• $13,4895
  • €15,2937
  • 796.565
  • 2011.16
13 Şubat 2013 Çarşamba

Dinçkök, 'çocuk cumhuriyeti' kuruyor

Oynanacak sokak yok. 'Sosyal sorumluluk projesi' kapsamında, kültür yok olup gitmesin diye sokak oyunları kitapları yayımlatan kurumlar dahi var. (Örnek Eti)
Dubai'deki KidZania'yı dün gördüğümde çocuklara imrenmedim desem yalan olur. Biz şanslıydık sokakta oynayabildiğimiz için, paylaşmayı, ekip çalışmasını, hakkını aramayı sokak oyunlarında öğrendiğimiz için. Şimdiki çocuklar için ise eğlenirken, öğrenebilecekleri dünyanın kapısı açılıyor.
Zaten Raif Ali Dinçkök'e de söyledim. İstanbul'daki açılış öncesi eşi, dostu davet etseniz hep beraber bir kereliğine 'büyükler' oyun oynasak.
Dinçkök Ailesi, Akmerkez ve Esenyurt'taki Akbatı'dan sonra üçüncü alışveriş merkezini Yıldız Holding, Sinpaş ve Doğu-Batı Grubu ile ortak Anadolu yakasında Acıbadem'de Akasya adıyla faaliyete geçiriyor.
Akasya içinde de 'çocuk cumhuriyeti' kuruluyor.
Çocukların eğlenerek öğreneceği yerin nasıl bir şey olduğunu görmek için Dubai'ye geldik. Başlarda Raif Ali Dinçkök'e 'Top, balon konuluyor, 10-15 de bilgisayar oyunu, adına çocuk dünyası deniliyor. Siz niye farklı bir yoldan gidiyorsunuz?' diye espri yaptım.
'Görünce anlayacaksınız' diye yanıt verdi.
KidZania'ya yani 'çocuk ülkesine' çocuklar 'havaalanından' giriyor. Ceplerinde bu ülkenin para birimi Kidzos. Fark burada başlıyor: 
Bu ülkede çocuklar sadece para harcamıyor. Para kazanıyor. Önce 'İş ve İşçi Bulma Kurumu'na başvuruyor, hangi meslekte eğitim alacağına karar veriyor. Doktor, inşaat mühendisi, polis, diş hekimi, bankacı, duvar ustası, berber, markette tezgahtar, sütçü, gazeteci neredeyse 'gerçek hayattaki' tüm meslekler var.

Japon çocuklar gün sonunda para biriktiriyor
KidZania Türkiye Genel Müdürü Lara Sayınsoy Dorner anlattı, çocuğu KidZania'ya girer girmez cebindeki tüm parayı 'para harcanması gereken aktivitelerde' bitirmiş. İkinci girişinde ise 'para kazanabilmek için' çalışmaya başlamış. 'Benim oğlum para bittiğinde ATM'lerden karşılıksız para çıktığını zannederdi. Çalışıp kazanılması gerektiğini öğrendi' diye anlatıyor.
Bir tanıdıktan duymuşum, 'Anne niye çalışıyorsun ki, kredi kartın var' demiş. Maalesef ki çocuklara 'tüketim' öğretiliyor sadece.
Lara Hanım, Japonya'dan da örnek verdi:
'Japonya'da çocuklar gün sonunda paralarını bir de faiz almak için bankaya yatırıyorlarmış.'
Japonya'da 'mali okur yazarlık' çocukluktan öğreniliyor.

20 milyon dolarlık yatırım
KidZania ilk 1999'da Meksika'da kurulmuş, dünyada sekiz ülkede 11 şehirde faaliyet gösteriyor. 2013 Eylül'de açılacak İstanbul'daki 'çocuk cumhuriyeti'nin yanı sıra 2015'e kadar ABD, Londra, Rusya, Bombay-Hindistan'da da kurulacakmış.
Raif Ali Dinçkök, KidZania İstanbul için 20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını anlatıyor.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı