• $9,5166
  • €11,1045
  • 546.801
  • 1455.42
8 Kasım 2013 Cuma

Bu sene zeytinyağı pahalanacak

Bu sene ağaçlar zeytinsiz. Kaz Dağları, Edremit yolu boyunca ağaçlar sadece yaprak dolu.
Eskiden müstahsil ağacı döve döve zeytin topluyordu, artık ‘değnek, sopa’ kullanan neredeyse kalmadı. Bu yıl ‘yok yılı’ olmasının nedeni, zeytinin istediği zamanda yağmurun yağmaması, daha da fenası çiğ yağması.
Dededen, atadan zeytinyağcı Sezai Madra anlatıyor: “Zeytinin doğumu mayıs ayıdır. Tomurcuk çiçek açar. Gece-gündüz arasındaki sıcaklık 15 dereceyi geçti mi tohumlama olmaz. Zaten olanı da yağışlar aldı götürdü.”
Kardeşi Salih Madra ekliyor: “Zeytinciler çok dertli. Bu sene iyi haber yok. Devlet desteği az, mahsul az. Suriye’den 40-45 bin ton kaçak zeytinyağı girdi. Müstahsilin iyice belini büktü.”
Şunu da söylüyor Salih Madra: “Bıktım, zeytinliklerimi satmayı bile düşünüyorum.”
Zeytinyağına Madra markasını kazandırmış bir ailenin ferdi bile zeytinyağından kurtulmayı düşünüyorsa, üç kuruş ekmek parasının derdindeki müstahsilin halini siz düşünün.
Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer söylüyor: “Müstahsil olmazsa zeytin olmaz. Çiftçi yoksa aş yok.”
Zeytinyağı tüketicilerine de kötü haber var: Zeytin az olunca, zeytinyağı da pahalanacak.

Devlet desteği şart

Ayvalıklı zeytinciler dokuz yıldır, zeytinyağını tanıtmaya çalışıyor. Türkiye daha çok tüketsin ki tüccar da kazansın. Tüketici de ucuza zeytinyağı tüketsin. Hem üreticinin yüzünün gülmesi hem de tüketicinin ucuz zeytinyağı temin edebilmesinin tek yolu var: Devlet desteği.
Zeytinyağı üreten Avrupa Birliği ülkelerinde devlet desteği 1.3 euro. Türkiye’de 70 kuruş.
Hakkını da teslim etmek lazım: Hükümet desteği 50 kuruştan 70 kuruşa çıkardı. Zeytinyağı müstahsili de diyor ki, “Evet ama yetmez.”

‘3. Dünya Savaşı yaşandı, bitti’

Zeytinyağında müstahsilin en büyük gücü TARİŞ’in Başkanı Cahit Çetin: “3. Dünya Savaşı yaşandı, bitti. Galipler, mağluplar belli” diyor.
Nerede mi yaşandı savaş? Tarlada.
Devam ediyor:
“Çin rekabetini aşmak için Batı, tarımla cevap veriyor. Gelişmiş ülkeler zaten mevzi kazanmış. Bu ülkenin milli yağı, sarı teneke margarindi. Devlet politikasında yıllarca zeytinyağı yer almadı. Nabi Çağan zamanında zeytinyağına önem verilmeye başlandı. Bakan Mehdi Eker ile politika çok etkin sürdürülüyor.”

Tekin ‘ev’ olayını turistlere taşımış

Bu ülkede gündemi tek kişi belirliyor: Başbakan Erdoğan. Üç gündür tartışılıyor, daha üç-10 gün daha da tartışılır. Gençlerin “Biz kötü çocuklar değiliz. Kötü şeyler de yapmıyoruz” sözlerini manşete taşıyan gazeteleri, muhalefetin anlamsız tepkilerini gördükçe de insan sadece acı acı gülüyor.
Hüseyin Çelik’in “Devlet günaha değil, suça bakar” sözleri bir duyulsa, yangın sönecek de duyulmuyor.
Hatta kimileri de yangına körükle gidiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına talip Gürsel Tekin, bazı apart evlerin ve otellerin basıldığını ifşa ediyor. “İnsanlar apar topar çantalarıyla sokağa atıldı. Ve bu insanların yüzde 99’u turistler” diyerek.
Oysa öldürülen Amerikalı Sarai’nin son 10 günlük hayat hikayesinde adı geçen Tarlabaşı’nda geçirdiği ‘ev’den sonra turizmciler açıklama yapmıştı:
‘Korsan odalar turizmi tehdit eder boyuta ulaştı. Kayıtdışı konaklama tesislerinin oda-daire kapasitesi, İstanbul’un kayıtlı oda kapasitesinin yüzde 25’i. Çoğuna da işletme demek doğru olmaz, Maliye kaydı, fatura, devlete ödenen vergi yok. Emniyet kaydı yok, yangın merdiveni, yangın alarmı yok. SGK’lı işçi kaydı yok. Denetim yok.”

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu