 
Avrupa’nın rüzgar enerjisinden en çok enerji üreten ülkesi olan İspanya, güneş enerjisinde Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor. Bunda devletin koyduğu vizyon en önemli etken. 
Elbette sıkıntı da var. Gemasolar 200 milyon euroluk yatırımla epey maliyetli. Yatırımın geri dönüşünün 18 yıl olacağı hesaplanıyor ve şunu da vurgu yapılıyor: 
“Artan petrol fiyatlarıyla, gelecek yıllarda enerji santralı ‘para basmaya’ başlayacak. 
Gemasolar, dünyanın gece ve gündüz elektrik üreten tek santralı olsa da şunu da unutmamak gerekiyor ki, yılda 30 bin haneye yetecek elektrik üretmesiyle 30 bin ton karbondioksitin atmosfere salınmasını önlüyor. 

ALMANYA GÜNEŞ ENERJİSİ DEPOLUYOR

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki Almanya da güneş enerjisini depolamada büyük yol kat etmiş. Unutmayalım ki, bize göre güneş fakiri Almanya, bu çevreci üretim için büyük mücadele verirken biz hâlâ evlerin çatışına güneş paneli ‘koyalım mı, koymayalım mı’yı tartışıyoruz.  

STK’LAR BİLE AB’DEN UMUDU KESTİ

TÜSİAD’ın Boğaziçi Enstitüsü’nün toplantısında yine Türkiye ve Fransa’nın kamuoyu önderleri sahnede, AB’nin gidişatını, Türkiye ve AB ilişkilerini, Fransız kamuoyunun nasıl Türkiye lehine etkilenebileceğini tartışıyor. Dünya siyasetine ilişkin yapılacak çok yorum var da, konu Türkiye-AB ilişkileri oldu mu insan ‘söylenecek ne kaldı?’ diye soruyor. 
Belki şu cümle yeni: 
“Türkiye’deki sivil toplum örgütleri için bile artık AB, güvenilir ortak değil.”  
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Türkiye’ye öyle çifte standartlar uyguluyorlar ki, AB’ye üye olacağımıza uzaya gitmeye kalksak bu kadar yorulmazdık” diyor ya üstüne söylenecek söz yok zaten. 

 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor