• $16,7299
  • €17,4915
  • 964.739
  • 2436.72
24 Şubat 2014 Pazartesi

Döner niye bugüne dek McDonald's olamadı?

Döneri biz Türkler çok seviyoruz. Türklerin yoğun yaşadığı Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerindeki yabancılara da döneri az çok tattırmayı başaranlar var. Ne var ki, bugüne kadar döner, bir McDonald's gibi, BurgerKing gibi marka olmayı beceremedi.
İtalya'nın makarnasından, pidesinden (pizzasından) dünyada zincir markalar oluşurken, bizim döner sokak arası münferit küçük dükkanlarda kaldı.
Döneri 'kaliteli' bir zincir marka haline getirmeye soyunmuş bir girişimci var.
Baydöner, doğru bir yolda ki önce, devletin dünya çapında Türk markaları yaratmak hedefindeki destek programı Turquality kapsamına girdi.
Şimdi de Ernst&Young'ın 27'ncisi düzenlenen yılın girişimcisi ödülünü aldı ve Monte Carlo'da 60 ülkeden girişimcilerle yarışmaya hak kazandı.
Böydöner'in Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yılmaz'ın "Avrupa'dan, Ortadoğu'ya, Amerika'dan Uzakdoğu'ya kadar herkes, döneri Türk kültürüne ait, lezzetli, sağlıklı ve itibarlı bir yiyecek olarak tanıyacak" sözlerini aktarayım.
Burada dikkat çeken hedef 'itibar' kazandırmak.
'İtalya'nın makarnası, pidesi dünyada bu kadar makbul bulunurken, Türkiye'nin pidesi, döneri niye kaliteli marka olamıyor?' sorusunun altında yatıyor bu hedef.
Oysa ki lezzette İtalya'nın makarnasından, pidesinden kalır yanı olmadığı aşikar.
Münferit dükkanlarda itibarı dolayısıyla standart kalitesi olmadığından yurtdışında da döner hep 'en ucuz' fastfood olarak görüldü. Avrupa'da marka zincirlerde hamburger 5-6 euro iken, bizim döner en fazla 1.5-2 euroya satılabiliyor.

Biz niye tüm Avrupa'nın iki katından fazla çimento tüketiyoruz?
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Başkan Mustafa Güçlü'nün 'Skoru bıraktık, kalite peşindeyiz' sözleriyle birlikte 2013'de kişi başına düşen çimento tüketiminin bizde 800 kilo, dünya ortalaması 550 kilo, Avrupa Birliği'nde ise 350 kilo olduğunu aktarmıştım.
Bizim niye Avrupa'nın iki katından fazla çimento tükettiğimizin yanıtını da Oyak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar veriyor:
"Üçüncü Boğaz Köprüsü için 1.5 milyon metreküp beton dökülecek. Büyüklüğü 150 metrekarelik olan konut hesabıyla 25 bin konut demektir."
Bir örnek daha "Türkiye'de 20 milyon konut var. Kentsel dönüşüm ile 7 milyonun değişeceği tahmin ediliyor. Yine 150 metrekare büyüklüğü temel alalım her konutta 60 metreküp beton, 20 ton çimento hesap edilir."
Gündemdeki iki nükleer santral projesi her biri için 1 milyon ton çimento kullanılacak.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

38 yılda köyün çehresini değiştirdi! Ömrünü ağaçlara adadı

Yavrularını korumak için dev pitonun üzerine atladı! Vahşi doğada ölüm kalım mücadelesi

Bu mağara binlerce yıldır gizemini koruyor! Define avcılarının gözdesi