• $15,4962
  • €16,1414
  • 899.583
  • 2419.23
26 Haziran 2013 Çarşamba

Ankara AB’den vazgeçmemiş

Elbette farkındayım, kamuoyunun Avrupa Birliği ilgisi azalalı çok oldu. Önceleri ‘yüksek siyaset yapmaktan’ hayatımızın her alanında ‘muasır medeniyet’ standartlarının getirilmesine sıra gelmiyor diyorduk. Diyenler de AB’yi konuşmaktan çoktan vazgeçti. 
Dün sıcak bir gündü. 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kameraların karşısında, “Westerwelle ile sadece dün dört kez görüştüm. 22.30’da yaptığım görüşmede metin üzerinde mutabık kalmıştık. Metin çerçevesinde bu sabah da Ashton ve Füle ile de ayrı ayrı görüşerek metin çerçevesinde katkılarını talep ettim. Hollanda bu sabah Türkiye’nin, AB’ye üyelik müzakerelerine teyidini vurguladı. İtalyan Dışişleri de çok ciddi katkılar sağladı” diyerek, satır arasında yaptıkları lobiyi, verdikleri mücadeleyi anlatıyordu, “Önemli olan faslın geri dönülmez bir kararla açıldığının teyit edilmesi” müjdesini paylaşırken. 
Şu da açık ki, ‘Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu’ faslı 26 Haziran’da açılacaktı. Açıldı ama görüşmeler, AB’nin aldığı kararla müzakereler dört ay ertelendi.  
Avrupa Birliği’nde önümüze taş koyanların haddi hesabı yok. En son Merkel’in yaptığı da bu. Gezi Parkı olaylarında ‘polisin aşırı güç kullanımı olmasaydı’ da, keşke bu kadar koz vermeseydik. 
Sonuçta aşırı güç kullanımı kozuyla görüşmeler dört ay ertelenmiş oldu. 
Her olayın bir iyi, bir kötü yanı olduğu gibi dün de gördük ki, AK Parti, hükümet “Fırsat bu fırsat” deyip, kapıyı çekip çıkmıyor. AB yolunda koşmasa da, kenara da çekilmiyor. 

Atık yağlar engellilerin umudu 
Uzun uzun yıllardır işadamı Mustafa Ezici, atık yağların çevreye yaptığı büyük tahribatın yanı sıra ekonomik değerin ‘lavabolara’ döküldüğünü anlatmaya çalışıyor. Neyse ki artık Ankara da fazlasıyla duyarlı. Geriye biz vatandaşlar kaldık. 
Türk mutfağında kızartmanın yeri ayrıdır, hele hele yaz mevsiminde. Afiyetle yediğimiz biberin, patlıcanın kızartıldığı yağı lavaboya döktüğümüz anda, 1 litrelik yağ ile 1 milyon litrelik içme suyunu kirletiyoruz. 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açıkladığı gözlerden kaçmamalı. Hem çevre ve ekonomik değer elde etmede büyük bir adım atılıyor hem de engellilere büyük bir umut yaratılıyor. 
İstanbul pilot bölge seçilmiş, proje daha sonra tüm Türkiye’ye yayılacak. 
Belediye binalarında, PTT şubelerinde, okullarda, muhtarlıklarda, camilerde ve konut sitelerinde bitkisel atık yağlar toplanacak, atık yağlardan ekonomik değer elde edilirken, gelir de engellilerin akülü tekerlekli sandalye, protez ve işitme cihazı gibi ihtiyaçları karşılanacak.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi

Kupa artık sahibinin ellerinde!

Başkan Erdoğan Bir Şiir Bir Hayat-Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'ni gezdi