• $8,4621
  • €10,2364
  • 494.51
  • 1441.33
18 Aralık 2013 Çarşamba

‘Antalya, Dubai gibi ticaret merkezi olmalı’

Yerel seçimlerde Ankara merkezli siyaset gündemi belirlemese, mesela Antalya’da nelerin konuşulmasını isterdiniz? Markası malum: Turizmin başkenti. Ne var ki giden turist çoğunlukla ‘her şey dahil’ tesislere kapanıveriyor, sokaklarından, tarihi zenginliğinden doğru düzgün haberi bile olmuyor.
TÜİK’in verilerine göre turist başına gelir 798 dolar.
Rakamlarla sizleri boğmayacağım, ancak hesap da ortada:
Turist tatili boyunca konaklamanın iki katı kadar yemek için, içmek için harcıyor.
Giyecek harcaması konaklama masrafına yakın.
Giyecek ve hediyelik eşya birlikte hesaplandığında da konaklama harcamasını geçiyor.
Antalya’nın gerçek bir turizm başkenti olması için yapılması gerekenler karmaşık da değil. Turisti otelin dışına çıkaracak cazibe alanları yaratmak gerekiyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti adayı Menderes Türel ile sohbet ediyorum.
Henüz seçim kampanyasına start vermedi ama eski bir turizmci, Antalya’nın eski belediye başkanı olarak zaten konusuna hakim:
“Turisti her şey dahil sistemine mahkum etmemek gerekiyor. Cazibe merkezleri oluşturulmalı, toplu ulaşım hizmeti yaygınlaştırılmalı. O zaman turisti bağlasanız otelde durmaz. Paris’e her şey dahil sistemiyle gittiğinizi düşünün, tüm tatil boyunca otelde kalır mısınız” diyor ve ekliyor:
“Antalya, Dubai gibi ticaret merkezi olmalı.”

BİZ YAYA GİDERKEN ONLARKOŞTU

Antalya’ya, çölün ortasındaki yapay şehir Dubai’nin örnek gösterilmesi acı değil mi? Dubai’nin Antalya’yı örnek alması gerekmez mi? Menderes Türel, “Haklısınız da, biz beş senedir yaya giderken, onlar koştu, geçti” diyor.
Devam ediyor:
“Kruvaziyer limanı şimdiye kadar çoktan bitmiş olmalıydı. Nehir marinaları projem vardı, başlatılmadı, Boğaçayı projem vardı. Kaleiçi’ne 30 trilyon yatırım yaptık. Belediye başkanıyken, her sabah gider derzlerin arasındaki sigara izmaritlerini bile toplardım, şimdi Kaleiçi içler acısı durumda. Eski valilik binasını yıkıp Cumhuriyet Meydanı yaptık, fıskiye gösterisini her akşam 2 bin turist gelip izliyordu.”
Antalya’nın tek çıkış yolu var turizm. Türkiye’ye gelen turistin üçte biri Antalya’dan giriş yapıyor diye övünmekle de iş bitmiyor.

<p>Akşam Gazetesi Spor Müdürü Kenan Karcı Süper Lig'de tüm  merak edilenleri Ezgi Aşık'a anlattı.</p

Süper Lig'de şampiyon kim olur?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor