• $17,9577
  • €18,2748
  • 1023.59
  • 2913.3
14 Şubat 2015 Cumartesi

Ev hanımıydı, dekoratif tuğlada marka yarattı

‘İnsanlar başlarına gelenlerden yıkılmıyorsa, çok daha güçlü hayata tutunuyor’un örneği ile tanıştım. Mualla Sidal, aile şirketi EKOS’un genel müdürü. İş hayatı, 1996’da eşini trafik kazasında kaybetmesiyle başlıyor. “Ağlamayı hep sonraya bıraktım” deyip, ev hanımıyken, işkadını oluveriyor. O sıra üç oğlundan en büyüğü 14, en küçüğü 9 yaşında. Üç oğlu da eğitimini tamamlayıp bugün annesiyle birlikte çalışıyor. “Farklı iş yapmak istemediler mi? diye soruyorum. “Başka şansları yok. Benim görevim eşimden devraldığım bayrağı onlara devretmek” diyor.
Büyük oğlu Oytun, üretimin başında, genel müdür yardımcısı. Ortanca oğlu Emre ihracat ağırlıklı çalışıyormuş, Mualla Hanım “Bu aralar çok büyük iş patlatacak, hayırlısıyla” yorumunu ekliyor. Sohbette bize eşlik eden en küçük oğlu Kerem finans işlerinden sorumlu.
“Rahmetli eşim, ateş tuğlası üretiyordu, dekoratif tuğla üretimi çalışmalarını başlatmıştı ama sonuçlandırmayı göremedi” diye, anlatmaya başlıyor.
Fabrikaları İstanbul Arnavutköy’de.
“Geçen sene talebe yetişemedik, kimi müşterilerimiz ithal ürüne yöneldi. Arnavutköy’deki fabrikaya sığamaz olduk. Bozüyük Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni fabrikamızın inşaatına geçen yıl haziranda başlattık, inşaatın yüzde 90’ı bitti, nisanda deneme üretimine geçiyoruz, 6’ncı ayda tam kapasiteye çıkacağız. Mevcut kapasitemizin üç katı üretim olacak” diyor.

Arnavutköy’de kim ne fiyat tutturursa

Mualla Sidal ve oğlu Kerem ile sohbetimizde mevcut fabrikalarının İstanbul Arnavutköy’de olmasına parantez açıyorum. Malum Arnavutköy yeni havalimanı yatırımı ve bir de Kanal İstanbul projesiyle rağbet görüyor.
Mualla Hanım, “Bozüyük’teki fabrika üretime geçtikten sonra da Arnavutköy’de üretime devam edeceğiz” diyor. Arsa fiyatları için de şunları ekliyor:
“Metrekare fiyatları 6 bin-7 bin liradan başlıyor, 300-500 liraya kadar iniyor. Kim ne fiyat tutturursa. Henüz istediğimiz değere oturmadı. Zamanı geldiğinde biz de Arnavutköy’deki fabrikayı kapatırız.”

Tuğla giydirilen bina modası

Özellikle Avrupa’da dışı tuğla ile örülmüş binalara sık rastlanır. Bizim (mimari demeyeceğim) bina kültürümüzde pek yer almaz. Mualla Sidal, “Son dönemde tuğla modası başladı” diye anlatıyor ve “Özellikle adliye, hastane gibi kamu binalarına, Anadolu’da havalimanı terminal binalarına satış yaptık. Hem pratik hem de bina cephesindeki ayıbı çok kolay kapatıyor. Ömrü binanın ömrü kadar. O yüzden bizim rakiplerimiz hazır beton, prefabrik, seramik, mermer, granit” diyor.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar