• $9,5841
  • €11,1351
  • 557.094
  • 1493.4
3 Ocak 2014 Cuma

Enerjide iki müjde bir tavsiye

Memleketin ruh hali tabii ki hepimizi etkiliyor. Her yöne kulaklarımızı kabarttık ama en azından ben, bazı kişilerin sözlerinin yüreğime değmesini sağlamaya çalışıyorum. O kişilerin başında da Enerji Bakanı Taner Yıldız geliyor. Yıl biterken “Doların 2.0’dan 2.10’a çıkması 4 milyar dolarlık maliyet artışıdır” dedi, doğalgaz, akaryakıta gelecek zamların haberini vermiş oldu.
Yeni yıl yeni umut demektir. Dün de tam yeni yıla yakışır müjdeyi verdi:
“Kuzey Irak’tan gelen petrolün, tam mutabakat sağlanarak bu ay içinde dünya piyasalarına sunulacağını umuyorum.”
Ve Bakan Yıldız’dan bir müjdeli haber daha:
“Irak’tan Ceyhan’a petrol akıtılmaya ve tanklara doldurulmaya başlandı.”
Bu güzel gelişmelerle birlikte TÜSİAD, Sabancı Üniversitesi Enerji ve İklim Merkezi, Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan ‘2013 Dünya Enerji Raporu’nu dikkatinize sunmak istiyorum.
Uluslararası Enerji Ajansı baş ekonomisti Fatih Birol’un raporundan öncelikle şu vurguyu aktarayım:
“Enerji sektöründe birçok temel ilke değişiyor. Büyük ithalatçılar, ihracatçı haline gelirken, enerji ihracatçısı olan ülkeler talep eden ülke olmaya başlayacak. Küresel enerji piyasasında gelişmeleri öngörebilen ülkeler bir adım öne geçecek.”
Önemli bir öngörü daha:
“Konvansiyonel olmayan yeni petrol, doğalgaz türevleri ve yenilenebilir enerjideki artış, dünya enerji kaynaklarının dağılımına ilişkin anlayışı değiştirecektir.”

Hollywood filmlerinde niye hep ışıklar yanar?
İşadamı İsmet Ömer Öztanık’ın bir sohbetimizdeki söylediği “Dikkat ediyorum da Hollywood filmlerinde kimse odadan çıkarken ışıkları kapatmıyor. Sahiden de Amerika’da evlerde şakır şakır elektrik kullanılıyor” şeklindeki sözleri ilgimi çekmişti.
Fatih Birol’un raporunda da şu satırları okuyorum:
“Japonya’da ve Avrupa’da ortalama endüstriyel tüketicinin elektriğe ödediği fiyat, ABD’li rakiplerinin iki katını aşmaktadır.”

Dünyamız daha da ısınacak
TÜSİAD, Sabancı Üniversitesi Enerji ve İklim Merkezi, Uluslararası Enerji Ajansı’nın hazırladığı ‘2013 Dünya Enerji Raporu’nda bizleri ilgilendirecek çok önemli bir bölüm daha:
“Enerji fiyatlarındaki büyük bölgesel farklar, enerjinin ekonomik büyüme üzerindeki rolüne ilişkin tartışmaları da beraberinde getiriyor… Ülkeler, enerji piyasalarının daha verimli, rekabetçi ve birbirine bağlı olmasını sağlayarak yüksek fiyatların etkisini azaltabilirler.”
Türkiye’nin yapmaya çalıştığı bu.
Geldik yenilenebilir enerjiyi cımbızlayacağımızı bölüme:
“Bazı ülkeler enerji verimliliğini artırmaya, yenilenebilir enerji kullanımını desteklemeye, fosil yakıtlara sağlanan sübvansiyonları sınırlamaya, karbon emisyonlarını fiyatlandırmaya yönelik önlemler alsa da yeryüzünde ortalama 3.6 derece sıcaklık artışı olacak.”
Daha kurak, daha çok fırtına, sel anlamına gelen bu artışı önlemenin de tek yolu yenilenebilir enerjiye daha çok yönelmek.
Unutmayalım ki sera fazı salınımının üçte ikisinin kaynağı yine enerji sektörü.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı