• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
8 Şubat 2013 Cuma

Bakanlık Tuba Ünsal sayesinde harekete geçmiş

İki gündür Sağlık Bakanlığı'nın nasıl harekete geçmiş olduğunu öğrenmeye çalışıyorum. Henüz başaramadım. Hareketten kasıt Tuba Ünsal'a hitaben yazılmış: "Merhaba yayınlamış olduğunuz fotoğrafları ekip arkadaşlarımıza ilettik. Duyarlılığınız için teşekkürler" mesajından ibaretse,  müthiş bir harekete geçiş doğrusu. 

Tuba Ünsal güzel bir habercilik örneği, duyarlı vatandaş tutumu sergilemiş, söz yok. 
Sorun salt Okmeydanı Devlet Hastanesi'nde de değil. 
Anneannem düşüp kalça kemiğini kırdığı için acil Çapa'ya ambulansla götürüldü. Yok, oda hatta yatak yok. Her yer, koridorlar hastalarla dolu. Günlerce acilde, kırık bir yatakta 'bakımı' yapıldı. Refakatçi bir sandalyenin üstünde sabahlamak zorunda. Refakatçisiz olmuyor çünkü hastanın bezini de siz değiştireceksiniz, ilacını da siz takip edip vereceksiniz. 
Hastane ekibi canla başla çalışıyor da, hangi hastaya yetişecek. 
Savaş filmlerinde sahneler vardır. Hastanenin her tarafında kanlar içinde yatan gaziler. Bizim 'üniversite-devlet' hastanelerine yolu düşen hastaların durumu da aynı, hayat gazisi onlar. 
'Sağlık reformu' deniliyordu. Reformun sonucu da ortada: Paran yoksa hastalanma, hastaneye yolunu düşürme. 

Başbakan 5 çocuk diyor, kreşimiz yok  

Bu da Cerrahpaşa Hastanesi'nden: Bahçesinde bir pankart: "Başbakan 3 de yetmez 5 çocuk diyor da, bizim bir kreşimiz bile yok." Sağlık çalışanları dertlerini anlatıyor: Marmaray inşaatı sırasında riskli diye kreş kapatıldı. 
Politikalar arasında bir bütünlük olması gerekir değil mi? 
Yoksa hiçbir anne sırf Başbakan istedi diye üç, beş doğuracak değil. 
Teşvik için 300 liranın verilecek olması da, büyük kentler için 'bozdur bozdur harca' kabilinden. Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü'nden Prof. Dr. İsmet Koç'un verdiği şu rakamları aktarmıştım: 
"Kentlerde hiç çocuğu olmayan kadınların çalışma yaşamına katılım oranı yüzde 31 iken, bu oran bir çocuğu olan kadınlarda yüzde 30'a, iki çocuğu olan kadınlarda yüzde 27'ye, üç çocuğu olan kadınlarda yüzde 19'a, dört çocuğu olan kadınlarda yüzde 8'e, beş ve daha fazla çocuğu olan kadınlarda ise yüzde 5'e geriliyor."  

Prof. Dr. İsmet Koç'un şu cümleleri de önemli: 
"Kentlerde yaşayan ve çalışmayan kadınların üçte biri, çocuk bakımı nedeniyle çalışmadıklarını beyan ediyor. Bir önemli bulgu da kentlerde yaşayan ve çalışan kadınların,beş yaş altındaki çocuklarının sadece yüzde 10'unun kreş/gündüz bakım evinden yararlanıyor olması. Bu sonuçlar da çocuk bakımının ve çocuk bakımı konusundaki kurumsallaşmanın zayıf olmasının kadınların işgücüne katılımını engellediğini teyit etmektedir."  

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı