• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
9 Nisan 2014 Çarşamba

Beşiktaş, Şişli Kadıköy ‘yorgun‘ ‘yeni‘ler yükseliyor

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Başbakan Erdoğan, “Her seçim sonrasında olduğu gibi tüm boyutlarıyla sonuçları analiz edeceğiz. Neden 46-47-48 oldu da biz bunu neden 55-60 yapamadık. Şimdi oturup bunu konuşacağız” diyor.
Muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise sandıktan “Oylarımız artıyor” mesajını çıkarıyor.
En basiti ‘okul günlerinden’ biliriz. Her sınavda alınan sonuç o sınavın sonucudur. 5 geçer notken, önce 1, sonra 2 alan öğrenci “Yavaş yavaş da olsa notum artıyor” demez. Zaten aldığı oyla sınıfta kalacağı bellidir.
Bizim konumuz ekonomi, Türk ekonomisinin devi İstanbul’a ‘ekonomi penceresinden’ bakalım.
İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun desteğiyle ‘İstanbul’da Bilgi Odaklı Küresel Rekabet Projesi’ kapsamında 39 ilçeyi kapsayan ‘Rekabet Endeksi’ iki yıl önce yayınlanmıştı. Projenin koordinatörü Doç.Dr. Murat Şeker’e soruyorum:
“Seçmen davranışı, çalışmalarınızdaki sonuçlarla örtüşüyor mu?”
İlçelerin rekabet endeksi çalışmasını revize ediyorlarmış, yeni sonuçlar gelecek ay kamuoyuna duyurulacak. Murat Şeker, seçimden önce vatandaş karnesi hazırladıklarını anlatıyor. Kamu hizmetlerinden vatandaşın memnuniyet derecesi, sandıktan çıkan sonuçla da örtüşüyor. Bir de İstanbul’da yaşamanın maliyetini çıkarmıştı ekip, fırsat buldukça bu araştırmaları da sizlerle paylaşacağım.
Rekabet endeksinde genel bir sonuç var:
Beşiktaş, Şişli Kadıköy yorgun devler. Artık doygunluk aşamasındalar. Rekabet gücü artan iki ilçe dikkat çekiyor: Başakşehir ve Ataşehir.

Sağlıkta Çatalca Beykoz, Tuzla

Rekabet endeksinde yedi ayrı başlıkta alt sıralama var: Demografik yapı, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, ekonomik etkinlik, turizm, ulaşım ve erişebilirlik.
Bu sıralamaların çoğunda Kadıköy, Beşiktaş, Fatih, Şişli, Bakırköy başlarda yer alıyor. Sağlık sıralamasında ise ilk ‘5’ farklı:
‘Çatalca, Beykoz, Tuzla, Büyükçekmece ve Adalar.’
Nedir bu sıralamayı sağlayan temel etkenler?
Eczane başına düşen nüfus, sağlık ocağı başına düşen nüfus, sağlık ocaklarında doktor başına düşen günlük muayene sayısın hesaplandığı ‘sağlık altyapısı’ ile intihar, ölüm hızı, bebek ölüm sayısı, nüfusa oranla 112 ambulans vakasının yer aldığı ‘sağlık durumu.’
Sosyal yaşamda, ekonomik etkinlikte, ulaşım ve erişebilirlikte bu ilçeler kan ağlıyor ama en azından yaşayanları huzurlu, sağlıklı yaşıyor.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor