• $13,4769
  • €15,2946
  • 794.871
  • 2011.16
28 Şubat 2013 Perşembe

Demir yumruk'tan kadife eldivene

"Hükümetle bir catışma içinde olmak... Bu algıyı değiştirmeliyiz" diyen Yılmaz, toplantı öncesinde, Başbakan Erdoğan'dan bir tebrik faksı almış. TÜSİAD üyeleri bu faksın önemine vurgu yapıyor: Bu TÜSİAD tarihinde bir ilk...

Türkiye'nin gündemi TÜSİAD... Önceki gün basının karşısına çıkan TÜSİAD'ın yeni başkanı Muharrem Yılmaz "Sayın Başbakan'la, hükümetle bir çatışma içerisinde olmak... Ben böyle bir algıyı değiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ülkenin ihtiyacı olan çatışma değil. Her alanda barış, uzlaşma, işbirliği ve bunun yaratacağı toplumsal refahın gerçekleştirilmesi. Beklentimiz bu" dedi, ekonomi çevrelerinde "Demir yumruklu TÜSİAD kadife eldiven mi giydi" soruları sorulmaya başlandı. TÜSİAD'ın yeni Başkanı Muharrem Yılmaz'ın yeni döneme ilişkin bu sözlerinin yorumunu, TÜSİAD'ın 'eski' üyelerine sordum. Tabii ki görüşüne başvurduklarım, 'sözün başında' vurguluyor: "Adımı yazma olur mu?"
RAHATSIZ DEĞİLİM
ADI bende saklı üyelerden biri 'Eskiden olsa şaşırırdım' diyor ve devam ediyor: "Demokraside yanlışları hatta farklı görüşleri dile getirmek ne zamandan beri Başbakan'la çatışma olarak adlandırılır oldu?" BİR diğeri, "Yok, ben şimdilik rahatsız değilim" diye söze başlıyor ve devam ediyor: "Unutma ki, Muharrem bey seçilmeden önce verdiği bir demeçte 'TÜSİAD'da devamlılık esastır. Benim veya bir başkasının başkan olması veya ne düşündüğü önemli değil' demişti. Biliyorsun yönetimde Anadolu merkezli firmaların temsilcileri artık daha ağırlıklı yer alıyor. Anadolu Birliği diyen de oldu. Duyduğum kadarıyla yönetim kurulu üyeleri Muharrem Bey'e, 'Güzel başlayalım. Yeri geldiğinde dik duruşumuza devam ederiz' tavsiyesinde bulunmuş."

TÜSİAD'DA BİR İLK!
ŞUNU da öğrendim: Başbakan Erdoğan, toplantıdan önce Muharrem Yılmaz'a başkan seçilmesinden dolayı 'tebrik faksı' göndermiş. Diyor ki, bir TÜSİAD üyesi, "Bu Erdoğan ile TÜSİAD tarihinde bir ilk. Muharrem bey de, Başbakan Erdoğan 'diyalog kanalını' açmışken ilk günden bunu tıkamak istememiş olabilir."

HALA DEMİR YUMRUK
DAHASI da var. Şöyle devam ediyor aynı üye: "Aslında Muharrem beyin satır aralarına bakmak lazım. 'Biz iş dünyası olarak bu refahın oluşmasında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ancak bunun sağlam zeminlere oturmasını beklemek de hem hakkımız, hem görevimiz' diyor. Yani, evet, biz diyalogdan yanayız ama eleştirmemiz gereken yerde de geri kalmayız demek istiyor. Kendini doğru ifade edemedi. Ne de olsa Başkan olarak ilk defa basının karşısına çıkıyor. Sadece doğru cümleleri kurmadı. Yoksa TÜSİAD'da bir değişiklik olmayacak." Bu üye Muharrem Yılmaz'ı 'kadife eldiven giyen, demir yumruk'a benzetiyor.

Don Kişot dönemi artık bitti
Konuştuğum TÜSİAD üyelerinin hepsinin 'iyimser' olduğunu söyleyemem. Bir diğeri: "TÜSİAD'da yeni dönem. Artık Başbakan'ın kızacağı bir kurum kalmadı" diyor. Bir başkası "Muharrem beye hak veriyorum. Kimse artık Başbakan ile ters düşmek istemiyor. Niye Muharrem bey Don Kişot'luk yapsın ki. İşi var, gücü var" yorumunu getiriyor.

'Bu isim AK Partili' diye kazan kaldırmıştı
TÜSİAD'IN kuruluşunu 'sağladığı' işadamı derneklerinin federasyonu olan TÜRKONFED'de yakın geçmişte Erdem Çenesiz başkanlıktan istifa etmişti.
BİR TÜSİAD üyesi TÜRKONFED'de yaşanan sıkıntılı süreci şöyle anlatıyor: "Erdem Çenesiz'in ayrılmasının nedeni Muharrem Yılmaz'ın kazan kaldırmasıydı. Muharrem Bey, Erdem Çenesiz'i AK Parti yanlısı davrandığı için yoğun eleştirmişti. TÜRKONFED için diyordu ki, 'Bütün bakanlara gittiler. Spor bakanına bile. TÜRKONFED'in ne alakası var Spor Bakanı ile?' 
BİR de TÜRKONFED yönetimi bir bakana bir hediye vermiş, üstünde 'Arapça' yazıyor diye Muharrem bey çok sinirlenmişti.  Bir konu daha vardı, Muharrem beyin eleştirdiği. TÜRKONFED'in merkez binası taşınacaktı. Yönetimin seçtiği bina, AK Parti eski teşkilat binasıymış. Muharrem bey, 'TÜRKONFED'i AK Parti'ye taşıyorlar' diye eleştirmişti."

'Sabah'ın haberi çıldırtmış!
TÜSİAD üyelerinin büyük bir bölümü dünkü Sabah gazetesinin haberi nedeniyle 'çıldırmıştı'. "O eski halinden eser yok şimdi' başlığını taşıyan Sabah'ın yorum-haberinde şunlar yazılıydı: "Geçmişte gazete ilanları ve postmodern darbelerle hükümetler deviren Patronlar Kulübü yumuşadı. Eskinin mirasını devralmadığı görülen yeni yönetim iktidara zeytin dalı uzattı. Başkan Muharrem Yılmaz, "Randevu istedik. Başbakan'ın görüşleri bize yön verecek" dedi...
KurulduĞu günden bu yana siyasilere balans ayarı vermeyi kendine misyon edinen Patronlar Kulübü rota değiştirdi. 1979'da ilanlarla Bülent Ecevit hükümetinin düşmesinde rol oynayan, 1995 seçimlerinde Refah Partisi'nin birinci çıkmasıyla başlayan 28 Şubat postmodern darbe sürecine destek verip, Genelkurmay'a brifingler düzenleyen, 1997'de çok tartışılan demokratikleşme raporuna imza atan, 2003'te "Savaşta ABD'nin yanında olmalıyız" diyen, Ümit Boyner'in 2.5 dönemlik başkanlığı süresince de referandumdan seçim sistemine ve Uludere'ye kadar birçok siyasi konuda müdahil olan TÜSİAD yeni dönemde kendi işine odaklanacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık "İşinize bakın" dediği TÜSİAD'ın yeni başkanı Muharrem Yılmaz ile ekibi dün ilk kez kamuoyu önüne çıktı."

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı