• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
28 Ekim 2013 Pazartesi

Bakan Eker: Güvenilir gıdada çok yol aldık

2016’da EXPO’ya ev sahipliği yapacak Antalya’da, koşturmacanın arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile sohbet ediyorum. “Güvenilir gıda hassasiyetini yazılarından biliyorum” diyor. Yediklerimizin doğallığıyla oynayanları biyolojik silah kullanan teröristler gibi görüyorum. Hekimler de söylüyor kanser vakalarının en önemli nedeni doğasıyla oynanmış gıdalar. 
Mehdi Eker, “Bakan olarak senin söylediklerini söyleyemem ama güvenilir gıdada inanılmaz devrimler yaptık” diyerek anlatmaya başlıyor: 
“2010 yılında çıkardığımız yasa, 103 yönetmelik, bu yönetmeliklere istinaden ikincil ve üçüncül tebliğ, talimat gibi regülasyonlar yaptık. Gıdaların sağlık ve hijyen açısından emniyet, takip ve kontrolü 10 yıl öncesine göre çok çok daha iyi durumda. İnsanların en fazla rahatsız olduğu konu meyve ve sebzelerdeki ilaç miktarı. Bu ilaç miktarı giderek azalıyor.” 
Meyve ve sebzelerdeki kimyasal kalıntının nasıl azaldığını da şöyle anlatıyor: 
“Eskiden herkes satabiliyordu. Artık, özel eğitim ve sertifika almamış hiç kimse satamıyor, aynı eczacılar gibi, ilaç için reçete mecburiyetini getirdik. Sertifikalı tarım danışmanı uygulamasını getirdik, çiftçiye eğitim veriyorlar. Ayrıca 2007’de başlattığımız bir proje daha var. Eskiden ziraat mühendisleri il ve ilçelerde masalarında oturuyordu. Şu an 10 bin köyde bilfiil görevde ziraat mühendisi var. “ 

Rakamlar ne diyor? 

Bakan Mehdi Eker, meyve ve sebzelerde kimyasal ilaç kullanımının düşmesini rakamlarla da anlatıyor: 
“10 yıl önce 33 milyon ton meyve ve sebze üretiyorduk, 55 bin ton da kimyasal ilaç kullanılıyordu. Şu an 45 milyon ton meyve ve sebze üretiyoruz, kullanılan ilaç miktarı 36 bin ton.” 
Kimyasal ilaç kullanımının düşmesinin nedeni olarak da eğitim ve cezaları gösteriyor. 

‘Dilbilimci değilim ama’

Kimileri ‘gıda güvenliği’ kavramını kullanıyor, bazı gazeteler bile. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de diyor ki, “Gıda güvenliği temini ve tedarikidir. İngilizce karşılığı foodsecurity. Oysa güvenilir gıda dememiz gerekiyor. Yani foodsafety. Dilbilimci değilim ama TDK’ya da sordum. Heyet konuştu ve geri döndüler: Güvenilir gıda daha doğru bir kavram. İsteyen gıda güvenilirliği de diyebilir ama güvenli gıda demek daha kolay.” 

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!